eiväthän autoilijatkaan toisilleen kädellä vilkuta,helvetti sentään että on typerä tapa,ihan kuin jotkut karavaanarit vilkuttelevat toisilleen.Minä en vilkuta vaikka pyörällä ajankin.
Mistä tämä typerä vilkuttaminen
on peräisin
162858
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
esimerkiksi wanhoilla Jaggeilla/Daimlereilla ajavat vilkuttelevat toisilleen ympäri eurooppaa.
Ja rekka/bussikuskit.Ja oikeat motoristit moikkaavat toiselle vastaantullessa,kusipäät eivät.
corvette kuskit, veneilijät jne. Tarkoitus on luoda yhteenkuuluvuutta (vähän huono sana), jotta ongelmien sattuessa oltaisiin valmiita auttamaan ja saamaan apua. Tämä on vain yksi syy.
Siinähän sit et vilkuta. Who cares!!!
Mut kai muut saa moikata, jos haluavat!!!??
Takana on rariteetti, harvinaisuus.
Autoilijatkin morjensti vielä 50-luvun alkuvuosina pienemmillä paikkakunnilla, ammoisina aikoina varmasti Hesassakin, toisiaan.
Tapa lopahti inflaatioon.
Samoinhan on hyvää kyytiä käymässä venekansan piirissä, ei kukaan jaksa olla alvariinsa käsi pystyssä. Meikä veneili tässä joitakin vuosia sitten enkä vitsinyt edes tapaa opetella, koska morjenstajat/morjenstamatta jättävät olivat juuri tuolloin suurin piirtein tasan.
Moottoripyöräväki kyllä tulee perässä, toisaalta ei ole varmaa kuinka kauan harrastus yleistyy, mutta jo nyt on näkyvissä että morjenstusväsymystä on.
Sanon suoraa, että itsestäni tuntuu kesäkuukausina joutavalta, tässä maaliskuussahan asia oli toisin :)
Kun sensijaan vuosi sitten tein erään matkan Baltian maihin ja valitsin (ihan leuhkuussyistä) matkapäähiseksi vanhan lierihatun, niin toki nostin hattua jokaiselle vastaan tulevalle hattupäälle.
Mutta siinähän ei päässyt käsi väsymään, tällä viikon reissulla niitä oli tasan 2 kpl.
Ja molemmat vastasivat, ja ilmeistään näki selvästi että ponjasivat heti mitä tarkoitin :)
Näin se jotenkin menee ...
Loistava veto noilla hatuilla. Respect! :)
Moikkaus on tavallaan viesti siitä, että "samassa veneessä ollaan".
Sitä, että tietää millaista se on - niin hyvässä kuin pahassakin.
Entäs sitten, evvk. Minä sitten taas vilkutan, enkä lopeta vaikka sanoisit mitä.
"Minä en vilkuta vaikka pyörällä ajankin. "
Eikä polkupyöräiljät ennenkään ole vilkutelleet.
kääntyessäs meinaan vilkkua. Vilkuttelu ei ole tosikkojen hommaa,mutta ystävällinen ele toiselle motoristille.
alottanu tyhjästä nyhjäämisen,vittuako se kellekkään kuuluu vaikka kullia heiluttelis!
eihän siinä mitään jos kehtoo lerssiä vilkutella pitkin katuja ja polkuja ajellessaan. Saattaahan se pikkasen hilpeyttä herättää,ainakin naisihmisissä...
Anna mä arvaan !
-olet just viikkositten ostanu ensimmäisen moposi, todennäkösesti 500 virago tai 883 spora ja nyt ollaan niin lonelyrideria :)
-ajele hei ihan keskenäs, äläkä ainakaan tunge mihinkään kokoontumisajoihin, sielä saattaa joku tuntematon kanssamotoristi vaikka luulla sun kuuluvan joukkoon ja alkaa jutella, vaikka sä haluat olla itsesikanssa kaksin :)
-no joo, onhan se kaupungissa vähä niinkin, mutta kyllä mä ainakin tienpäällä moikkaan kaikki mopot, ne hoodeetkin
BMW 1150
Taasko tätä saatanan ädläystä moikkaamisesta/moikkaamattomuudesta!? Vitunko väliä on, jos toiset tervehtii toisiaan? Onks se jotenkin joltain pois? Täytyy siteerata taannoista tuntemattomsksi jäänyttä keskustelijaa tällä samaisella foorumilla:
"Taitaa olla niin, jotta ne, jotka ymmärtää, että Moottoripyörällä on Sielu, Ne morjestaa! Eihän muilla oo sitten väliäkään.."
Siinäpä se! Kaikessa yksinkertaisuudessaan!
Ei pysty ajamaan kaupungissa yhdelläkädellä kokopäivää...taidan laittaa irtokäden olkapäähän..olkoon siinä pystyssä kaikille !
oletko koskaan ajatellut sellaista, että ei sitä kättä tarvitse irroittaa tangosta? Riittää hienosti, kun kääntää kättä (varsinkin kaupungeissa) ja nostaa vaikka pari sormea pystyyn.
Harmillista on, että tapa on jäämässä pois kun on tullut näitä mielestäni "ei joukkoon kuuluvia" uusio tai vasta-alkajia. Se onkin helppo tapa pitää pientä "kirjanpitoa" miten paljon on mopoja tullut joukkoon....:)
taidat olla oikea teiden ritari. mitä helkkaria ne muut siellä sun teillä edes ajelee? pysyis kotonaan kaikki ni saisit yksin ajella eikä tarvi sillon hermoilla noin pienistä.
...vittu siinähän et sitte.Ketä se kiinostaa.
Viimevuosina ku tuon kaltasia palikoita on alkanu tuleen vastaan yhä enemmän ja enemmän,oon ottanu linjakseni,että vastaan tervehdykseen,vaan en itse heilauttele lapaani heti ensimmäisenä.Suosittelen samaa kaikille,joilta tää moikkaaminen/moikkaamatta jättäminen näyttää vievän yöunet...
Ja sille,joka viittas kokoontumisajoihin:Onko se joku -tun velvollisuus rampata kokoontumisajoissa notkumassa,vaikka omistais pyörän..?Mä en enää jaksa käydä kuuntelemassa ku jotku ventovieraat uusiot elvistelee jollain olemattomilla "saavutuksillaan" moottoripyöräilyn saralla;on veivattu pyörällä pohjoisnavalta etelänavalle ja mopon mittarissa on jotain kolme tonnia,ollaan niin vitun rahamiestä että on tuliterä prätkä alla jonka omistaa rahoitusyhtiö,on ajettu vuoskymmeniä ja ikää on 21...Sorry,mut ei vaan enää jaksa.
Ja kaikkien lähtee ajelemaan ja handu pystyyn!