Auts!

Mitä tehdä puremiselle? 8kk poikani on nyt innostunut puremaan ja nännit alkaa olemaan todella arat! Olen yrittänyt sanoa ei ja sormella irroittaa otteen rinnasta mutta poika vaan nauraa ja imaisee muutaman kerran kunnolla mutta puraisee sitten taas uudestaan. Osaisiko kukaan antaa mitään vinkkiä miten toimia???
Kiitos!
6867
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Meillä ensi viikolla 9kk poika ja on jonkin aikaa tehnyt tuota samaa. Hampaat on olleet alhaalla jo 5kk ja nyttuli ylös. Olen vähentänyt imettämistä siten että imetän enää illalla ja aamulla. Silloin kiinnostaa imeminen eikä juurikaan pure. Tänään kyllä yritti päivällä imeä mahaani innokkaasti joten annoi rintaa ja imi purematta. Alan tässä pikkuhiljaa lopettelemaan imetystä muutenkin. On jo pikkuveli tai -sisko tulossa hyvää vauhtia (vko 18 5). Jotenkin en kuitenkaan raaskisi lopettaakaan, mutta kesä tulee ja pääsee sitten huolettomammin järveen uimaankin, kun ei ole niin suurta rintatulehduksen riskiä. Kyllä kai 9kk poika on jo osansa saanut.

Äänestä
  • ei raskaus haittaa imettämistä tai toisinpäin ja järvessäkin voi uida. riippuu varmaan äidistä mikä aiheuttaa rintatulehduksen, mutta jos et oo sellasta uimisesta saanu niin voisithan ainakin koittaa. ei mulle ainakaan kylmyys tai uiminen ole tehnyt rintatulehdusta. rintatulehdus meinas tulla siitä, kun olen ollut imettämättä tavallista pitempään. on varmasti naisia joille kylmä voi tehdä tulehduksen.

    Äänestä

Meitin tyttö oppi parissa viikossa, et rintaa ei purra, kun olin vain järjestelmällinen. Katsoin silmiin, sanoin aina lujasti EI ja otin rinnan pois suusta. Tätä toistin pari kertaa, mut jos vielä kolmannen kerran puri, loppui syöminen siihen. Eli jos puree, ei saa maitoa, hyvin yksinkertaista ja vauvakin sen oppii...

Äänestä

Meilläkin poika alkoi pureskella tissiä kun oli alahampaat valmiina.Ihmettelin syytä, mutta kun ylähampaat oli puhjennu, pureskelu loppui. Eli ikenet ilmeisesti kutisi ja teki mieli hieroa niitä tiukasti äiteen tissiin. Kyllä pureskelu menee varmaan pian ohi.Meillä ainakin on aina mennyt.Neljättä lasta nyt imetän.

Äänestä

Meillä tyttö (nyt 13 kk) on purrut minua aina kun on uusia hampaita ilmaantunut. Ekojen hampaiden kohdalla piti ottaa "kovat otteet" käyttöön kun pelkkä irrottaminen ja lattialle laittaminen ei auttanut. Eli puristin nenästä aina kun puri ja tyttö lattialle. Viikon verran meni siinä taistelussa, mutta nykyään riittää pelkkä kielto. Usein tyttö itse pyörittää päätään kun meinaa puraista, että ei saa.

Yhdessä vaiheessa puremiseen liittyi myös röyhtäsemisen tarve tai märkä vaippa tms. mikä tuntui tytöstä ikävältä ja näin siitä ilmoitti. Herkästi puraisee myös silloin kun ei ole enää nälkä/jano.

Äänestä

katso, että ote rinnasta on koko ajan hyvä. nännipiha syvällä vauvan suussa. heti kun kun huomaat että ote alkaa höllentyä ja vauva voisi purra niin laita sormesihampaitten väliin ja irrota ote tai paranna vauvan otetta rinnasta. jos vauva puree niin laita vauva vähäksi aikaa kauemmas itsestäsi ja sano ei. minä ainakin vaistomaisesti kiljahdin säikähdyksestä ja kivusta vauvan purressa. sillon vauvakin säikähti ja kun en muutamaan minuuttiin antanut rintaa niin ei meillä montaa kertaa lapset viitsineet purra.
toivottavasti ymmärsit sepustuksiani ja niistä voisi olla apua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MsBlondy kirjoitti:

Mitä tehdä puremiselle? 8kk poikani on nyt innostunut puremaan ja nännit alkaa olemaan todella arat! Olen yrittänyt sanoa ei ja sormella irroittaa otteen rinnasta mutta poika vaan nauraa ja imaisee muutaman kerran kunnolla mutta puraisee sitten taas uudestaan. Osaisiko kukaan antaa mitään vinkkiä miten toimia???
Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu