Suoraan kysymykseen; syödäänkö Englannissa pullaa? Siis ihan pullapullaa, korvapuusteja, voisilmäpullaa, pullapitkoja jne.?
Kesällä veisin hostperheelle pullaa tuliaisiksi, jos he eivät ole ennen pullaa nähneet - mutta ovatko?
Syödään Englannissa pullaa?
6
990
Vastaukset
- PoliceGirl82
Syodaan esim. "hot cross bun"-nimisia pullia, mutta eivat tosiaankaan ole yhta hyvia kuin Suomessa tehdyt ja saatavat. Onhan nuo Tescojen hyllyt taynna jos millaista kaakkua sun muuta, mutta ei kylla ole semmoista pullaa kuin Suomessa. Kannattaa vieda jos saa hyvin tuotua, ainakin omat brittituttuni ovat ihastuneet suomalaisiin pulliin, mokkapaloihin ja viinereihin.
- FidoDido
eivät todellakaan ole niinkuin meillä täällä koto Suomessa tehdyt, ovat vähän niinkuin sämpylän ja pullan välimuotoja. Meidän englantilaiset ystävämme ovat aina aivan haltioissaan suomalaisen kaffepöydän ääreen päästessään. Toisaalta englantilaisilla on paremmat pikkuleivät....
- ihan ensimmäiseksi
kyllä pullaa veisi. käypä kysymässä
www.finn-guild.org samaa kysymystä. Saat paljon asiantuntevampaa vastausta sieltä. Monet palstan käyttäjistä ovat miettineet varmaan useasti mitä viedä anopille Suomesta, joten ovat experttejä asian suhteen. - hienoa...
ihan ensimmäiseksi kirjoitti:
kyllä pullaa veisi. käypä kysymässä
www.finn-guild.org samaa kysymystä. Saat paljon asiantuntevampaa vastausta sieltä. Monet palstan käyttäjistä ovat miettineet varmaan useasti mitä viedä anopille Suomesta, joten ovat experttejä asian suhteen.Ei ole mitään yleispätevää sääntöä mitä viedä. Pulla on ihan jees jos kerran siitä tykkää, ja Englannissa ei tosiaan ole samanlaista pullaa kuin Suomessa. Ainakin omaperäinen idea, monet kun raahaa ihan turhaan kaikenmaailman marimekkoa ja iittalaa, joita tuskin siella osataan arvostaa.
- PoliceGirl82
hienoa... kirjoitti:
Ei ole mitään yleispätevää sääntöä mitä viedä. Pulla on ihan jees jos kerran siitä tykkää, ja Englannissa ei tosiaan ole samanlaista pullaa kuin Suomessa. Ainakin omaperäinen idea, monet kun raahaa ihan turhaan kaikenmaailman marimekkoa ja iittalaa, joita tuskin siella osataan arvostaa.
Juu muistan kun eras tuttu vei englannissa asuvalle, hieman "yloemman luokan" perheelle arabian paratiisi-astiastoa. Aina tullessaan vei osia siihen. Ei ne siella sita juurikaan arvostaneet, olihan noita astioita niilla ja muutenkin.
Minulta taas tulleet lakut ja fazerin konvehdit toimivat aina! Yleisesti ottaen Suomessa on ainakin omaan makuuni huomattavasti paremmat leivokset, kakut ja pullat kuin Englannissa. Niita kauppojen hyllyja siella kuitenkin kolunnut nelja vuotta ja kohta koluan lisaa kun sinne takaisin muutan.
Suomalaisia lapasia, villasukkia ja kasintehtyja kaulaliinoja kylla on moni kovasti arvostanut, myos se minun ex-anoppinikin. - nyt tiedä onko
PoliceGirl82 kirjoitti:
Juu muistan kun eras tuttu vei englannissa asuvalle, hieman "yloemman luokan" perheelle arabian paratiisi-astiastoa. Aina tullessaan vei osia siihen. Ei ne siella sita juurikaan arvostaneet, olihan noita astioita niilla ja muutenkin.
Minulta taas tulleet lakut ja fazerin konvehdit toimivat aina! Yleisesti ottaen Suomessa on ainakin omaan makuuni huomattavasti paremmat leivokset, kakut ja pullat kuin Englannissa. Niita kauppojen hyllyja siella kuitenkin kolunnut nelja vuotta ja kohta koluan lisaa kun sinne takaisin muutan.
Suomalaisia lapasia, villasukkia ja kasintehtyja kaulaliinoja kylla on moni kovasti arvostanut, myos se minun ex-anoppinikin.niin hienoa meiettiä että raahaanko pullia matkassa Britteihin. Liiskaantuvat matkatavaroissa kuitenkin. Hienompaa on jos leivot itse paikanpäällä, samat tarveaineet saat sieltäkin.
Makeis/likööripuoli onkin sitten jo parempi juttu.
Totta on etteivät muut kuin suomalaiset osaa arvostaa suomi designiä, tai sitten pitää olla tosi asiaan vihkiytynyt ulkomaalainen. Ehkä jotain puusta tehtyä olisi kiva viedä. Vein joskus poikaystävän äidille juustohöylä/veitsi setin joissa veikeät puiset hirvenpäät. Ovat käytössä, kun tykkäävät juustoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus166313- 1972490
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan971894En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761497Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911049- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46929- 77843
- 45719
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708