Huomasi, että Prismassa näytti olevan uusi Thermacell-merkkinen hyttyskarkotin myytävänä. Laite lämmittää kaasulla karkotemattoa, josta höyrystyy karkoteainetta ilmaan. Sen voi ottaa mukaan kalareissulle. Onko jollain kokemusta?
Uusi hyttyskarkotin
17
13683
Vastaukset
- Lauri K.
Kokemusta on TODELLAKIN! Huomasin saman että Prisma myy. Huippujuttu, että saatiin vehje myös Suomeen. Kanadassa isäntäperheellä oli pari vuotta sitten käytössä toi vehje ja hyttyset oli loitolla. Pitivät sitä aina mukana asuntoauton kanssa liikkuessaan. Täytyy hankkia itselle yksi. Odottelinkin jo milloin joku keksii tuoda sen Suomeen.
- Lauri K.
Kokemusta on TODELLAKIN! Huomasin saman että Prisma myy. Huippujuttu, että saatiin vehje myös Suomeen. Kanadassa isäntäperheellä oli pari vuotta sitten käytössä toi vehje ja hyttyset oli loitolla. Pitivät sitä aina mukana asuntoauton kanssa liikkuessaan. Täytyy hankkia itselle yksi. Odottelinkin jo milloin joku keksii tuoda sen Suomeen.
- seppo4
Vilkaisin laitetta netistä. En oikein ymmärtänyt kun osaan huonohkosti englantia.
Toiminee samalla periaatteella kun jotkut töpseliin laitettavat laitteet. Niihinkin piti joku levy laittaa. Näin yhellä mökillä mutta eivät osanneet käyttää ja pitivät turhana.
Kauanko kaasu/matto kestänee. Aiheuttaako päänpakotusta.
Jos toimii niin laite on huippuhieno.- Tyyminen
Yhteishyvässä näytti olevan hinta 25,90 €.
- Lauri K.
Toiminta on yksinkertainen. Laitteen pohjaan kierretään pieni butaanisäiliö joka on laitteen energianlähde. Se riittää muistaakseni 12 tunnin käyttöön, joka on moninkertainen verrattuna siihen, jos laitteessa olisi tavalliset paristot. Siinä syy miksi sen voi ottaa mukaansa. Se ei tarvitse sähköä.
Matot oli vaihdettava jotain viiden käyttötunnin jälkeen?
Ei aiheuta päänsärkyä eikä muita vaivoja. Mietin aikanaan itse samaa, mutta luulo oli väärä. Laite on ulkokäyttöön tarkoitettu, joten päänkputusta sattaa tulla jos se on päällä ja nukkuu se vieressä sisällä missä ilma ei kierrä!? Hinta näytti olevan SOK:n myymälissä jossain 25 euron paikkeilla. - miehensäpuolesta kärsivä
Lauri K. kirjoitti:
Toiminta on yksinkertainen. Laitteen pohjaan kierretään pieni butaanisäiliö joka on laitteen energianlähde. Se riittää muistaakseni 12 tunnin käyttöön, joka on moninkertainen verrattuna siihen, jos laitteessa olisi tavalliset paristot. Siinä syy miksi sen voi ottaa mukaansa. Se ei tarvitse sähköä.
Matot oli vaihdettava jotain viiden käyttötunnin jälkeen?
Ei aiheuta päänsärkyä eikä muita vaivoja. Mietin aikanaan itse samaa, mutta luulo oli väärä. Laite on ulkokäyttöön tarkoitettu, joten päänkputusta sattaa tulla jos se on päällä ja nukkuu se vieressä sisällä missä ilma ei kierrä!? Hinta näytti olevan SOK:n myymälissä jossain 25 euron paikkeilla.Hei!
Kertoisitko vielä toimiiko tää härveli ihan aikuisten oikeesti!?!
Meiän kesäloma on elokuussa, ja ois ihana jos ois joku vempain joka jättäs meiän iskän rauhaan itikoilta.
Jos olemme koko pere ulkona tekemässä ihan mitä vaan, itikat pörrää vain iskän ympärillä ja saa aikaan isoja molluskoita täsmällisesti joka paikkaan.
Hommaan tälläsen joka tapauksessa, ois vaan kiva tietää kannaattaa iloita vielä, että nyt ois erilainen loma ilman iskän ainaista itikan tappoa itsestään! - Mauri68
miehensäpuolesta kärsivä kirjoitti:
Hei!
Kertoisitko vielä toimiiko tää härveli ihan aikuisten oikeesti!?!
