kuulolaitteen hankinta yksityistä kautta. Ikä ihmisellä (75. v) ei näköjään ole mahdollista saada kuulolaitetta julkisen terveyshuollon kautta. Kulo on jo niin huono, että kommunikointi vaikeuksia on. Keskussairalan korvalääkäri (Rovaniemi) sanoi, että käske vaimon puhua lujempaa.
Näin ikäihmisiä kohdellaan julkisen terveyshuollon taholla.
Näin ikäihmisiä kohdellaan julkisen terveyshuollon taholla.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kauan sitten markka-aikoina, että olisi maksanut parituhatta markkaa. Itselläni myös kuulo-ongelmia.
Kuulonhuoltoliitosta tms. varmaan saisi tietoa.
Cooglailepa "kuuloyhdistyksiä" !
Sain syksyllä Helsingin kaupungin maksamat kuulolaitteet molempiin korviin. Paperissa näkyi olevan hinta yli 600 euroa kappaleelta. Joten tuon hintaisia ne taitaa olla. Kyse oli kuitenkin digitaalisesta kuulolaitteesta.
Aika iso hintahaitari näyttää kojeissa olevan, mutta onhan niissä eroja kojeissakin. Parhaita kojeita ei taida edes sairaalasta saada... Yksityisen kautta saa sentään palvelua eikä tarvii jonottaa kuukausitolkulla.
Käy vilkasemasssa: www.kuuloinfo.fi