Epäilty

Olen joutunut rikoksesta epäillyksi pelkän nimeämisen takia on tehty myös kotietsintä.Minulkla ei ole minkäänlaista rikostaustaa.

Miten tälläinen voi olla mahdollista.prosesiin sisältyy muutaman tunnin putkaeissu???

Olen pyytänyt pöytäkirjoja mutta ei ole kuulunut???

Voiko tässä olla mahdollista ,että esitutkinta suoritetaan puuttellisesti jos on miten se saadaan suorittettua asianmukaisesti?

Koska voin vaatia nimeämieni henkilöitä kuulusteluun?
2497
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kaikkihan on tietysti mahdollista, mutta älä hätäile. Jos olet tilannut esitutkintapöyäkirjan, niin se sinulle myös valmistuttua toimitetaan tai voit sitä puhelimitse kysellä, koska se valmistuu.

Yleensähän putkasta ei päästetä ilman kuulustelua, mutta jos sitä ei vielä ole tehty, niin sinulla on oikeus omilla varoillasi avustajaan ja tietysti kuulustelutodistajaan.

Se, että ihmisellä ei ole minkäänlaista rikostaustaa ei vielä todista mitään.

Äänestä

että olet syytön, että haluat tutustua esitutkintamateriaalin ennen sen lähettämistä eteenpäin ja haluat esittää kysymyksiä vastapuolelle.

Minä pyysin suullisesti mahdollisuutta, mutta sitä ei koskaan tullut. Lisäksi minua pyrittiin johtamaan harhaan niin että lausuntoni vaikuttaisi siltä kuin olisin teon myöntänyt vaikka niin en ole tehnyt eli lue huolella ja palkkaa hyvä asianajaja.

Ne pyrkivät mieleiseensä lopputulokseen ja salaamaan omat virheensä eli eivät noudata esitutkintalakia. Siksi KIRJAA YLÖS ENNEN ALLEKIRJOITUSTA, muista minusta valehdeltiin tosi raakasti, eli tarkista mitä sinusta on väitety

Älä anna vaihtaa lauseitasi heille helpompaan muotoon ja ennen kaikkea jos jätät vastarikosilmoituksen tieten ettei näyttöä voi olla kirjaa erikseen joka lausuntoon että et ole tehnyt väitettyä tekoa. Jos ne antaa ymmärtää että aiempi on mukana se on käytännössä näköjään eri asia kuin että se noteerattaisiin eli mainitse erikseen KIRJALLISESTI pidän voimassa kaiken epäiltynä lausumani....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SPETRE kirjoitti:

Olen joutunut rikoksesta epäillyksi pelkän nimeämisen takia on tehty myös kotietsintä.Minulkla ei ole minkäänlaista rikostaustaa.

Miten tälläinen voi olla mahdollista.prosesiin sisältyy muutaman tunnin putkaeissu???

Olen pyytänyt pöytäkirjoja mutta ei ole kuulunut???

Voiko tässä olla mahdollista ,että esitutkinta suoritetaan puuttellisesti jos on miten se saadaan suorittettua asianmukaisesti?

Koska voin vaatia nimeämieni henkilöitä kuulusteluun?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu