Miten saada naapureiden kauhukakaranilkit lopettamaan ilkityöt ja toisten omaisuuden tärvelemisen? Kyse ei ole ainakaan vielä mistään isommista jutuista, mutta millä tämän saisi loppumaan? Menisin juttelemaan vanhempien kanssa, mutta en tiedä keitä he ovat.
Soitanko seuraavalla kerralla poliisille vai sosiaaliviranomaisille?
Soitanko seuraavalla kerralla poliisille vai sosiaaliviranomaisille?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Soita seuraavalla kerralla poliisille tai sosiaaliviranomaiselle!
tehdä, ja varmuuden vuoksi soitan myös isännöitsijälle, jotta kauhukakaroiden perheet saavat häädön, jos muu ei auta.
Oletko yleensä kieltänyt lapsia? Koska olet aikuinen (?) ja oppinut varmasti säännöt ja vastuuntunnon voit sen vuoksi pelkästään aikuisen auktoriteetilla sen suurempia selittelemättä komentaa kersat pois tekemästä tuhojaan. Ei kaikesta tarvitse aina neuvotella ja keskustella ympäri naapurustoa, vaan säännöt ovat sääntöjä. Jos lempeä puhe ei auta ota mallia vanhemmista, jotka karjuvat lapsilleen julkisissa paikoissa ja matki sieltä sopiva puhetyyli jolla jälkikasvu näyttäisi puhetta käsittävän.
Olen itse niin kurkkuani myöten kyllästynyt säännöistä piittaamattomiin naapureihin, etten enää selitä yhtään mitään ja käytän nykyään selkokieltä selvittääkseni asian. Sen voi tehdä kiihkoilemattakin.
toimi kauhukakaroihin. Olen toki kieltänyt lapsia ja korottanut myös ääntäni. Käyttäisin myös ruumiillista kuritusta, jos uskaltaisin.
Noilla pennuilla ei ole ilmeisesti mitään rajoja kotona, tai siiten heitä kohdellaan kuin paskaa, jonka sitten purkavat ympäristöönsä.
Naapurin äijä vetää herneitä palkoineen nenuunsa. Ollaan kavereiden kanssa "lainailtu" hänen autoansa, ruohonleikkuria, oluita jotka hän unohti takapihalle (kolme koria).. Äijä hermoilee suotta.
Autokin palautettiin melkein omalle paikalle, mitä nyt Make ajoi sen tontin viereiseen ojaan.. Onneksi ehdimme kruisailla koko yön!
Tyhjät koritkin palautettiin ;o)
Turhaan te lähistön nuorista valitatte, me ollaan vastuullisia ja kunnollisia kaikkialla. Olette vaan kateellisia kun me saadaan nuorta seksiä!