satu kanasta ja kakusta?

em. sadun nimi?

Kuka muistaisi, mikä on sen eläinsadun nimi, jossa kana on leipomassa kakkua ja pyytää apua eri eläimiltä. Kukaan ei ehdi tai jaksa auttaa, ja kana leipoo kakun yksin. Kun kakku on valmis, osingolle olisi tulossa moni muukin, mutta koska kana on leiponut kakun yksin, se myös syö sen yksin.

Tarttis löytää jostain tuo kirja tai mieluiten netistä joku versio. Paha etsiä, kun en muista nimeä eikä erinäiset hakukokeilut oo tuottanu vielä tulosta...

5

5790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harakasta

      Harakan huttu on alunperin venäläinen kansansatu. Se on mm. kirjassa Hupaisia kuvia ja kertomuksia.
      Äärettömän loistava kuvitus on J. Vasnetsovin.

      Harakka räkätti juttua tuttua,
      kuinka se kerran
      keitti huttua.

      Uunin lämmitti,
      jauhot pataan heitti,
      pyrstöllä hämmensi,
      kotvasen keitti,

      kuistille kurkisti,
      vieraita hoputti.
      Vieraat tulivat.
      Ovella odotti.

      Harakka huttunsa
      pöytään kantoi:
      tämä söi,
      tämä söi,
      tämä söi,
      tällekin antoi.

      Tuollepa vain ei
      mitään antanut:
      "Puita et tuonut,
      vettä et kantanut..."

      Vieraat kehuivat:
      jopa on huttu...
      Sen pituinen
      koko juttu.

      Suom. Taisto Summanen

    • %taata

      Kappas vaan, en ollut muistanut koko juttua vuosikymmeniin, mutta nyt se välähti mieleen jonkinlaisena kuvasarjana. Opettelin kai silloin lukemaan jo ennen kansakouluun menoa, ja sitä vielä luettiin minulle. Se alkoi siitä kun kana löysi vehnänjyvän eikä syönytkään sitä heti vaan teki kaikki maataloustyöt: kynti, kylvi, lannoitti? kasteli? leikkasi, pui, jauhoi, leipoi. Ja kun kana oli itse kaikki työt tehnyt, se myös oman kakkunsa söi.
      Kirjan nimeä en kyllä pysty enää varmasti muistamaan. Olisko ollu "Kanan vehnänjyvä"? tai jotain sinnepäin? Kirjoittajan nimestä ei ole mitään muistikuvaa, mutta...
      *Yksi vihje vielä: Joka sivulla oli jossain piilossa kuvittajan signeeraus KIVITT, jota pikkuveljen kanssa etsittiin kuin Jallua Avun sivuilta. Joku virolainen emigrantti-taiteilija. Löytyisiköhän sillä hakusanalla jotain?

      • löytyy

        netistä:
        VEHNÄNJYVÄ
        1995 Tek. Irmeli Holstein
        6 kuvaa. Kansansatu kukosta joka ei saanut apua eläinystäviltään jyvän kylvössä, kokoamisessa eikä leipomisessa. Niinpä kukko söi yksin leipomansa herkullisen leivän. Kuvat: kissa, lammas, sika, kukko, vehnänjyvä ja –korsi, leipä liinan alla. Pehmeäsivuinen, isokokoinen mutta kevyt. Selkeät kuvat, hyvät värikontrastit ja pintoja. Isokirjoitusteksti. Tiheää harvalla. 1995:59
        Disneyllä on myös vanha lyhyt filmi samasta sadusta. Sitä ollaan lasten kanssa vuosia sitten katsottu, kun olivat pieniä.
        Muistanhan toki satukirjan kanankakun omasta lapsuudestani!


    • Satuhetki-kirja

      "Satuhetki" nimisessä kirjassa samainen satu, ja se on nimeltään "Pieni punainen kana".

      Satu alkaa sanoilla: "Olipa kerran pieni punainen kana, joka tepsutteli pitkin pihaa nokkimassa ruokaa. Äkkiä se näki muutamia vehnänjyviä..."

      "Pieni punainen kana" sadussa kana leipoo LEIVÄN, jonka se syö lopulta itse kun ei saanut apua muilta.
      Sadussa ankka, lammas sekä koira eivät auta kanaa askareissa.

      Teoksen nimi: Satuhetki
      Englanninkielinen alkuteos A child´s first book of nursery tales.
      Kuvittanut: Cyndy Szekeres.
      Suomentanut: Kaija Pakkanen.
      Lasten Parhaat Kirjat.
      Copyright 1983 by Western Publishing Company, Inc.
      Illustration copyright 1983 by Cindy Szekeres.
      Published by Oy Satusiivet-Sagovingar Ab/
      Lasten Parhaat Kirjat/Helsinki
      Printed in Denmark 1992
      ISBN 951-567-069-1

    • 4+12

      Myös nimellä "Kana Karoliina"
      Kuvittanut J.P. Miller
      Suomeksi kertonut Marjatta Kurenniemi
      Kustannusosakeyhtiö Tammi, Helsinki.
      Sarja: Tammen kultaiset kirjat
      Alkuteos: Little Red Hen.

      Satu on julkaistu myös teoksessa "Tammen kultainen juhlakirja : Tammen kultaisten kirjojen 60-vuotisjuhlateos". (2012). Kustannusosakeyhtiö Tammi, Helsinki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      146
      14443
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      44
      6042
    3. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      5670
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      168
      5640
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4427
    6. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      62
      4259
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      23
      3934
    8. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3702
    9. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3617
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      69
      2703
    Aihe