Olen kiinnostunut tästä ammatista. Voisiko joku hieman kuvailla ammattia ja koulutusta? Onko ammatti noin itsellekin henkisesti raskas? Paljon on palkka? Monta vuotta koulutus kestää? Täytyykö olla viisas pärjätäkseen vai riittääkö ihmistuntemus, empatia yms. luonteenpiirteet?
Terapeutin koulutus ja työ
Tikku dalaraama
4893
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olisiko teillä tietoa siitä, että voiko terapeutiksi opiskella kuinka hyvin ulkomailla? Entä millä tavalla pääsee suomalainen yliopiston kautta ulkomaille vähäksi aikaa tämän opiskelun yhteydessä?
terapeuttejahan on pilvin pimein, on puhe-, toiminta-, fysio-,musiikki-, taide-, tanssi-, psyko-, väri-, hius- sekä jalkaterapeutteja nyt ainakin alkajaisiksi.... listaa voi jatkaa vaikka kuinka.
Tarkoitatko lähinnä näistä tuota psykoterapeuttia, terapeutteja kun on todellakin joka junaan ja vielä asemillekin.
Kyllä, siis psykoterapeuttia tarkoitan.
http://www.teo.fi/Hakemistot/h14/14n.htm
Koulutuksen joutuu opiskelija itse kustantamaan ja se on terapiasuuntauksesta riippuen noin 10 000 euroa ja ylöspäin. Tarkempia tietoja saat eri psykoterapiayhdistysten sivuilta.