DVD data recovery?

Olin lisäämässä tiedostoa Nero-ohjelmalla isoon DVD-kokoelmaan kun XP kaatui ja käynnistyi uudelleen. Nyt kun luen XPssä DVDtä, se näyttää tyhjää. Mikä avuksi?
4558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

auttaa ohjelma nimeltä isobuster, ainaskin sillä olen korjannut poltossa hajonneita fileitä, saattaisi toimia tai sitten ei, kokeilun arvoinen ainakin.

Äänestä

Kokeilin polttamatonta DVDtä ja siitä Isobuster näytti blank CD.

Kun laitan poltossa rikkoontuneen DVDni sisään, saan ilmoituksen "during mounting of the disc only a session/track layout could be found. No file-systems nor files could be found." Trackin koko on siis 31.63 gb, vaikka DVDlle mahtuu vain 5 gb ja olen polttanut sille 4.5 gb.

Tämä on vallan mielenkiintoinen dilemma. Miten tuosta datamassasta voisi erotella toimivia tiedostoja ja miten sitä ylipäätään voi lukea. Isobuster ei löytänyt siitä mitään lost file recovery -toiminnolla. Pelkkää tyhjää.

Äänestä
  • Nuo luvut ovat varsin erikoisia, johtuen varmaankin levyn piloille menemisestä. DVD:lle mahtuu 4.3 GB tavaraa, ellei se ole DoubleLayer.

    Kokeiluversio Isobusteristä vain näyttää sisältöä, maksettu/rekisteröity versio "extract" tiedostoja muuhun tallennusmediaan, kuten kovalevylle.
    Kai tuo pitää kääntää: "purkaa".

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


teemunideapaja kirjoitti:

Olin lisäämässä tiedostoa Nero-ohjelmalla isoon DVD-kokoelmaan kun XP kaatui ja käynnistyi uudelleen. Nyt kun luen XPssä DVDtä, se näyttää tyhjää. Mikä avuksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu