Roska-autoista

Meillä on talon pihalla ihan vanha kunnon metallinen roskis, jonka roska-auto tyhjentää väh kerran viikossa... Yleensä noin vartin yli KUUDEN ja jos muitakin roskiksia tyhjentää niin ne tyhjennetään vasta ennen kahdeksaa.

On hyvin v-mäistä vähintään kerran viikossa herätä noihin ei-niin-ihaniin roskiksen tyhjennyksestä aiheutuviin ääniin, varsinkin kun olisi voinut nukkua vielä hyvin puolisen tuntia... Onko tämä täysin laillista? (en onnistunut löytämään mitään laki sivua netistä jossa olisi ollut tästä) Vai voiko asiasta purnata ko. firmaan, että tulisivat myöhemmin?
10827
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Roskapöntot tyhjennetään aamuisin juuri sen vuoksi, ettei tyhjennys häiritsisi hienojen nirppanokkaisten asukkaiden päiväaskareita.

Äänestä
  • Tuostapa olikin apua...
    Kyllä se kello seitsemänkin on vielä aamua.

    Äänestä

Onneksi sinulla ei ole isompia ongelmia. Mä herään aina viideltä, ja varttia yli kuuden olen jo matkalla töihin. Ei kannata narista ihan turhista.

Äänestä
  • Onhan se mukavaa kun lastenhuoneiden ikkunoiden alla kolistelevat ja lapset heräävät ja pitävät huolen että myös muut naapurit heräävät vartin sisällä kun huutokuoroa ei enää pysty lopettamaan.

    Lopulta ei ole tyhmiä arkkitehtejä ja insinöörejä voittanutta kun ovat alunperinkin keksineet tällaisen ratkaisun Mielestään oikeasti asumiseen.

    Toisaalta huonoja ovat taloyhtiöt jotka eivät osaa vaatia palvelun tuottajalta käyntejä vain päivällä tai illalla tai ainakin edes eri jätelajien tyhjentämistä samalle kerralla.

    meillä ainakin käy omassa ja naapuriyhtiön katoksessa kolme eri autoa viikossa ja aina eri päivinä mutta järjestään aamulla kuuden aikaan.

    tyhmiä ovat myös nämä kuskit jotka eivät osaa ammattiaan kun eivät huomioi reitillään yksinkertaisikaan asioita...

    Äänestä

  • Voi kyynel! Jokainen tekee elämästääsellaista kun haluaa, elämä on valintoja. Kerran olet mennyt töihin paikkaan johon sinun on a) herättävä noin aikaisin ja b) lähdettävä niin aikaisin, niin elä sen kanssa.

    Itselläsi näyttää olevan ihan samanlainen ongelma. Vähäpätöinen, mutta selvästikkin se aiheuttaa sulle pään vaivaa. Viestisi myöskin kielii että itselläsi taitaa isompiakin ongelmia olla, joten kiitos etten ole sinä, vaan ihan oma itseni pienien ongelmieni kanssa.

    Äänestä

monasti (etenkin keskusta-alueella) juuri senverran aikaisin, että varsinainen aamuliikenne ei olisi alkanut, ja roskien tyhjennyksestä olisi näin mahdollisimman vähän haittaa, monastihan roska-auto joutuu seisomaan keskellää pihaa/porttikäytävää/katua.

Äänestä
  • Entäs sitten sunnuntaisin kirkonkellojen soitto. Minäkään ateistina en haluaisi herätä sunnuntaina niin aikaisin, näihin taikamenoihin, mutta minkäs teet.

    Äänestä

Mitäpä jos muuttaisit vaikka maalle, missä eivät roska-autot kierrä. Saat ihan itse ajaa omat roskasi lähimmälle kaatopaikalle.

Ken kaupungissa asuu, kaupungin äänet kestäköön.

Äänestä

Kylläpä sinuakin pieni asia närästää. Monessa keskieutoopan maassa jätteet ajetaan joka YÖ ja meteli on monin verroin kovempaa.

Äänestä

ite oon roska kuski ja ihan sama koska tyhjentää kipot ni silti valitetaan hajoo aamuihis ja metalli kipot on perseestä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aamu Uninen kirjoitti:

Meillä on talon pihalla ihan vanha kunnon metallinen roskis, jonka roska-auto tyhjentää väh kerran viikossa... Yleensä noin vartin yli KUUDEN ja jos muitakin roskiksia tyhjentää niin ne tyhjennetään vasta ennen kahdeksaa.

On hyvin v-mäistä vähintään kerran viikossa herätä noihin ei-niin-ihaniin roskiksen tyhjennyksestä aiheutuviin ääniin, varsinkin kun olisi voinut nukkua vielä hyvin puolisen tuntia... Onko tämä täysin laillista? (en onnistunut löytämään mitään laki sivua netistä jossa olisi ollut tästä) Vai voiko asiasta purnata ko. firmaan, että tulisivat myöhemmin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu