Pelaan yhdellä hyvällä servulla lost village karttaa huomannut vaan että moni käyttää siellä fog hackia
eli ei ole sumua ollenkaan tai jotain?
Jos joku tietää miten se toimii niin kerroppa.
Tarkoituksena olisi ilmoittaa siitä servun pitäjälle
asiasta
eli ei ole sumua ollenkaan tai jotain?
Jos joku tietää miten se toimii niin kerroppa.
Tarkoituksena olisi ilmoittaa siitä servun pitäjälle
asiasta
Vastaukset 6
Vanhimmat
ihan samalla tavalla kuten mikä tahansa muukin direct3d cheatti; hookataan haluttu funktio ja pistetään se palauttamaan muokattu arvo
Tarkentaisitko hieman että tällainen tyhmäkin tajuaa
ja kiitos oikein paljon!
osaatko ohjelmoida? mikäli et, ei ole paljonkaan hyötyä tästä..
mutta jos osaat, niin tutustu vaikka tähän artikkeliin http://www.codeproject.com/system/hooksys.asp ja siinä esitettyihin tapoihin "hookata" usermode apeja. Eli tuommoisella periaatteella hookataan direct3d:n funktio joka luo sumun peliin. Muistaakseni se hoidetaan SetRenderState-funktiolla. Sitten kun peli kutsuu tuota funktiota ja yrittää pistää sumun päälle, muokataan kutsua niin että direct3d luulee että sumu halutaankin pois päältä. Tai tässä tapauksessa ei tarvitse edes päästää läpi tuota kutsua, koska sumu on oletuksena pois päältä.
Eli tämähän tarkoittaa sitä että punkBuster ei huomaa tuollaista xiittiiä ikinä. vai?
Joo , en taida viittiä edes kokeilla ,näyttää liian monimutkaiselta.
kiitos!
juuri tuollaisia xiittejä vastaan punkbuster tehtiin. pb huomaa lähes jokaisen tommosen perus hookin, mutta ongelma on siinä että taitava xiitteri hookkaa taas sen punkbusterin funktion joka tarkistaa että onko joitain direct3d funktioita hookattu ja laittaa taas sen palauttamaan arvon että joo kaikki kunnossa :D
se on ikuinen kissahiiri leikki pb:n päivitysen ja xiittien päivitysten välillä
Lopetan kohta pelaamisen vallan , just pelasin siellä ,,äijjää makaa sniperien kanssa ja ampuu kohti tuntematonta ja aina osuu, ketään muuta se ei näytä siellä haittaavan kuin mua. En ymmärrä!