Hei, osaisiko joku neuvoa?
Työsopimuksessani lukee: "Palkanmaksukaudet ovat kuukauden 1.-15. ja 16-kk:n viimeinen päivä. Palkat maksetaan tilille 7 pankkipäivän kuluttua palkkakauden päättymisestä lukien." Eli pitäisikö rahat olla jo tililläni vai miten? Olen tässä pähkäillyt asiaa.
Työsopimuksessani lukee: "Palkanmaksukaudet ovat kuukauden 1.-15. ja 16-kk:n viimeinen päivä. Palkat maksetaan tilille 7 pankkipäivän kuluttua palkkakauden päättymisestä lukien." Eli pitäisikö rahat olla jo tililläni vai miten? Olen tässä pähkäillyt asiaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eli saat palkkaa kahdesti kuukaudessa.. 1-15pvä tehdyistä ja 16-kuun vipo päivä tehdyistä.. Eli jos palkka on maksettu 15pvä, siitä seitsemän päivää eteenpäin on kuun 22pvä,eli eilinen. Jos sinulla on eri pankki kuin mitä yritys käyttää, palkan pitäisi olla sinulla huomenna tai viimeistään perjantaina..
laskelmieni mukaan ei ole vielä kulunut seitsemää pankkipäivää 15:nnen päivän jälkeen.
Viikonloput ja arkipyhät eivät tietääkseni ole pankkipäiviä, joten sinuna odottelisin ainakin perjantaihin. Sanamuoto tuossa sopimuksessa jättää vähän tulkinnanvaraa.
maksetaan 1-15. palkka joka kuun 25. päivä ja 16-31. palkka joka kuun 10. päivä
Itseasiassa, erittäinkin selkeä, vaikkakin typerä sanamuoto. Pitää aina itse laskea, milloin on tilipäivä. Tekstissä kun selkeästi puhutaan pankkipäivistä.
Mutta siis 1.5-15.5, palkka tilillä 25.5
16.5-31.5, palkka tilillä 11.6
1.6-15.6, palkka tilillä 26.6
16.6-30.06, palkka tilillä 10.07
jne.
Eli pankkipäiviä ovat ma-pe, poislukien mahdolliset arkipyhät.
On vaikka 10PV lauantai tai su niin liksa tulee pe 8 tai 9pv samoin kuun lopussa. Näitä pv sovelletaan mutta arkipyhä välissä ssiirtää maksupäivää 1pyhä siirtymä 1pv. Eli 10=> 11 päiväksi. Sekava mutta jos jotain irtoo.