niin, eli tarvitseeko sinne laivalle passia tai jotakin muuta henkilöllisyystodistusta vai kuinka?
harmi ku ei pääse enää käymään edes maissa, oltas muuten vedetty niitä ruottalaisia turpiin :) no ei...
harmi ku ei pääse enää käymään edes maissa, oltas muuten vedetty niitä ruottalaisia turpiin :) no ei...
Vastaukset 8
Vanhimmat
passia mukaan. Henkilöllisyystodistus täytyy olla mukana varmuuden vuoksi ja etenkin jos meinaa ostaa alkoholia/tupakkaa, mutta muuten ei papereita kyllä kysytty.
Tallinnan laivalle. Ruotsin laivalle ei tarvitse passia. Kannattaa ottaa selvää, tarkemmin abiristeilyjen viralliselsta sivullta, jonka osoite on http://www.abiristeilyt.fi/showpage.asp?id=1117. Hauskaa matkaa :)
käykö ajokortti henkkarin sijasta, vai pitääkö sen olla vain se kuvallinen henkkari?
Ajokortti on kuvallinen henkkari.
Miten kummassa ne hytit jaetaan? Siis millä periaatteella majoitetaan otukset samaan hyttiin?
Seinällä oli lista hyteistä ja siihen itse varattiin porukalla omat paikat mihin kerettiin.
oli niin, että ketkä eivät varanneet kenenkään kanssa yhteistä hyttiä, jaettiin jäljellä oleviin hytteihin. kuitenkin sillä tavalla, että hytteihin tuli aina vain yhden koulun oppilaita. ja ilmeisesti jaon tekivät koulussamme abiristeilyä järjestäneet henkilöt, sillä hyttijako näytti menevän aikalailla siltä pohjalta, missä porukassa ihmiset muutenkin koulussa liikkuvat.
niin, että saimme itse valita kenen kanssa majailimme. Mutta meillä abeja oli vain 31, joten ehkä hieman eri asia kuin lukioissa joissa on monta sataa oppilasta.