Olen todella kiinnostunut Graafisesta alasta mutta mua huolettaa että voiko astmaatikko tehdä työtä tällä alalla.?
Sovinko graafiselle alalle kun mulla on astma?
6
1863
Vastaukset
- voi sopiakin.
Alalla nyt voi olla niin monenmoista työtehtävää, puhelinmyyjästä koneenpesijään. Astma tuskin häiritsee moniakaan työtehtäviä tai toisinpäin. Silkin peseminen tinnerillä tuskin on terveellistä, tietokoneella istumisesta tuskin on haittaa.
Se millaiset tehtävät kiinnostaqvat ratkaisevat.
http://www.mol.fi/webammatti.cgi?ammattialanumero=80&kieli=00 - huolettaa?
muokata koneella valmiita kuvia graafisiin julkaisuihin? Mitäs hiton astmaa tietsikasta saa?
- gratyötön
Jos haluut työttömäksi loppuiäksesi, niin opiskele vain graafista alaa.
- kuuhile
Valmistut graafiselta linjalta painotuotantoassistentiksi ja voin suoraan sanoa, että työnäkymät ovat sen jälkeen aika huonot, ellet sitten hae ammattikorkeakouluun opiskelemaan graafikoksi tai media-assistentiksí yms. Pääsy jatkokoulutukseen on todella haastavaa, sanoisinpa jopa mahdotonta, jos on keskinkertaiset paperit. Työnkuva on vain silloin aika laaja.
Kolmivuotisen perustutkinnan jälkeen voit hakea johonkin mainostaloon, painotaloon, lehtitaloon tai sitomoon töihin. Kiinnostaako sinua se?
Painokoneiden kanssa työskentelevistä ihmisistä on pulaa, ei niinkään ulkoasuntoteuttajista. En sitten tiedä, pahentaako painovärien käyttö astmaa... - annnnnikkka
Miksi et voisi?
Itse olen graafisella alalla, siis painoviestintää opiskelen, kovin hengästyttävää hommaa se ei painossa ole, ja vielä vähemmän ut-puolella kun sellä vaan istutaan koneilla.
Jos siis tätä alaa tarkoitit, niin miksi ei?
Toisaalta painossa on aika paljon pölyä ja käsitellään vahvoja haisevia litkuja, niin en tiedä oletko niille herkkä..- altistuu lähes aina
...ja huomioon kannattaa ottaa, että vaikkei vielä olisikaan herkkä pölyille ja painossa käytettäville kemikaaleille, ja jos astmaa kerran jo valmiiksi on, niin aika todennäköisesti niille myrkyille altistuu. Ei ehkä heti, mutta jokusen vuoden päästä. Siitä sitten uudelleenkoulutukseen tai työttömäksi. Eli jos tarkoitat graafisella alalla näitä käytännön duuneja, niin ei ehkä astmaatikkona kannata. Jos taas mielessäsi on graafisen alan toimistotyö ja hieman ylempi koulutus, niin siihen ei astmalla ole vaikutusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986178KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071808- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068