Meiän kesäloma on elokuussa, ja ois ihana jos ois joku vempain joka jättäs meiän iskän rauhaan itikoilta.
Jos olemme koko pere ulkona tekemässä ihan mitä vaan, itikat pörrää vain iskän ympärillä ja saa aikaan isoja molluskoita täsmällisesti joka paikkaan.
Hommaan tälläsen joka tapauksessa, ois vaan kiva tietää kannaattaa iloita vielä, että nyt ois erilainen loma ilman iskän ainaista itikan tappoa itsestään!Kyllä se toimii ihan aikuisten oikeesti. Laite päälle, 10 min ja hyttyset ovat poissa.
- hate
Töpseliin???
- Miksa_69
hate kirjoitti:
Töpseliin???
Ei kun se toimii pienellä nestekaasupatruunalla. Lisätietoa: www.hyttyskarkotin.com
- Harzza
Miksa_69 kirjoitti:
Ei kun se toimii pienellä nestekaasupatruunalla. Lisätietoa: www.hyttyskarkotin.com
Toimii tyynellä ihan mukavasti 10-15 minuutin kuluttua sytyttämisestä. No, tuulellahan ei ole itikoitakaan... Kiiminkimökin edustalla oli miljoona hyttystä ja hetken päästä vain muutama seikkailija. Ei haise käytössä. Harmittaa vaan ettei voi itse täyttää kaasusäiliötä... aika kallis täyttöpakkaus mutta eihän laite tarvi olla päällä kuin illalla...
- sääskien vihaaja
http://www.pihakauppa.fi/product_details.php?p=493
onko kenelläkään kokemusta tästä laitteesta?
jos laite toimii,se olis edullinen käyttää. Älkää hyvät ihmiset käyttäkö näin vaarallista ainetta, kyllä nyt myrkytätte itsenne ette hyttysiä. Ja varsinkin jos lapset vielä laitteen lähellä.
Laitteesta leviää myrkkyä nimeltään d-alletriini, eli sitä samaa jota on esim. Raid Killerissä, mutta pitoisuus voi olla tässä laitteessa 10 - 100 kertainen, jossei vieläkin suurempi
YMPÄRISTÖLLE VAARALLINEN AINE, KIINTEÄ, N.O.S (d-alletriini))
Terveydelle haitallista hengitettynä
Erittäin myrkyllistä vesieliöille, voi aiheuttaa pitkäaikaisia haittavaikutuksia vesiympäristössä.
Säilytettävä lasten ulottumattomissa.
Ei saa säilyttää yhdessä elintarvikkeiden eikä eläinravinnon kanssa
Tuolta löytyy virallista tietoa aineesta
http://www.motoral.fi/files/documents/ktt/195519.pdf
Pidetään luonnosta huolta, se antaa meille niin paljon iloa ja terveytta- tukes--
Siinä taas joku ituhippi joka ei ymmärä lukemaansa, oikein käytettynä täysin turvallinen eikä tuhoa luontoa mutta pitää hyttyset ja muut öttiäiset loitolla.
- Anonyymi
Nyt löytyi toimiva hyttysansa. Eikä ole pahan hintanen.
https://www.kauppakellari.fi/p/innovagoods-home-pest-kl-1800-hyttyslamppu - Anonyymi
Hermomyrkky. Omat lapset kiittää viisasta isukkia, joka suojellakseen itseään hyttysiltä tuhoaa luonnon yhtä tärkeintä osatekijää, eli hyönteisiä. Tyhmä ihminen ei ajattele muuta kuin omaa mukavuuttaan. Lapsien tulevaisuus tulee olemaan rankka tämän "metsästysretken" jälkeen.
- Anonyymi
DDT oli aikoinaan myös mainio aine. Meinasi vain tuhota koko ekosysteemin.
- Anonyymi
Iän vanha viesti, mutta laitettakoon täällä näille viherideologistien itkuvirsille takaisin senverran, että Thermacel on ainoa karkoitin joka oikeasti toimii.
Itse olen luonnossa niin työni kuin harrastukseni puolesta aina joten thermacel toi oikeasti rauhan itikoilta.
Kaasupulloista kun itse rakentaa jälleentäytettävät takaiskuventtiilin poistamalla ja tilaa kiinasta kunnon myrkkytyynyt parilla eurolla, niin itse ainakin kymmenen vuotta pärjään noilla ilman lisäostoksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3206282Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta674134Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom413485Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole773378Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava853320Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1813232Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022678Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll572504Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2152358Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt782113