Olen 22v, vain peruskoulu käytynä erinäisten syiden takia joita en ala tässä selittämään.
Mitä opintoja ja kouluja pitää olla käytynä ennen kuin voi hakea taideteolliseen korkeakouluun?
Terv,
Aloitteleva opiskelija
Mitä kouluja vyön alla ennen
5
2920
Vastaukset
- napppi
toisen asteen koulutus (ammattikoulu tai lukio).
- _--
Käsittääkseni ammattikoulupohjaltakin voi päästä yliopistoon, jollainen taikkikin on, mutta käytännössä voi olla vaikeaa.
- olis?
_-- kirjoitti:
Käsittääkseni ammattikoulupohjaltakin voi päästä yliopistoon, jollainen taikkikin on, mutta käytännössä voi olla vaikeaa.
Eihän papereista saa mitään pisteitä, ainoastaan pääsykoetöistä. Pohjakoulutus antaa ainoastaan oikeutuksen hakea opiskelupaikkaa.
- nsydcysi
olis? kirjoitti:
Eihän papereista saa mitään pisteitä, ainoastaan pääsykoetöistä. Pohjakoulutus antaa ainoastaan oikeutuksen hakea opiskelupaikkaa.
Tuo pohjakoulutus -vaatimus varmaan esim. kielitaidon takia??
Oletan että jos ammattikorkeassa käydään joihinkin aineisiin hakemassa taustatietoa vieraskiel.kirjallisuudesta, niin melko varmasti näin on taideteollisessa korkeakoulussakin. - ---
nsydcysi kirjoitti:
Tuo pohjakoulutus -vaatimus varmaan esim. kielitaidon takia??
Oletan että jos ammattikorkeassa käydään joihinkin aineisiin hakemassa taustatietoa vieraskiel.kirjallisuudesta, niin melko varmasti näin on taideteollisessa korkeakoulussakin.taideteolliseen voidaan hyväksyä ihan peruskoulun käynytkin, jos vain kykyjä riittää. (eli siis menestynyt taiteilija)
kielitaito on tärkeä juttu. suomenkielellä ei ole vielä paljoakaan tieteellistä kirjallisuutta julkaistu taideteolliselta alalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1122546- 842221
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai631732- 561727
- 1641651
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1581526Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461516- 1181280
Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261216Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket271207