Haarlem?

kunvainolisijokesä

Onko kenelläkään kokemuksia Haarlem-nimisestä kaupungista? Millainen paikka ja viihtyykö siellä hyvinkin? Olen miettinyt sinne lähtemistä ja oleskelua paikan päällä muutamankin kuukauden. Tiedän, ettei tämä aihe nyt ihan Amsterdam-otsikon alle kuuluisi, mutta näyttää olevan edes hieman vilkkaampi tämä palsta kuin se toinen hollantiin liittyvä. Eli kokemuksia Haarlemista, kitos! :)

4

1436

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toukonen

      Haarlem on Amsterdamin kupeessa oleva erittäin viehättävä kaupunki. Kaupunki on yksi Alankomaiden vanhimpia, monumentaalisia, kaupunkeja, "het Spaarne" joen varrella.Kaupunki on täynnä ihania terasseja, upeita ravintoloita, cafeita, ja tietenkin hyviä kauppoja. Suosittelen lämpimästi!

    • siellä käynyt

      Olen pari kertaa ollut siellä turistina, asunut muutamia päiviä. Suosittelen! Kaunis, vanha kaupunki. Asuminen halvempaa ja kätevämpää kuin Amsterdamissa. Junalla pääsee hetkessä Amsterdamiin tai muualle maahan. Pyörällä kannattaa ajella kaupungin eteläpuolelle, jos on kevät niin kukkivat tulppaanivainiot alkavat heti kaupungin eteläpuolelta. Vanha höyrypumppuasema, jolla maata on kuivattu mm. nykyisen Schipholin lentokentän alueelta, on kiva museo. Merenrannassa on Zandvoort ja sen lähellä kaunis Kennemer Duinen-luonnonpuisto, jossa on hiekkadyynejä.

    • Spruitje

      Haarlem on kiva paikka ja lahella rantaa! Yoelama on mielestani aika huono jos sita halajaa mutta akkiahan siita Amsterdamiin kipaisee. Haarlemissa on ihania vanhoja pikkukatuja joilta loytaa kivoja ravintoloita.

      • Haarlemiin

        Heippa! Oisko jollakin antaa tarkempia ohjeita Haarlemiin matkustusta varten? Esim. mikä juna sinne menee sekä matkan hinta? *kiitos!*


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      298
      1026
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      61
      827
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      66
      752
    4. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      691
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      69
      684
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      39
      658
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      43
      560
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      33
      556
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      497
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      40
      495
    Aihe