Tytöille kysymys

Miksi te tytöt saatatte joskus ihastua johonkin poikaan, vaikka teillä olisi poikaystävä jo ennestään? Olen pohtinut sitä pitkään. Ja olen itsekin huomannut samaa ilmiötä. Voisitteko kertoa syyn, miksi haluaisitte jonkun toisen, vaikka teillä on jo joku?
5774
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei ihastumista voi kontrolloida. Se on kemiallinen reaktio. Sitä mä en taas tajua että jos nyt sattuu ihastumaan johonkin tyyppiin niin miksi pitää heti alkaa tekemään jotain sen suhteen? Jos nyt on vaikka suhteessa ja ihastuukin toiseen niin jos kerran tietää että se menee ohi lyhyessä ajassa niin miksei sen voi vaan antaa mennä ohi? Miksi pitää ruveta iskemään sitä toista tyyppiä jos on kerran hyvä suhde toisen kanssa? Ei kukaan varmaan rupea ketään tappamaankaan vaan sen takia että sattuu vihastumaan jollekkin. Niin.

Äänestä
  • Jos ymmärsin oikein niin kyse oli siis tytöistä, vai kuinka? En tiedä syytä voin vain arvailla, mutta ei tollasta esiinny ainoastaan tytöillä. Kyllä sitä näkee ihan yhtälailla varattujen poikien ihastuvan toisiin tyttöihin/toiseen tyttöön.

    Mutta siihen kysymykseen vielä.. Siis luulisin sen olevan vain sitä kokemuksien halua/hakua, kun ei tahdota välttämättä elää missään kahleissa.. Se on tosiaan ärsyttävää ja kummallista, miten sitä aina haluaa sen, mitä ei itsellä ole, eikä sitä, mitä on.. (tulee ihan "lapsuus" mieleen :))

    Äänestä

kyllä me pojatkin ihan yhtälailla ihastutaan muihin tyttöihin samanaikasesti kun seurustellaan. mut se täytyy ymmärtää, et ihastuksia menee ja tulee seurustelun aikanakin, eikä sen takia jätetä nykystä kumppania. rakkaus on kuitenkin tärkeempi (ainakin mulle) kuin ihastus..

Äänestä

aika ihmeellinen kanta. itse en ole ihastunut keneenkään seurustellessani. tuntuis vähän epäkunnioittavalta toista kohtaan. oon täysin tyytyväinen nykyiseen, enkä todellakaan vaihtaisi keneenkään uuteen.

Äänestä

olen tyttö jonka ystävä tekee tuota alavariinsa! sillä oli veilä viikko sitten suhde erääseen poikaan joka on todella ihana! (kelpais miullekki) poika teki tän miun ystävän eteen ihan KAIKEN!!! se oli niin rakstunu... mutta sitten tää miun ystävä meni,otti ja petti! (miten syvältä!) en kyllä ymmärrä... itse en kyllä koskaan tekis näin. mutta sulle sen verran että ei myö kaikki tytöt olla sellasia.... ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitä Vihtiä? kirjoitti:

Miksi te tytöt saatatte joskus ihastua johonkin poikaan, vaikka teillä olisi poikaystävä jo ennestään? Olen pohtinut sitä pitkään. Ja olen itsekin huomannut samaa ilmiötä. Voisitteko kertoa syyn, miksi haluaisitte jonkun toisen, vaikka teillä on jo joku?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu