Eli jos koiran karva nypitään, niin voiko sen tehdä itse ja miten se tapahtuu?
Jos ajelee koneella, niin käykö siihen tavallinen parturikone, jolla leikataan ihmisten hiuksia, vai onko siihen olemassa ihan oma laite?
Riittääkö kerta näin keväällä/kesällä vai pitääkö tehdä useamman kerran kesässä? Eli kuinka nopeasti karva kasvaa?
Kyseessä on russeli.
Nyppiminen
6
4487
Vastaukset
- terristi
ajaminen muuttaa karvan laatua, jos koira on tarkoitettu nypittäväksi, suositellaan nyppimistä. Etkö voi kysyä neuvoa koirasi kasvattajalta?
- ja olen opetellut
sekä oppaan(rotuyhdistyksiltä saa trimmausohjeita ja kasvattajalta sekä rotuyhdistys saattaa järjestää kursseja ja trimmmajakin neuvoo hiukan riippuen trimmaajasta tosin) että kuvista..ja hyvin onnistuu :)
tärkeintä on oppia katsomaan milloin turkki on ns.kypsä eli karva lähtee helposti. Ja nypintä tapahtuu karvan suuntaan oikealla tekniikalla.
Karkkari kettistä ei parane mennä koneella trimmaamaan koska se pilaa turkin täysin ja siitä tulee harmaa eloton ja kiharainen..samoin käy varmasti myös russelille.
itse teen kotikoiralleni puolitrimmin ja päältä (pään, korvat,selän niskan ja hännän sekä kyljet )nypin ja jalat mahan alusen, perän hännän alta sekä parran siistin saksin oikealle pituudelle.- että trimmaan
noin kolmesti vuodesssa eli silloin kun turkki on kypsä(ja silloin strippaan turkin totaalisestipäällikarvasta ja hiukan siistin höytyviä sen jälkeen) ja lähtee helposti. Sama pätenee russeliin. Näyttelytrimmaajat ns.rullaavat eli nyppivät hiukan koko ajan mutta se on työläämpää ja enkä tiedä onko se koiralle niin miellyttävää. trimmien välissä siistin ja pesen tarvittaessa...mutta hyvin vähän vaatii huoltoa loppujen lopuksi.
- toki
nyppiä itse, otetaan toisella kädellä nahasta kiinni ja toisella kädellä- joko sormin tai veitsen avulla nypitään karvaa kasvusuuntaan irti.
Karkeakarvaista turkkia ei kannata ajella koneella, karvan laatu muuttuu ja säänkestävyys heikkenee. jos kuitenkin haluat ajella niin lemmikkitarvikeliikkeissä on myytävänä koneita kyseistä tarkoitusta varten.
En tiedä kuinka tiheästi russeleita nypitään ja riippuu myös siitä onko koira "pelkkä" kotikoira vai käydäänkö sen kanssa myös näyttelyissä. Uskoisin että kotikoiralle riittä pari kolme kertaa vuodessa, näyttelykoiraa saisi varmaan nyppiä tiheämmin.- asiaa..
Jos koira on vain kotikoira, niin silloin voi vain parturikoneella leikata turkkia pois. Koneet ovat kyllä usein melko heikkoja ja menevät rikki paristakin koko koiran ajelusta. Näyttelyihin tarvitsee olla nypitty turkki.
Luulisi kyllä että kasvattaja olisi tuollaiset asiat neuvonut. - turkki menee
asiaa.. kirjoitti:
Jos koira on vain kotikoira, niin silloin voi vain parturikoneella leikata turkkia pois. Koneet ovat kyllä usein melko heikkoja ja menevät rikki paristakin koko koiran ajelusta. Näyttelyihin tarvitsee olla nypitty turkki.
Luulisi kyllä että kasvattaja olisi tuollaiset asiat neuvonut.pilalle kun se leikataan/ajellaan. En kyllä leikkaisi kotikoirankaan turkkia. Leikkaamalla menetetään karkean karvan hyvät puolet: säänkestävyys ja lianhylkivyys. Miksi ottaa karkeakarvainen koira jos ei ole valmis sen turkkia hoitamaan oikealla tavalla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2443268
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?362962Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342188Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari352095Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa741970Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo841756Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh381634Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?1221517Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr561424Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451269