Pieni pentu talossa

diupa

Minulla on n. 13vkoa vanha Dobberinpentu. Onko kellään vinkkejä mitä voisin sen ikäisen pennun kanssa touhuilla? Lenkille sitä ei voi oikein viedä vielä kun ei jaksa kävellä. Tosiaan haluaisin jotain aktiviteetteja koiran kanssa harrastaa kun en halua että pentuparka tylsistyy aivan täysin..vaikka tällä hetkellä sillä tuntuu olevan erittäin hauskaa jahdata kissaa :D Istumisharjoituksia ollaan tehty jo ja hyvin menee :)
Entä onko vinkkejä sen ikäiselle koiralle ajanvietteeksi kun olen koulussa?! Olen jo muutaman kerran ollut poissa jonkun aikaa eikä pentu ole ulissut tms. niinä aikoina. nyt kuitenkin kyseessä koulupäivä.

2

769

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulkoilutus

      Kyllä 13 viikkoista dobermannin pentua voi jo lenkille viedä, ja pitääkin. Viet lenkille, ja valmistaudut kantamaan sitten kun ei selvästi jaksa enää kävellä.
      Mitä parempi lihaskunto pennulla on, sen parempi.

      Kotona voit laittaa nameja vessapaperirullien ja huudeltujen maitotölkkien sisälle. siinäpä virikettä pikkuiselle. :)

    • hra

      tuon ikäisen pennun kanssa voi ottaa helposti jo leikkimielellä käytöskoulua ja tottelevaisuutta. sinuna yrittäisin enemmän rauhoittaa pentua nukkumaan sen ajan kun on koulussa, en niinkään leikkimään. dobberi isompana leikkii herkästi luvattomillakin jutuilla! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      39
      4208
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4022
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3138
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      3031
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3004
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2726
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2463
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2085
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      2015
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1780
    Aihe