Ostin tuossa vm97 primeran ja nyt kun ilmat hiukan lämmenneet on alkanut kuulua etupäästä kolinaa. Pakkasella ääntä ei kuulu. Se on sellaista ärsyttävää napsahtelua.
Hitaasti ajattessa kolina kuuluu selvemmin. Ja ääntä ei kuulu monttuun ajattaessa vaan se kuuluu ihan montuttomallakin tiellä, kun auto vaan liikkuu. Oliskohan toi se surullisen kuuluisa multilinkki? Miten ne olisi helpoin testata?
mxm
Hitaasti ajattessa kolina kuuluu selvemmin. Ja ääntä ei kuulu monttuun ajattaessa vaan se kuuluu ihan montuttomallakin tiellä, kun auto vaan liikkuu. Oliskohan toi se surullisen kuuluisa multilinkki? Miten ne olisi helpoin testata?
mxm
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kannattaa käyttää se auto, valtuutetussa Nissan huollossa ja siellä se kolinan syy sitten varmistuu. Melko varmasti se on multilinkin ääntä ja todella V.... mainen itse korjata.
Kyllä se on se multilinkki ku kolisee. Itellä sama vika. Koko talven hiljaa mut nyt heräs ku ilmat lämpeni. Se kolina on lähinnä kiusallista, mutta ei kovinkaan vaarallista. Kalliiksi tulee jos meinaat sen hiljaiseksi korjauttaa...
Pitäisi autoliike vaan saada uskoon se että se on se multilinkki. Eli en aio sitä itse maksaa kokonaan, jos ollenkaan. Pitäisi vaan olla helppo tapa osoittaa että mikä kolisee.
No toi kolina on ärsyttävää, kun muuten aika hiljainen auto.
Mitäs noiden multilinkkien vaihtaminen osineen maksaa?
Jep siel kolisee se koiranluu! 130 euroa kpl
Se multilinkki napsahtelee ku ilmat lämpenee!!!!!!! olettehan hyvät kanssaihmiset kuulleet lämpölaajenemisesta??!!! se napsahtelu ei kuulu väljyyttään vaan siksi kun se on niin tiukka ja kuiva se linkki!!!! eli linkki itse irti vaan ja puslat ja stefat ja rasvaa täyteen siis ei automaattisesti uusia puslia huom. säästät 200E!!! Toimii, satojen kokemuksella!!!
Jos vaan rasvaa niin pitääkö niitä sitten rasvailla vähän väliä?
Kävin eilen paikallisella Nissanin korjaamolla.
Tuntu olevan niilläkin "tarvike" mallia tuosta multilinkistä. 99€/kpl(alkuperäinen 144€). Eli jos kummallekin puolelle vaihtaa niin töineen olisi n.260€ lasku.
Olen kyllä valmis maksaan sen että toi ärsyttävä kolina loppuu. Varsinkin jos saa autoliikkeen maksaan tuosta osansa.
Juu sama juttu mulla, aika outoa ja ikävää naksahtelua pitää. 2000 mallinen 80 tkm ajettu primera, miksiköhän ei talvella kuulu.
pitää huolen siintä, että talvella nivelet sun muut etupään reteleet pysyy tiukemmassa kondiksessa...
Itselläni on vm97 2.0 malli, jossa terävää kolinaa aiheuttaa joskus etuovien kuivat saranat. Rasvaus auttaa siihen. Toinen kohde jossa ilmeni kolinaa kuoppiin ajettaessa oli etupyörien vieressä olevat "ylätukiakseliston laakeroinnit". Oikeata nimeä en tiedä. Nosturilla auto ylös ja varovasti sorkkaraudalla niveliä nostellen väljät paikat löytyvät. Akseliston ylä- ja alapään laakerien tiivistekumit voi pettää ja vesi ja hiekka hoitaa loput. Korjaamo hoiti vaihdon molemmile puolille ja hinta oli noin 500€, muuta vaihtoehtoa ei ole.
"Koiranluita" ei löydy enää vm 97:stä.