Asun kerrostaloasunnossa kahden cairnterrierin kanssa. Koirat ovat jo hieman vanhempia, mutta kuitenkin virkeitä tapauksia, joten haluaisin tarjota niille riittävästi aivovoimistelua. Kuivanappuloiden etsintä on koirille mieleen, samaten aktivointipallon pyörittely. Koirilla on myös vanerista tehty, tassulla puöritettävä kiekko, johon voi piilottaa makupaloja. Uudet ideat ovat kuitenkin aina tervetulleita, joten kertokaapa millaisia aktiviteetteja olette koirillenne kehitelleet.
Aktivointi-ideoita
Cairneille
4554
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kertoa minulle millainen on tuo vanerista tehty lelu?haluaisin kokeilla itse jotain hauskoja aktivointi juttuja,meillä kun on vain käytössä aktivointipallo,oma tehdyt rullalelut,piilotus leikit ja sitten tämä muovilelu jossa on uria,johon jäädytän aamiaisen niin on mukavaa tekemistä.
eli eläinkapuoista saatavilla nina ottoson puuleluja, meilläkin muutama malli. maksavat n. 20 e/kpl, mutta näppärämpi ihminen varmasti voi nikkaroida näitä itsekkin.
Meillä hyväksi havaittu eri kongit, tulee pakasteltua ja lämmitettyä mikrossa, vaihtelua ja haastavuutta saa muunneltua.
näppärä jättää yksin olevallekkin koiralle.
putkiluidedn sisälle piilotetut namit, ei haittaa vaikka menisi koko hoito...
tämä nyt ei varsinaisesti aktivointia vaan temppu mutta on ollut ihan helpottavaa opettaa koirat siivoamaan omat lelunsa pois... ja tulee sitä aivojumppaa siinäkin.
Siis mitä on nuo "kongit"? Selvennystä, pliis.
Kongit ovat kumisia aika kestäviä koirien aktivointileluja joihin tungetaan herkkuja sisään.