Tässä F1- auto vetää jääradalla, ja hyvin näyttää kulkevan. Miksei voitais järjestää F1- kisoja jääradallakin? Kyllähän esim. 1 jäärata-kisa yhteen F1- kauteen mahtuu, ajaahan ne ralliautotkin jäällä.
http://www.youtube.com/watch?v=OTYvwNip0zM&mode=related&search=
http://www.youtube.com/watch?v=OTYvwNip0zM&mode=related&search=
Vastaukset 3
Vanhimmat
sinänsä toi on ihan hauska ajatus. miksei se voisi toimiakkin? toisihan se kauteen vähän nykyistä enemmän väriäkin, kun ei aina ajettaisi pelkällä sileällä asfalttipinnalla ;)
Jos tuo jäärata-ajatus joskus sattuisi toteutumaan, niin voitaisiin ehkäpä vihdoin saada se Suomen GP, vaikkapa nyt tänne Kainuun seuduille.
Kävihän se Häkkisen Mikakin kyydittämässä aikoinaan eukkoaan täällä Pohjois-Suomessa (taisi olla Rovaniemellä) McLarenin kaksipaikkaisella.
Kyllähän varmaan tuo F1 kulkisi ihan hyvinkin lumella.
Voisi olla sen verran töyssyistä menoa säädöistä huolimatta että maaliin ei hengissä pääse jo pahoinvoinnin takia. Ei sillä ettenkö tuollaista kannattaisi, saisivat suomalaiset pientä etua kisaan. Itsekin olen Kainuusta.