Mahdotonta heräilyä...

Mitä ihmettä pitäisi tehdä, kun kohta 8kk neiti vaatii tissiä jopa yhdeksän kertaa yössä, alkaa vain yhtäkkiä huutaa suoraa huutoa eikä muuten tyynny. Lisäksi pitää muutamaan kertaan silitellä ja tyynnytellä tutilla. Aikaisemmin (suunnilleen puolivuotiaaksi asti) vauva oli tosi hyvä nukkumaan, jopa 8 tunnin pätkiä! Olen todella väsynyt, vaikka mieheni hoitaakin vauvaa välillä aamuisin että minä saan nukkua.
4413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Meidän poika 8kk, oli jonkin aikaa kipeänä ja rupes heräileen öisin jatkuvasti ja piti aina päästä tissille. Lopen kyllästyin siihen ja viime ke-to yönä päätin että nyt se loppu. Ensimmäisenä yönä hyssyttelin ja lullailin poikaa 2 tuntia, ja sitten annoin periksi ja annoin tissiä. Toisena yönä poika oli 3 varttia hereillä a nukahti sitten syliin ilman tissiä. Ja nyt on sitten mennys kaksi yötä täysin ilman tissiä ja vain muutaman kerran on pitänyt hiukan päätä silitellä yön aikana.
Sanoisin näin juuri yösyötön pois jättäneenä että kannattaa vaikka se onkin muutaman päivän ensiksi sika raskasta ja tekis mieli antaa periksi vaikka kuinka monta kertaa. Kun viittii muutaman yön nähdä vaivaa ja opettaa ettei tissutella yöllä saa sen jälkeen äitikin nukkua yönsä paremmin.

Äänestä

Meillä oli samanlailla, kun tyttö oli 8kk. Yöheräilyt ja jatkuva tissin hamuilu loppui siihen, kun etuhammas puhkesi alhaalle. Nyt syö vain yhden kerran aamuyössä ja muuten nukkuu hyvin.

Äänestä

Meillä poika oppi jo 4kk iässä, että yöllä ei syödä. Tissiä en tarjonnut vaikka kuinka kitisi (aikasemmin heräsin about 10 kertaa yössä "syöttämään"), pari yötä meni huonommin ja sitten alkoi nukkua melken 12h yöunia. Nyt 6kk ja lopettanut ihan itse tissittelyn lähes kokonaan, aamulla ei ruoka juurikaan kelpaa ja syö paremmin vasta noin klo 11, eli eipä aikasemminkaan nälkäänsä huutanut..

Äänestä

kävisin ehdottomasti tutkituttamassa vauvan korvat. tuntuu oudolta että 8kk ikäinen heräisi itkun kassa maidon takia noin usein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Mitä ihmettä pitäisi tehdä, kun kohta 8kk neiti vaatii tissiä jopa yhdeksän kertaa yössä, alkaa vain yhtäkkiä huutaa suoraa huutoa eikä muuten tyynny. Lisäksi pitää muutamaan kertaan silitellä ja tyynnytellä tutilla. Aikaisemmin (suunnilleen puolivuotiaaksi asti) vauva oli tosi hyvä nukkumaan, jopa 8 tunnin pätkiä! Olen todella väsynyt, vaikka mieheni hoitaakin vauvaa välillä aamuisin että minä saan nukkua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu