Onko muiden saman ikäisillä sellaista, et raavitaan ja lyödään ja purraan? Olen välillä kauhuissani meidän pikku-miehen tempuista... Eilen kylässä sai 3v tuta pienemmän kovakouraista kohtelua. Eli ensin menee halimaan ja sit heti kohta oli raapasemassa naamaan! Kotona, jos ei saa tahtoaan perille yrittää välillä purra ja raapia meitä vanhempia. Ei osaa vielä juuri mitään puhua ja turhautuu usein, kun äiti/isi ei ymmärrä. Mutta siis onkohan normaalia ja miten sen saisi loppumaan? Hän kyllä tarkalleen tietää tekevänsä väärin ja siitä joka kerta sanotaan, mutta luulen, ettei ymmärrä kuinka paljon sellainen voi sattua. Antakaa apuja ja kertokaa, onko syytä olla huolissaan?
kavereiden kaltoin kohtelu
1v5kk
4600
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
lienee, mutta tietysti sitä pitää vähän hillitä, jotta ei saa vahinkoa toisille lapsille aikaan.
Kun hän sellaista tekee, ota käsistä nätisti kiinni ja kerro että nyt tuli iso pipi ja pyydä puhaltamaan. Kun hän tottelee niin kiitä häntä ja anna kunnon suukkohali. On kysymys alle parivuotiaasta, jolla on joskus tarve kokeilla mitä kestää tehdä, mikä on oikein ja sallittua ja mistä saa nuhteita.
Normaalia ja hyvin tavallista tuo on.
Meillä 1v7kk poika raapii aina innostuessaan ja suuttuessaan.Ensin saattaa halta ja silitellä,sitten yhtä äkkiä läppäsee ja raapasee täysillä kasvoista.Ollaan yritetty kieltää ja komentaa,leikkinä hän sitä kuitenkin pitää joten neuvoja en osaa sanoa miten saisi loppumaan...esikoisen kanssa riidellessään raapii aina syvät naarmut!!!!
kaikkiin sormenpäihin muutaman kerran (varmaan itse asiassa parisenkymmentä kertaa) laastaritupot. Ei kaveri pystynyt raapimaan, eikä oikein mitään muutakaan. Se harmitti sen verran, että raapiminen loppui ja sittemmin kun oppi puhumaan, niin unohtui kokonaan. En tiedä toimiiko muille, mutta meillä toimi.
Meil tulee nyt vuosi ja 5 kk täyteen, ja poika ei raavi, mutta nipistelee äidin mustelmille nukahtaessa ja maitoa juodes. Sit ku suuttuu tai pussaa, niin puree käsivarsista. Joskus puree leikillään ja nauraa vain, kun kieltää. Että en tiedä, mikä tehoaisi. Muita ei pure kuin äitiä, mut äiti onkin se ainoa, joka saa hoitaa. Että rakkausraatelua. Paljoa ei puhu tämäkään, mutta ymmärrän kyl yli 90%, mitä herra tahtoo. Yleensä vain kaikki pitäisi saada ja paljosta joutuu kieltään, niin sit huutaa, kun ei saa haluamaansa: pestä vessaharjalla pyttyä, leikkiä stereoilla, lähteä ulos klo 22, lusikoida ruokaa lautaselta pöydälle tai muuta "kivaa".
Edellisessä tarhassa kyl oli sellainen vajaa 2 v. poika, joka oli mitään puhumatta aina pätkimässä mun poikaa naamaan tai roikkumassa jalassa. Ihmetytti vain, että ei siihen näyttänyt kukaan hoitaja tai äitinsä mitenkään puuttuvan. Mutta alle 2-vuotias ei tajua satuttavansa toista eikä kauaa muista kieltoja, joten ei häntä voi odottaa viel toimivan kovin fiksusti. Kieltää kyllä silti pitäisi.