Ajelin kuormallinen peräkärry perässä ja risteystä ennen jarrutin reippaasti. Ajoa jatkaessani tuntui kuin kuorman paino ois lisääntynyt huomattavasti. Pysäyttäessäni huomasin, että jarrupalat edessä olivat tulikuumat ja takajarrutkin tuntuivat tavallista lämpymimmiltä. Nytkyttämisen jälkeen jatkoin ajoa n. 150 km, vaikka jarrut vieläkin laahasivat. Kotona nostin etupään ylös. Jarrut olivat selvästi jumissa molemmissa pyörissä, mutta irtosivat kun vähän vasaralla naputteli. Jarrun painamisen jälkeen sama juttu. Missä vika, kun vika tulee samanlaisena molempiin etupyöriin. Edessä on levyjarrut takana rumpu. Auto on Mondeo farkku -98. Ajettu n.200th km, josta minä olen ajanut n.90thkm. Jarruille ei ole tehty minun aikana mitään ja jarrupaloja on reilusti jäljellä. Jarrupoljinta olen käyttänyt säästeliäästi.
Jarrut lukkiutuivat
missä vika
9833
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Jarrupoljinta olen käyttänyt säästeliäästi."
Siinäpä se... kevyellä jarruttelulla jarrujen liikerata jää pieneksi ja sen kerran kun joutuu jarruttamaan reilummin, kärry perässä, liikerata menee likaiselle alueella, josta seurauksena jumiutuminen.
Kannattaisi niitä jarrujen liukuja putsata ja herkistää vaikkapa kerran vuodessa, nuo osat ovat suomen ilmastossa niin kovan kuormituksen alla että ihme että toimivat niinkin hyvin mitä keskimäärin toimivat.
Vika selviää torstaina. Itsekin epäilen nimim. "sillä se tulee" voivan olla oikeassa, kun epäilee jarrujen liian "hellää" käyttöä jne. Jarrupaloissa on jäljellä n.7mm. Ihmeen vähän ne ovat kuluneet. Vaihtoehdot: jarrusatula tai -sylinteri takertelee, pääsylinteri viallinen
Jarrusatula tai -sylinteri harvemmin jumittaa vaikkei sekään ihan mahdoton vaihtoehto ole. Todennäköisin vika on juuri siinä että palat ovat jumissa jos jarruja ei ole purettu pitkiin aikoihin ja jarruteltu liian varovasti.
Etujarruissa tuollainen ongelma on tosin aika harvinainen mutta levyjarruilla toteutetut takajarrut tahtovat olla merkistä riippumatta ruosteessa ja jumissa viimeistään tuon ikäisenä jos niitä ei ole koskaan herkistetty.
Ota iso ruuvimeisseli tai sorkkarauta ja kampea jarrusatula ääriasentoon eli mäntä täysin sisään ja ota palat irti. Vääntele sitten jarrusatulaa laidasta toiseen ja varmista että liukutapit eivät ole jumissa. Yleensä ne ovat kumipalkeen sisällä ja kestovoideltuja eli niille ei tarvitse tehdä mitään.
Hio tai viilaa ne liukupinnat joihin palojen metalliosa makaa ja voitele tukevasti kuparitahnalla. Työnnä palat varovasti takaisin ettei kitkapintoihin tule kuparitahnaa. Samalla voit tietenkin vaihtaa uudet palatkin koska eivät ole kalliita. Ilmaa jarrut ja laita kasaan.
Huom! muista tarkistaa jarrulevyjen kunto myös sisäpuolelta. Jos satula on noin perusteellisen jumissa se on voinut toimia vain toispuoleisesti eli piiloon jäänyt sisäpuoli voi olla ruosteessa tai vastaavasti huomattavasti kuluneempi.
Tein niin kuin esitit. Hioin liukupinnat ja voitelin kuparitahnalla. Painoin puristimella mäntää sisään - ei mennyt. Vaikuttaa siltä, että sylinterit ovat jumissa. Huomenna varmistuu.
Korjaamolla todettiin, että ainakin toisen etupyörän sylinteri pitää uusia. Oli niin ruosteessa. Suojakumi oli kyllä ehjä. Toivon, että toisesta selviää putsaamalla ja voitelemalla.
Vasemman pyörän jarrusatula uusittu (113€). Oikean pyöränkin jarrusatula olisi uusittu, muttei niitä löydetty tähän hätään koko Suomesta. Puhdistettu ja voideltu ja toivotaan, että toimii ainakin aikansa. Työtä tuli 2 tuntia.
Jäi eilen mainihtematta jarrupalojen niin erilaiset hinnat. Merkkiliikkeessä ne olisivat maksaneet 64€, Bildemasta ne sai 23 €:lla. Ihmeellistä!!!
Ei se hinta ole ihmeellistä, vaan palojen laatu ja jarrutustuntuma. Olen itsekin käyttänyt paljon Bilteman osia, mutta jarrupalat olen jättänyt ostamatta niiden kovuuden takia. Mulla oli aikoinaan Sierrassa Bilteman palat ja käytössä ihmettelin, kun ne eivät näytä kuluvan juuri lainkaan. Vuosikausia ajoin samoilla paloilla. Jarruttaa sai kohtuuttoman voimakkaasti, jotta auton sai pysähtymään.
Eräiden muiden ostosten yhteydessä ostin sitten Fordin alkuperäiset palat, ja voihan helevetti että oli paloissa eroa. Poljintuntuma muuttui kerralla miellyttävämmäksi ja autokin pysähtyi melkein kuin seinään. Kaksi settiä kului siinä ajassa missä Bilteman palat kuluivat vain puoleeen väliin. Alkup. paloista maksettu hinta tuli kuitenkin heti takaisin lisääntyneenä turvallisuutena ja mukavuutena.
Ennen nykyistä Mondeota ajelin Escortilla ja siihenkin vaihdoin alkuperäiset palat. Maksoin hinnan ilomielin, sillä jarrutus toimi moitteetta. Kunhan Mondeoon tulee palojen tai hihnojen vaihto ajankohtaiseksi, ostan alkuperäiset. Maksoi mitä maksoi.
90tkm kuulostaa meikäläisen korvaan aika paljolta. Eli joo palat voi olla äkkiä vilkaistuna aivan kunnossa mutta todellisuudessa kitkapintaa ei ole enää juurikaan ja sekin on lasittunut. Ja tosiaan sellainen pitkäkestoinen laahaminen lämmittää jarruja enemmän kuin nopea terävä vauhdin hiljentäminen.