missä vika ?

Meil on vuosi sitten valmistunut omatalo.Pakettina tuli vesikattoon asti,loput hoiti kirvesmies ja muutama urakkalainen.

Nyt gyproc-levyjen naulat kuultaa maalin alta ikävästi.Ongelma ilmenee vain ulkoseinissä,eli pojan makuuhuoneessa,meidän makkarissa ja olohuoneessa.Lisäksi pojan makuuhuoneen sisäpuoleinen nurkka on halennu katosta lattiaan,samoin meidän vaatehuoneen seinä joka on heti pojan huoneen seinän takana.

Onko kellään ratkaisua moiseen.Voiko laittaa reklamaatiota omatalon jälleenmyyjälle?Ottaa yhteyttä itse tehtaaseen vai mitä?Aikamoinen urakka jos pitää alkaa naputtelee niitä tiukempaan ja hioa maalata uudestaan.Nämä ovat siis tulleet vuode asumisen jälkeen!!
51574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Noi halkeamat on melko yleisiä paketti eli elementti taloissa. Syynä on elementin liikkuminen jostain syystä esim. asennettu vinoon ja talon paino on painanut sitä pois alkuperäiseltä paikaltaan tai sitten jotakin muuta. Siitä ja noista ruuvijutuista voi soittaa paketin sulle myyneelle kauppiaalle. En tiedä onko takuita sun muita mutta varmaan kyllä tietävät paremmin vikojen syyt ja seuraukset.

Äänestä

Noin 1,5 vuotta sitten valmistunut Herrala (1,5-krs). Alakerrassa noin 8 tolpan kohdalla naulankannat ylhäällä. Kaikki ulkonurkat ja levysaumat ovat sinänsä ehjät. Yläkerrassa ei vastaavaa tilannetta. Valmistaja on tähän asti selittänyt asiaa mm. sillä, että seinässä on ollut rakennusaikaista kosteutta, kun se on tasoitettu ja maalattu. Sinänsä mielenkiintoista, sillä viimeisen kahden kuukauden aikana eräällä suoralla seinäpätkällä nauloja on noussut lisää esiin. Lisäksi seinä vaikuttaa elävän em. kohdassa melkoisesti lämpötilavaihtelujen tahdissa. Ei niinkään talvipakkasilla, vaan keväällä/kesällä, kun päivällä aurinko helottaa seinään, niin illalla ilman viiletessä alkaa napsuminen ja pauke.

Reklamoi valmistajaa, älä myyjää; hänellä ei ole vastuuta tässä asiassa. Omalla kohdalla olen pohtinut, että jos Herralan nuiva suhtautuminen asiaan jatkuu, niin vetelen levyt kiinni ruuveilla ja pintaan samanlainen koristerappaus kuin parissa väliseinässä jo on.

Seuraavaksi rakennan kivitalon. Omat murheensa niissäkin, mutta tietyissä asioissa huolettomampi rakenne.

Äänestä

nauloilla, ruuvit pitää ja pysyy, naulat kai tehtaalle halvempi tapa.

Äänestä

ensinnäkin kipsilevy kiinnitetään oikeasti ruuveilla eikä nauloilla jotta pysyy siellä mihin on laitettu.

Halkeaminen taas saattaa johtua siitä, että koska ilmeisesti on elementtitalosta kyse tai vaikka mistä niin ulkoseinä ja sisäseinä on eri materiaalia ja elävät eri tavalla. Liitoskohta repeää siis ihan sen takia. Yleensä nurkkiin laitetaan joko nauha tukemaan sitä ja pitämään ehjänä tai akustoa joka joustaa.

naulojen naputtelu ei auta vaan ne tulevat luultavasti uudelleen esiin. Ruuvaamalla levyt kiinni on lopputulos pysyvä.

Laittaisin kyllä tehtaalle reklamaation jos levyt ovat heidän jäljiltään.

Äänestä

Se on yksinkertaisesti amattitaidottomasti tehty. Saumat pitäisi tasoittaa ja saumanauhaa laitta. Nurkkiin saumanauhaa samoin (tai akrylli kitti) ja levyn keskeltä kipsilevy ruuveilla kiinni hieman pintaa syvemmälle, että kannan voi tasoittella tasoittaa.
Näin tein mm. oman taloni 25 vuotta sitten eikä mitään ongelmia, tosin osassa laitoin keskikarkean lasikuitu kankaan jonka pohjamaalilla liimasin seinään. Kankaan kun laittaa ei tasoitusta tarvii niin viimeisen päälle tehdä. Eikä naulan kannat taatusti paista läpi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eienääkoskaaomataloa kirjoitti:

Meil on vuosi sitten valmistunut omatalo.Pakettina tuli vesikattoon asti,loput hoiti kirvesmies ja muutama urakkalainen.

Nyt gyproc-levyjen naulat kuultaa maalin alta ikävästi.Ongelma ilmenee vain ulkoseinissä,eli pojan makuuhuoneessa,meidän makkarissa ja olohuoneessa.Lisäksi pojan makuuhuoneen sisäpuoleinen nurkka on halennu katosta lattiaan,samoin meidän vaatehuoneen seinä joka on heti pojan huoneen seinän takana.

Onko kellään ratkaisua moiseen.Voiko laittaa reklamaatiota omatalon jälleenmyyjälle?Ottaa yhteyttä itse tehtaaseen vai mitä?Aikamoinen urakka jos pitää alkaa naputtelee niitä tiukempaan ja hioa maalata uudestaan.Nämä ovat siis tulleet vuode asumisen jälkeen!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu