Mitä tahansa peliä pyörittäessä n. 20 sekunnin päästä kone jumiutuu ja bootin jälkeen Xp pro ilmoittaa vakavasta virheestä, aiheuttajana todennäköisesti Hercules 9500pro. Emon bios on uusin (F4) ja via:n piirisarjan ajurit ovat uusimmat hyperionit VIAn saitilta. Herculesin ajureita olen kokeillut pelkkinä rompulta tulevina, sekä päivitettynä Herculesin että ATIn sivuilta. Prossu on xp2600 (333) ja biosin asetukset ovat kondiksessa, fast write pois myös ajureista. Kokeiltu on myös fast writen kanssa, lopputulos sama. OpenGL näytönsäästäjät toimii kyllä hyvin eikä toiminnoissa ole mitään vikaa 2d tilassa. Kuvassa ei ole häiriöitä. Olen kuormittanut konetta Seti@Homella ja virhe ei aiheudu ylilämpenemisestä. Myöskään ei ole väliä onko AGP 4x tai 8x.
Gigabyte 7vaxp ultra + hercules 9500pro
xtension
6187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vian piirisarja on epäyhteensopiva Atin ohjaimien kanssa. SORI!
Palauta kortti tai vaihda emo...
ongelma itselläni. ostin uuden emon chaintech 7jnl-1 n-force2 , prosun athlon 2400xp ja muistia geil 512mt 333mzh. 3d-kortti on hercules 8500. kaatuu samalla tavalla vika on joku muistissa tai näyttiksessä. vaihdoin muistin eri merkkiseen. niin quaeke3 ei enää kaadu kun aikaisemmin teki samalla lailla mutta ghost recon kaatu kyllä niissä on joku direct 3d yhteen sopivuus ongelma vituttaa vaan kun löy rahaa koneeseen eikä liikkeessä vaivauduta sanomaaan että osat eivät sovi.
Mulla oli ennen vian piirisarjalla oleva emo ja kone toimis moiteetta nyt kun vaihdoin n-force2:seen niin pelit kaatuu ,mutta windows ja netti toimii moitteetta.
...poista emon mukana tullut agp-ajuri ja anna xp:n asentaa omat ajurit sille ni rupee toimimaan
Pitää koittaa jos toimisi alkaa meinaan tulee viekkarit kun ei pääsee pelaa :)
Miten kyseiset ajurit poistetaan siellä device managerissa on kohta "agp to pci bridge" (onko nämä ne agp väylän ajurit)? kun poistan ajurit niin kone pyytää restarttausta uuden käynnistyksen jälkeen kone asentaa samat ajurit automaattisesti. Poistin koko nvidian driver packin niin sitten se asensi kaikkiin winxp:en ajurit mutta ei auttanut pelit kaatui samalla tavalla.