Karitsan vieroitusikä?

Kertokaahan lampurit minkä ikäisen karitsan voi vieroittaa emästään? Ollaan ottamassa pari karitsaa kesäksi aitaukseen 1,8m x 3,6 m, onko sopiva? Korkeutta aidalla on n. 90 cm, eivät kai pomppaa pois?! Kelpaakohan ylipitkäksi päästetty nurmikko ruuaksi? Mitä muuta pitäisi päivittäin antaa? Ja muu tieto lampaisiin liittyen tervetullutta! =)
74001
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä lampuri itse tietää,jolta karitsat ostat,millonka ne ovat tarpeeksi vanhoja. Toiset pysyvät hyvin aidoissa,jopa yksi sähkölanka 30-40 sentin korkeudella ja toiset taas pomppivat kaikista yli.Lammas pystyy hädissään uskomattomiin hyppyihin,mutta voivat hyvin pysyä mainitsemassasi aitauksessa. Onko aitauksesi siirrettävä ? Teethän siihen hyvän sadesuojan ? Ostatko uuhia vai pässejä ? Pässit ovat temppermenttisempia.Anna vettä,kaura/ohraseosta tai lammastäysrehua vähän,karkeaa suolaa vapaasti varsinkin pässipojille,ettei tulisi virtsakiviä(se on kamalan kivuliasta)ja kivennäistä/vitamiinia. Pyydä hyvät ruokintaohjeet myyjältä. Myös ruoan tähteitä voi antaa lampaille.Ja ehkä voisit hiukan venyttää sitä aitaustasi,tosin voit opettaa kamusi lenkkeilemään kanssasi ja antaa niille lenkin päivässä._Tsemppiä.

Äänestä

No joudut leikkaamaan niille heinää ja lehdeksiä, horsmia jne. monipuolisesti. Älä tee kuten naapurini joka ei tiennyt lampaan tarvitsevan kivennäistä (lammaskivennäistä vieläpä, muiden ei sovi) ja suolaa. Kasvoi sairaalloisia lampaita jotka jouduttiin lopettamaan.

En laittaisi lammasta tuollaiseen "aitaukseen", sehän on karsina. Mielummin laidun. Saisivat itse laiduntaa.

Muista pitää sorkista huolta eli ne on tarvittaessa leikattava.

Äänestä

Kiitoksia asiallisista hyvistä ohjeista, lisää saa kirjoitella mitä mieleen tulee. Karitsat otetaan vanhalta sukulaismieheltä ihan vaan kesäkuukausiksi. Vieroitusikää kysyin kun ajattelin ettei mies vaan antaisi niitä turhan aikaisin jos emäänsä vielä tarvivat. Eilen kun käytiin katsomassa niitä, niin tissillä vielä välillä roikkuivat!! Ovat joskus helmikuun tienoilla syntyneitä. Aitaus on varustettu toisesta päästä pyörillä, eli hyvin saa siirreltyä ja katoskin tehdään. Itse olen koko kesän kotona ja tarkoitus olisi "lenkittää" niitä etteivät tylsisty aitauksessaan. Jos vaan suostuvat narun päässä kölköttämään =)

Äänestä
  • En minäkään noin pieneen kyllä laittaisi. Eikö ole mahdollista, että ne voisivat olla isommalla alalla pihapiirissä? Katos todella tarpeellinen ja sinne pehkut minkä päällä on sateen suojassa hyvä maata tuulelta. Kivennäis tosi tarpeen ja tarkka annostus siinä, suolakivi (maksaa 10e) ohra/kaura kuten jo mainittiin niihin sekoitat sen vitamiini/kivennäisen. Näitä saa agremarketista. Porkkanaa, perunoita, juureksia jos teillä on kasvimaata (kaikki varret myös), kuivia leipiä kaikkea kohtuudella. Sekä joka päivä raikasta vettä. Samoin pitää saada ruohon lisäksi puita, vesoja kaluttua sekä liikuntaa eli tuo "karsina" on liian pieni.
    Pässit on "velmuja" eli kyllä keksivät karkaamiseen keinot missä vain löytyy parempaa syötävää, kokemuksella kaksi vuotta kun oli pässipojat. Uuhet on lauhkeimpia ja kilttejä.
    Onko ne madotettu, kun siirtyvät uuteen ns. maastoon niin olisi hyvä myös madottaa.
    Karitsat yleensä annetaan kun paino on siinä 20kg>> ja päälle eli siinä 3kk ikäisinä.
    Eiköhön tässä tärkeimmät.
    Onnea karitsojen kanssa ja kysele jos tulee jotain...
    Terveisin: 1 vuotiaat uuhitytöt

    Äänestä

  • Kun lenkität lampaita, niin on mahdollista, että toinen pysyy hyvinkin lähettyvillä kun laitat vain toisen naruun. Vuorotellen juoksuttelet niitä sitten.
    Aitaus olisi hyvä kuitenkin olla suurempi, ymmärrän kyllä, jos oma maa loppuu kesken. Esim. 5m x 10m olisi esim. jo hyvä.. :)

    Äänestä

että nykyään lampaiden pito on tarkasti kontrolloitua,myös kesälampaiden osalta.
Lampaita hankkivan täytyy ilmoittautua lammastilalliseksi kunnan maaseutusihteerille ja täytää asianmukaiset paperit vaikka kyseessä olisi pari lammasta.

Äänestä
  • Kysyin asiaa kunnalta ko. asioita hoitavalta henkilöltä, että miten pitää toimia ja onko ylipäätäänsä luvallista ottaa omakotitaloasutukseen lampaita. Sanoi, että kyllä käy siitä vaan eikä puhunut mistään kirjallisista luvista. Sanoi vaan että naapureilta olisi hyvä pyytää suostumus etteivät häiriintyisi. Erilaisia käytäntöjä ilmeisesti kunnissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mää-mää kirjoitti:

Kertokaahan lampurit minkä ikäisen karitsan voi vieroittaa emästään? Ollaan ottamassa pari karitsaa kesäksi aitaukseen 1,8m x 3,6 m, onko sopiva? Korkeutta aidalla on n. 90 cm, eivät kai pomppaa pois?! Kelpaakohan ylipitkäksi päästetty nurmikko ruuaksi? Mitä muuta pitäisi päivittäin antaa? Ja muu tieto lampaisiin liittyen tervetullutta! =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu