elikkäs kyselisin vain että,kuinka suuri ikäero teidän lapsillanne on?itselläni on nyt puolivuotias vauva ja kovasti haluaisimme jo pikkuiselle sisaruksen.mietityttää vain että tuleeko kahden pienen kanssa olemaan raskasta??miten teillä muilla?kiitos vastauksista ja hyvää kesää kaikille:)
-vauvakuumeinen mamma-
-vauvakuumeinen mamma-
Vastaukset 6
Vanhimmat
Meillä lapsilla on ikäeroa 1 vuosi 1 päivä, tarkalleen. Tyttö oli 3kuinen, kun kävin poikaa odottamaan.
"Vauva-ikä" meni kahden kanssa siinä missä todennäköisesti olisi mennyt yhdenkin kanssa, ja nyt kun ovat jo kouluikäisiä 10-ja 11 vanhoja.. nuorimmainen saa apua siskoltaan koulutehtävissään jne.
Toki kinoja tulee, mutta sehän nyt on aivan normaalia.. ;)
Ja nyt itse olisin taas valmis samaan ruljanssiin uudelleen, eli vauva uutisia odotellessa ja jos luoja suo niin toinen tulee heti perään :)
vauvakuume vaan kasvaa ja kasvaa,joten nyt taitaa olla meille sopiva aika alkaa yrittään toista lasta
Kyllä sen itse tietää, kun siihen valmis on, ja mekin silloin aikoinaan päätimme tarkoituksella tehdä toinen heti perään.
Ja seuraahan niistä toisilleen paljon on mitä pienempi ikäero Niin leikitkin menevät yksiinsä, ja oppivat jakamaan asioita/ tavaroita jne.
Nyt kun olemme puhuneet mahdollisista perheenlisäyksistä, Niin varsinkin 11 vuotias tyttöni odottaa kovasti jos saisi pikkusiskon tai veljen, jota äidin ohella kuulemma kovasti haluaisi hoitaa :)
Eli vauva uutisia täälläkin kovasti odotamme..
Toivottavasti pian, sillä minullakin ikää on jo sen verran, että riskit kasvavat..
Mutta Lykkyä tykö ;)
toivotaan että molemmilla tärppää pian =)!!
Meijän esikoisen ja toisen lapsen ikäero on noin 1v1kk,ja toisen ja kolmannen lapsen ikäero on 1v2vk ja kovasti toivottais jo neljättä..
.. ET ole sitten paljon palautumis aikaa tarvinnut :) Enpä tosin minäkään näiden kahden kanssa. Mutta nyt ollaan palauduttu jo 10vuotta, Näinköhän mut lasketaan taas ensisynnyttäjäksi? ;)