Onko olemassa riski, että pdf-tiedostoiksi muunnetut asiakirjat muuntuvat asettelultaan toisenlaisiksi vastaanottajan koneella, jos niitä lähettää sähköpostitse. Erään kouluttajan mukaan Mircosoftin asiantuntija ei ole suositellut Adoben käyttöä.
adoben
pdf-tiedostot
6287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja sitten pakata kansion esim. Winrar-softalla ennen postittamista.
"Mircosoftin asiantuntija ei ole suositellut Adoben käyttöä"
Tuolle typolle on jopa omat sivunsa:
technorati.com/tag/Mircosoft
Jätin tahallani pois linkin alun, ette pääse syyttämään haitallisen linkin lähettämisestä.
Copy/pastella tuon saa selaimen osoiteriville.
Kouluttaja suositteli rtf-muotoa ja vasensuoraa asettelua.
Pdf:n idea on siis mennyt harakoille, jos se ei kestä sähköpostissa lähettämistä. PortableDocumentFile=pdf.
Sehän pitäisi olla jopa laitteistoriippumatonkin.
Siis näkyy samoin myös Macissa ja Linuxissa, käytetään painotekniikassa, käyttöohjeet julkaistaan useimmiten ladattavana pdf:änä.
Kilpailuasetelma = MS vs Adobe?
on suunniteltu, että se näkyy asettelultaan ja ulkoasultaan aina samanlaisena. Käyttiksestä ja näytön koosta riippumatta. Se mikki$otkun asiantuntija lobbasi mäsän omaa xps-tiedostomuotoa, jota erittäin harva saa auki.
Pieni totuuden siemen piilee kyllä kysymyksessäsi.
Mikäli fontteja ei sisällytetä mukaan pdf:ään, eikä niitä ole asennettuna katselijan koneeseen, hakee ohjelma jonkun toisen fontin käytetyn tilalle. Näin ulkoasu saattaa muuttua. Yleensä fontit tai niiden osajoukko lähtee kyllä mukaan, joten dokumentti säilyy sellaisena kuin pitääkin.
Pdf:n ja rtf:n käyttötarkoitus on yleensä täysin erilainen, joten niiden vertaileminen keskenään on järjetöntä.