Elikkä onko tässä välittömästi. Nyt ja heti kyseessä murha kun on sentään ex-poliisi kyseessä. Asui MIESTEN kesken sentään ja linnavenkuloiden kanssa! Millaset eläkkeet teillä kytillä on? Kun ei oo heittää 40 egen vippii takas?
---
Puuhun sidottu ruumis oli ex-poliisi
Vammalassa puuhun sidottuna löytynyt mies oli entinen POLIISI. Uhrin ystävän kertoman mukaan surmateon syynä oli kiista 30-40 euron velasta.
Tampereen käräjäoikeus vangitsi lauantaina surmateosta epäiltynä 38-vuotiaan vammalalaisen miehen. Hän lähti 4. toukokuuta ex-poliisin kanssa pankkiin. Sen jälkeen toista heistä ei nähty elossa.
Noin 55-vuotias entinen poliisi löytyi hengettömänä puuhun sidottuna Vammalan Houhajärven maisemista metsäautotien varresta. Löydön teki nuori nainen, joka oli etsimässä metsästä korvasieniä. Nainen ilmoitti löydöstä hätäkeskukseen.
Vainaja löytyi metsästä viime keskiviikkona. Jos mies on tuotu paikalle 4. toukokuuta, uhri on joutunut virumaan metsässä 12 vuorokautta. Poliisi ei vahvista sitä, tuotiinko mies paikalle elävänä.
Kiista pienestä rahasummasta
Ex-poliisi asui Vammalan Poikkikadulla. Kirvesmies Hannu Sukanen asui puolisen vuotta hänen kanssaan samassa asunnossa.
- Olimme LÄHEISIÄ ystäviä, Sukanen sanoo.
Miehet juhlivat toukokuun alkupuolella, ja seurueeseen kuului myös 38-vuotias mies, joka oli maaliskuussa vapautunut vankilasta.
- Heillä oli kiista 30-40 euron velasta. Isoista summista ei ollut kyse. Sitä paitsi velka oli tuulesta temmattu. Hän (ex-poliisi) ei ollut velkaa kenellekään, Sukanen sanoo.
Tuttavien kertoman mukaan ex-poliisi pukeutui ja esiintyi viimeisen päälle herrasmiesmäisesti, vaikka elämä ei kovin herraskaista aina ollutkaan.
Viime aikoina hän liikkui hämärissäkin porukoissa. Hän oli kuitenkin entinen poliisi. Sen takia kai alamaailma häntä vihasi, kertoo tuttuvapiiriin kuulunut Heimo Alajoki.
Metsästä surmattuna löytynyt mies palveli aikoinaan poliisina Porissa.
------
Pylly vasten pyllyä pum pum pum...
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1371458
Ex-POLIISIN
9
1703
Vastaukset
- aikakin
Kun joka vuosi Suomessa tapetaan/murhataan noin 250 ihmistä, niin viimeisen sadan vuoden aikana Suomessa on tapettu/murhattu 25000 ihmistä.
Kummallista jos niiden joukossa nyt ei yhtä ex-poliisia olisi. - uhri on sidottu
puuhun niin ei mielestäni voida puhua "pikaistuksissaan" tehdystä taposta. Todennäköisesti siitä murha-nimike.
Sinänsä tietysti mielenkiintoinen kysymys tuo murha-/tappo-asetelma että jos tekijä on surmannutkin tämän ex-poliisin hänen vielä virassa ollessaan tekemän virkatoimen takia josta tämä tekijä ei ole pitänyt...olikohan mahdollisimman vaikeasti esitetty asia :)- kommentti...
tosta heittämästäsi eläkepiikistä.
Minkälainen itse luulet eläkkeesi olevan jos olisit nyt 55-vuotias "ex-poliisi" ja olisit lopettanut poliisin työt jo 20 v. sitten = lue 35-vuotiaana.
Eläkettä kun ei kerry kuin tekemällä työtä paitsi kansaneläkkeen perusosuus.
1 1 = 2
Simppeliä eikö totta jos osaa pikaisesti analysoida lukemaansa. - mieti loppuun asti...
kommentti... kirjoitti:
tosta heittämästäsi eläkepiikistä.
Minkälainen itse luulet eläkkeesi olevan jos olisit nyt 55-vuotias "ex-poliisi" ja olisit lopettanut poliisin työt jo 20 v. sitten = lue 35-vuotiaana.
Eläkettä kun ei kerry kuin tekemällä työtä paitsi kansaneläkkeen perusosuus.
1 1 = 2
Simppeliä eikö totta jos osaa pikaisesti analysoida lukemaansa....ennenkuin kirjoitat mitään. Ketjun aloittajan ei tarvitse ymmärtää eläkekertymien eikä muidenkaan raha-asioiden päälle sen kummemmin kun sossusta saa. Ota vielä lakikirja käteen ja opiskele ainakin murhan ja tapon tunnusmerkistöt ennen kuin iniset täällä.
- kova eläke
kommentti... kirjoitti:
tosta heittämästäsi eläkepiikistä.
Minkälainen itse luulet eläkkeesi olevan jos olisit nyt 55-vuotias "ex-poliisi" ja olisit lopettanut poliisin työt jo 20 v. sitten = lue 35-vuotiaana.
Eläkettä kun ei kerry kuin tekemällä työtä paitsi kansaneläkkeen perusosuus.
1 1 = 2
Simppeliä eikö totta jos osaa pikaisesti analysoida lukemaansa.jos osasi pelata palikat kuten... sama kuin täysin palvelleella ellei kovempikin...
- olla kovin
kova eläke kirjoitti:
jos osasi pelata palikat kuten... sama kuin täysin palvelleella ellei kovempikin...
hyvä eläke. P ajoi 20-v sitten kännissä virka-auton katolleen ja sai siksi kenkää!
- kova eläke
olla kovin kirjoitti:
hyvä eläke. P ajoi 20-v sitten kännissä virka-auton katolleen ja sai siksi kenkää!
eläkkeestä mut muuten...
- Anonyymi
Poliisin kanssa naimisissa olleet eronneet ei kuulu minun apteekki myyntiintai kihloissa olleet pääkipeä näiden takia joku väärin selvittää nimeä
- Anonyymi
Puuhun sitoi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2594908Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4683486Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt162516Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa262136Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja91333Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat321256- 831155
- 741133
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691075- 54996