Onko kellään HYVIÄ kokemuksia (poikavaltaisilta) aloilta ammattikoulusta? Rauhallinen ja lukuaineissa pärjäävä "lapsukaisemme" haki ammattikouluun, sillä häntä ei kertakaikkiaan lukio kiinnostanut. Kuulemma liikaa esiintymistä ja aineita ym. mistä hän ei pidä, tekniikka innostaa enemmän, joten mielestäni siinä mielessä ratkaisu on oikea. Mutta vähän mietityttää, onko amis oikea paikka vähän "nörttiyteen" taipuvalle tyypille?
Onko hyviä kokemuksia
ammattikoulusta?
5633
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ammattikoulu :
nopeasti ammatti
mahdollisuus päästä myöhemmin opiskelemaan ammattikorkeakouluun
- keskivertoa lahjakkaampi teoreettisissa aineissa oleva opiskelija turhautuu helposti ammatikouluun
Lukio
huonollakin ylioppilastodistuksella pääsee opiskelemaan todella helposti tekniikkaa ammattikorkeakouluun (insinööriksi)
mahdollisuus päästä opiskelemaan teknillisiin yliopistoihin (diplomi-insinööriksi) keskivertotodistuksella on todella suuri, koska kiinnostuneista opiskelijoista on pulaa.
- paljon turhia pakollisia kursseja
Itse kannattaisin lukion käyneenä kaksoistutkinnon käymistä
teoria ja käytäntö hallussa
Pääsee amk:aan ammattikoulunkin kautta. Itse tunnen ainakin kaksi linjan DI:ä, jotka ei ole lukiota käynyt, vaan menneet linjaa amis-opisto-korkeakoulu.
mutta eikö toi oo vaan ajan haaskausta.
..ei välttämättä. Yksi tuntemani kävi DI:ksi jouduttuaan työttömäksi. Hän oli aikoinaan jättänyt lukion käymättä, koska kielet olivat vaikeita. Kyllä, heikolla englannin taidolla pystyi opiskelemaan tekniikkaa, vaikka muutakin väitetään.
Itsekin olen ammattikoulussa vaikka enemmän ehkä olisin "lukiotyyppiä". Sinne sopeutuu, vaikka välillä tuntuukin ehkä hieman jopa ulkopuoliselta. Ja kyllä amiksestakin löytyy niitä fiksuja yksilöitä.;)