Oikealle käännettäessä kuuluu humputusta, ei kolkotusta liekö merkki laakeriviasta??
Myös esiintyy pienillä nopeuksilla ja epätasaisilla osuuksilla kolinaa. Huoltomies epäili et pitää lähteä laakerin vaihtoon ensimmäiseksi. laakeria lähti tilailemaan ja meinasi ettei koiranluissa vikaa olisi. tiedä sit hänestä voiko pieni kolina epätasaisilla johtua laakerista myös??
Myös esiintyy pienillä nopeuksilla ja epätasaisilla osuuksilla kolinaa. Huoltomies epäili et pitää lähteä laakerin vaihtoon ensimmäiseksi. laakeria lähti tilailemaan ja meinasi ettei koiranluissa vikaa olisi. tiedä sit hänestä voiko pieni kolina epätasaisilla johtua laakerista myös??
Vastaukset 4
Vanhimmat
paikka nyt. Ainahan se kone kantsii silloin tällöin täysrempata ihan varmuuden vuoksi, sanotaan vaikka 50000 km välein.
niin ei tule sitten mitään yllätyksiä...
Hä mitä sä selität puhuin pyöränlaakereista ja pyörän tuennan koiranluusta
Itsellä eri automerkistä mennyt kummatkin, mutta samankuulosta se kai on autolla kun autolla, siis vikaäänet. Koiranluun kyllä huomaa kolinasta kun ajaa epätasaisilla teillä, paras varmaan "nimismiehenkiharat" tyyppinen tie. Kolinaa pitäisi kuulua jos kyseinen osa hieman väljä.
Laakeri alkaa ulvomaan kun se menossa rikki. Itse huomasin aluksi siitä kun käänsi rattia toiseen suuntaan, niin melu kasvoi. Huollossa kerroin kumpi laakeri pitäisi vaihtaa, mutta olikin sitten väärän puolen laakeri. Kuulemma vaikea sanoa äänestä kumpi puoli on kyseessä. Loppuvaihessaa kuulosti lentokoneelta. Kerkesin kyllä vaihtaa ennenkuin laakerileikkasi kiinni.
Suosittelen että vaihdat kummatkin laakerit, jos toinen jo menossa, tai riippuu kauanko aiot pitää vielä autoa. Minulla meni puolivuotta, ja tuli toisenkin laakerin vaihto kyseeseen. Tai itse asiassa vaihdoin autoa, ja uusi merkki olikin sitten Primera P12. Vanhasta ei sen enempää!
Jos vain käännettäessä kuuluu naputus, niin vetoakselin nivel siellä alkaa olla matkansa päässä. Kannattaa vaihtaa viimeistään silloin, kun myös suoraan ajaessa kuuluu naputus.