Haarlem?

kunvainolisijokesä

Onko kenelläkään kokemuksia Haarlem-nimisestä kaupungista? Millainen paikka ja viihtyykö siellä hyvinkin? Olen miettinyt sinne lähtemistä ja oleskelua paikan päällä muutamankin kuukauden. Tiedän, ettei tämä aihe nyt ihan Amsterdam-otsikon alle kuuluisi, mutta näyttää olevan edes hieman vilkkaampi tämä palsta kuin se toinen hollantiin liittyvä. Eli kokemuksia Haarlemista, kitos! :)

4

1338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toukonen

      Haarlem on Amsterdamin kupeessa oleva erittäin viehättävä kaupunki. Kaupunki on yksi Alankomaiden vanhimpia, monumentaalisia, kaupunkeja, "het Spaarne" joen varrella.Kaupunki on täynnä ihania terasseja, upeita ravintoloita, cafeita, ja tietenkin hyviä kauppoja. Suosittelen lämpimästi!

    • siellä käynyt

      Olen pari kertaa ollut siellä turistina, asunut muutamia päiviä. Suosittelen! Kaunis, vanha kaupunki. Asuminen halvempaa ja kätevämpää kuin Amsterdamissa. Junalla pääsee hetkessä Amsterdamiin tai muualle maahan. Pyörällä kannattaa ajella kaupungin eteläpuolelle, jos on kevät niin kukkivat tulppaanivainiot alkavat heti kaupungin eteläpuolelta. Vanha höyrypumppuasema, jolla maata on kuivattu mm. nykyisen Schipholin lentokentän alueelta, on kiva museo. Merenrannassa on Zandvoort ja sen lähellä kaunis Kennemer Duinen-luonnonpuisto, jossa on hiekkadyynejä.

    • Spruitje

      Haarlem on kiva paikka ja lahella rantaa! Yoelama on mielestani aika huono jos sita halajaa mutta akkiahan siita Amsterdamiin kipaisee. Haarlemissa on ihania vanhoja pikkukatuja joilta loytaa kivoja ravintoloita.

      • Haarlemiin

        Heippa! Oisko jollakin antaa tarkempia ohjeita Haarlemiin matkustusta varten? Esim. mikä juna sinne menee sekä matkan hinta? *kiitos!*


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      78
      2717
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      91
      1646
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      72
      1421
    4. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      64
      1385
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      129
      1315
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      146
      1216
    7. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      157
      1184
    8. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      74
      1097
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      90
      1079
    10. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      76
      1078
    Aihe