Roolijako palstalla

poikkesin palstalle ja tutustuin hetken termeihin. Kirjoittajille vastaillaan monilla erilaisilla nimityksillä.

Olisiko selvennyksen paikka. Kertokaa keskenänne toisillenne mitä nimitystä kannattaa millaisestakin mielipiteen esittäjästä käyttää, vai tarvitaanko nimittelyä silloin kun puhutaan jostain asiasta?

T. anonyymi
3365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kerrottiin keskenemme toisillemme. Mitäs tykkäät, onko nyt hyvä?

Äänestä

tuhnu. Tämä henkilö asuu vuokralla ja on omistusasujien mielestä sekä erittäin tyhmä että elämässään syvästi epäonnistunut. Keskeinen termi tuhnuun liittyen on 'suonikas', jolla tarkoitetaan sitä, ettei 'tuhnulla' oikeastaan ole rahaa edes siihen vuokranmaksuun, vaan huomattavan ylipainoinen homoseksuaalinen vuokraisäntä käy säännöllisesti 'perimässä vuokran' penetroitumalla vuokralaisen anukseen. Omistusasujien yleinen väite on, ettei tuhnulla tule koskaan olemaan rahaa omaan asuntoon.

tuulari. Tämä henkilö on ostanut asunnon velaksi. Yleensä oletetaan, että velan suuruus on 200000-300000 erkkiä ja 'tuularin' lainapääoman juoksuaika on 30 vuotta. Tuhnun eli vuokra-asujan mielestä tuulari on maksanut pitkän sentin tyhjästä, koska seuraavana syksynä tulee asuntohintojen romahdus. Yleisesti ottaen romahduksen suuruudeksi oletetaan 70% asunnon velattomasta myyntihinnasta. Tuulari oletetaan heikosti toimeentulevaksi ja tuhnut odottavat kieli pitkällä tilaisuutta päästä hankkimaan tuularin velkarahalla ostama asunto edulliseen hintaan pantin realisoimikseksi järjestettävässä pakkohuutokaupassa markkinakorkotason, erityisesti 12kk euriborin, kohottua nykyistä korkeammalle. Tuhnut pitävät tuulareita yleisesti ottaen tyhminä ja alempaan sosiaaliluokkaan kuuluvina.

aso-nahjus. Tällainen henkilö asuu asumisoikeusasunnossa ja on tuulareitten näkökulmasta tuhnujen parempaa alalajia, vaikka kaikesta huolimatta hieman yksinkertainen ja tyhmä, koska ei ole saanut aikaiseksi hankkia omistusasuntoa.

Äänestä
  • tämä oli hyvä seikkaperäinen tarkennus asiaan :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anonyymi kirjoitti:

poikkesin palstalle ja tutustuin hetken termeihin. Kirjoittajille vastaillaan monilla erilaisilla nimityksillä.

Olisiko selvennyksen paikka. Kertokaa keskenänne toisillenne mitä nimitystä kannattaa millaisestakin mielipiteen esittäjästä käyttää, vai tarvitaanko nimittelyä silloin kun puhutaan jostain asiasta?

T. anonyymi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu