läpivientiputki hikoaa

Viemärin läpivientiputki hikoaa ja vesi valuu lattialle.
Lattia on avattu ja putken juuresta on lattia märkä.
Miten tämän hikoamisen saa loppumaan?
Kaikki on kuulemma tiivistetty hyvin, mutta epäilen.
3707
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vessan sisältä olevaa kosteutta eli tehosta ilmanvaihtoa!!! kosteus kun tiivistyy kylmiin pintoihin. vrt. kesähelteillä lasisia jääkaapinj ovia yms.

Äänestä
  • varmaan niin sanottua kondensio vettä.Joka tulee siitä kun vesi on kylmää ja ympäristö on lämmin.

    Äänestä

  • jeki kirjoitti:

    varmaan niin sanottua kondensio vettä.Joka tulee siitä kun vesi on kylmää ja ympäristö on lämmin.

    Oikeastaan vesi ei ole kylmä ja ympäristö lämmin :-), vaan pinnan lämpötila on alhaisempi kuin ympäröivän ilman kastepistelämpötilaa, elikä kuten edellinen kirjoittaja kertoi => kondenssia (ilman sisältämä vesihöyry) tiivistyy kylmälle pinnalle!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


märkä lattia kirjoitti:

Viemärin läpivientiputki hikoaa ja vesi valuu lattialle.
Lattia on avattu ja putken juuresta on lattia märkä.
Miten tämän hikoamisen saa loppumaan?
Kaikki on kuulemma tiivistetty hyvin, mutta epäilen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu