En oikein tiedä minne tämä olisi kannattanut laittaa, mutta laitampa nyt tänne...
Elikkä siis, nyt haluan tietää että minkä ikäisinä lopetitte esim. käymästä koko perheen kanssa saunassa, tai laitoitte oven kiinni kun vaihdoitte vaatteita tai ette enää antaneet kenenkään tulla pesemään hampaita silloin kun olitte itse samaan aikaan pytyllä?
Mitä yritän nyt siis sanoa, että jos olet tyttö (niin kuin minä) minkä ikäsenä ette enää näyttäytyneet vähissä vaatteissa/alasti isänne tai veljienne nähden? Tai pojilla sama juttu äitien ja siskojen kanssa?
Olen nimittäin itse jo 15 v ja vanhimmainen, mutta minua ei paljon haittaa se että käymme vielä koko perhe yhdessä saunassa ymymym... se vain koputtaa takaraivossa että kuuluuko tämän nyt mennä näin?
Kertokaaaaa te!!!
Elikkä siis, nyt haluan tietää että minkä ikäisinä lopetitte esim. käymästä koko perheen kanssa saunassa, tai laitoitte oven kiinni kun vaihdoitte vaatteita tai ette enää antaneet kenenkään tulla pesemään hampaita silloin kun olitte itse samaan aikaan pytyllä?
Mitä yritän nyt siis sanoa, että jos olet tyttö (niin kuin minä) minkä ikäsenä ette enää näyttäytyneet vähissä vaatteissa/alasti isänne tai veljienne nähden? Tai pojilla sama juttu äitien ja siskojen kanssa?
Olen nimittäin itse jo 15 v ja vanhimmainen, mutta minua ei paljon haittaa se että käymme vielä koko perhe yhdessä saunassa ymymym... se vain koputtaa takaraivossa että kuuluuko tämän nyt mennä näin?
Kertokaaaaa te!!!
Vastaukset 17
Vanhimmat
mä asuin vanhempieni ja kahden pikkuveljen kanssa 18-vuatiaaks ja aina saunottiin yhdessä eikä siinä ollut muuta kuin normaalia perhejutskaa. vessakäynnit oli eri juttu. terveisin
Olin noin 12, kun en enää halunnut olla alasti muiden perheenjäsenten nähden. Meillä ei ole tosin koskaan ollut tapana käydä missään perhesaunassa, mutta jos nyt jostakin syystä päättäismme mennä, käyttäisimme kaikki uima-asuja (uima-asujen käyttö ei ole yhtään sen epänormaalimpaa kuin alasti hihhulointi aikuisiällä. Ihmiset katsovat AINA toisiaan vaikkei siihen liittyisi mitään seksuaalista). Minusta nyt vain tuntuu luonnottomalta ainakin tämän ikäisenä (20v)olla ilman rihman kiertämää vanhempien nähtävillä. En viihdy alasti muutoin kuin oman mieheni edessä.
En ymmärrä mikä ihmeen villitys suomalaisilla on saunoa alasti vielä aikuisiälläkin sulassa sovussa muiden perheenjäsenten keskellä ollakseen jotenkin "normaaleja". Minulla ei ole mitään pätevää syytä siihen, miksi vanhempieni täytyisi nähdä minut alasti (tai minun heidät). En takuulla tuntisi oloani mitenkään rennoksi, jos olisimme keskenämme alasti saunassa. Ihmiset ovat yksilöitä, eivätkä samaan muottiin valettuja.
Sähän se epänormaali oot,suomeen kuuluu se saunakulttuuri joka on ihan hyvä.Olen jo aikauinen ja ei alastomuudessa oo mitän hävettävää käyn edelleen vanhenpieni kanssa saunassa ja perhe vielä mukana ja mökillä joskus montaki perhettä saunoo.Käsittämätöntä mite jotkut häpee alastomuutta,ai niin kouluissahan nykyään opetetaan sauna kulttuurin tappamista siin on sulle.
Lopetin saunomisen koko perheen kanssa 11-vuotiaana kun se alkoi tuntua inhottavalta ja nololta, mut isoveljien kanssa kävin senkin jälkeen. Käyn yhä edelleenkin, mut harvemmin kun ei asuta enää saman katon alla. Eikä se vieläkään tunnu nololta. Mut isän suhteen olen hirveän tarkkana, se ei saa nähdä mua edes vähäpukeisena, saati vaatteita vaihtamassa. Eikä tietenkään saunassa.
se voi noin mennä.
ite ainaki kehtaan helposti olla alasti muun perheen ollessa läsnä.
Lopetin joskus 10 vuotta sitte.. Nykyään en voi olla alasti saunassa siskoni/äitini kanssa. Saati työkavereiden jossain illanistujaisissa!! Kiteytettynä ainoa joka näkee mut saunassa alasti on mieheni.
Itse oon 15 vuotias miehenalku ,ja en pidä saunomis puolta yhtään erikoisena. En myöskään vessa puolta koska sehän on ihan luonnollista, olen pikkuhiljaa alkanut vieroksua samassa vessassa olemista ,koska värkit alkavat tälläikää kasvaa nopeammin ja karvoitustakin on jo ihan hyvin. Se on luonnollista :)
Elämä on.
Jatka vain samaan malliin :)
Mun mielestä ainakin on ok. käydä perheenjäsenten kanssa saunassa tai kotonaan vaihtaa vaatteet vaikka keskellä olohuonetta jos siltä tuntuu.
Itse lopetin perheen kanssa saunassa käynnin 13-vuotiaana. Silloin tuli joku semmonen juttu, että en kehdannut näyttäytyä alasti muulle perheelle. Siitä lähtien olen yksin saunonut. Tykkään olla saunassa yksin, maata ylälauteella ja heittää tai olla heittämättä juuri niin paljon löylyä kuin itse haluan. Jotkut tykkää saunoa muiden kanssa ja kehtaavat näyttäytyä alasti perheelle. Se on kans ihan ok. juttu. Kukin tyylillään.
Kiitos paljon kaikille, on hyvä kuulla vähän mitä mieltä muutkin ovat :)
Olen 16 vuotias, ja käyn saunassa alasti perheen ja isovanhempien, poikaystävän jne. kanssa. Mielestäni ei ole ideaa olla uimapuku päällä saunassa eikä nihkeän pyyhkeenkään kanssa! Mieluiten saunassa olen tietysti poikaystävän kanssa:D Ja uimakamujen kanssa aina reenien jälkee vaihdetaan kuulumiset saunassa...
Kaikki kuitenkin tyylillään!
musta on kiva pyllistellä makuukamarin ovella ja laulaa latvialaista kansanmusiikkia. se vaan tuntuu niin ihanalta.
Musta se on kuitenki silti aivan normaalia ja ok jos käy vaikka isän ja äitin kans saunassa.
ihmeessä vois käydä vanhempien ja sisarusten kanssa saunassa kun saunotaanhan sitä alasti kavereidenkin ja niitten tyttö-/poikakavereiden kans? Sehän on ihan perusjuttuja eikä mitään suomalaista saunakulttuuria. Saksassa saunotaan alasti ihan ventovieraidenkin kans.
Taisin olla 12 tai 13 kun saunominen veljen ja isän kanssa loppu.. Silloin isäni erehtyi monta kertaa puristamaan juuri kasvamaan alkaneita rintojani enkä enään pystynyt luottamaan isään. Pelkäsin todella kauan isän kanssa kahdestaan jäämistä ja vasta nyt 6 vuotta myöhemmin en enään ole niin paniikissa kun jäädään kahdestaan.
Silti nykyäänkin ollaan pitkän aikaa saunottu kahdessa vuorossa. Ensin tytöt sitten pojat. Äitin kanssa en häpeä muutakuin posliiniani..
Mä rupesin käymää yksin saunassa ku olin tieten 10v. Samoihin aikoihin halusin yksinäni vaihtaa vaatteet jne.
En todellakaan halua että veljeni tai ISÄNI näkisi minut vähäpukeisena. Vähin vaate mitä minulla on ollut ja isä on nähnyt pitkiin aikoihin, on toppi ja jotkut shortsit.
Nuorempana kylläkin pelkäsin isäni käyttävän minua hyväksi (sitä en tiedä että mistä tämä on lähtöisin sitten ollut) Nykyisin en todellakaan pelkää xD
En mä ainekaa voi riisuutua isän nähden, vaikka oonki poika.
Jos se vaikka alkaa snaoo jotain mun kehityksestä yms. Olkon vaikka millanen saunakulttuuri mut hyi. Taudit ja kupat senku levii.
11.v olin, mielestäni oikea ikä.