Paljonko olette pääkaupunkiseudulla joutuneet maksamaan lammitlon muurauksesta neliö tai harkko? Meillä muurari apumies pyytää 42€ alv neliö. Ja muotit ja rasiat tuntitöinä. onko kallista?
Lammin pystytys
ymmällään10
256372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Jos seinäpinta-ala vaikka noin 300m2, niin hinta on 12600€ tuntityöt. Hemmetin halvalta kuulostaa.
niin säästät 42eur/m2 ja tuntityöt sekä kuntosalimaksut eikä tule turhaan mentyä golfiakaan pelaamaan.
Minulla on just itse liimattua siporexia yhden omakotitalon verran viistot yläpohjat asennettuna ja laihduinkin samalla muutaman kilon ilman kk-maksua.
Eipä ollut vaikeata, rakennetarkastus meni läpi ja samoin sijaintikatselmus.
Säästämäsi summan saat verottomana, jos asut möksässäsi vähintään 2 vuotta.
On toinenkin tapa, jota naapuri käytti - eli kun erosivat niin osista ei mennyt veroja.
tekemään itse, kun kysyjä halusi tietää hintatasosta? Täällä on aina nuijia, jotka kehottavat tekemäään itse, kun joku kysyy hinhtaa. Eikö se mene kaaliin, että jotkut eivät osaa, halua tai jaksa tehdä itse ja toisten ei tarvitse tehdä itse, kun voi maksaa vieraalle. Tämä ei tarkoita sitä, etteikö varakaskin ihminen haluaisi kysyä hinnoista. Vaikka on varaa maksaa, ei silti halua maksaa liikaa.
on halvemmasta päästä, kun itse tekee.
vertaa, mihin kuseen joudut, kun puotipuksuna tms
tunarina yrität maksaa ammattilaiselle sen noususuhdanteisia urakkahintoja.
Urakoijat löytyvät paremmin paikallisen taloedustajan luottoporukalta kuin tältä palstalta. Käy prpk:n rakentaja.fin tai talopakettisi toimittajan veppisaiteilta kelaamassa lähimmät urakoijat, joilta voit pyytää tarjoukset, jotka ovat edes sukua sille mökille mitä pykaat, on kyse edes samasta osoitteesta (=hehtaarista).
Onko se sinusta kallista ?. Toden näköisesti sinulle on kaikki kallista, luuletko että sinulle tullaan talkoilla pystyttämään talosi . Olet jo hylännyt kaikki yritysten antamat tarjoukset liian kalliina ja nyt yrität löytää tekijät muurari apumies sektorilta. Itse en kuitenkaan maksaisi pelkästä latomisesta 5€/kivi , kun onhan vielä ne valut , rasiat,linjat ym...
Olisit keskittynyt valmiin talon ostamiseen .
3 kuukauden päästä on sitten kauhea huuto miten surekeita ja kusettajia kaikki rakennusmiehet on.
vävyn kanssa lammitaloa ja se on niin rankkaa työtä että en tolla hinnalla lähtis vieraalle pystyttämään.
Jos harkkosi kannetaan käsipelillä,se on tappo hommaa,kokeile pari lavallista.
Paljonko olisitte valmiita maksamaan kivestä? Sisältäen muurarin ja apumiehen? Sisältää ladonnan, raudoituksen ja valut? (työn osuus!)
mutta kyllä siitä selviää ilman rakennusmiehiäkin. Ollaan nyt ladottu talo puoleen väliin vaimon ja isäukon kanssa ja säästöähän se tietää kun itse tekee...
sanoa että kaikki käsipelillä.. ilman nostokoneita, toistaiseksi.
Se ei minua kiinnosta vaikka hiippakunnan piispa on latomassa harkkoja taloonne talkoilla. Vaan toteutuneita hintoja olisin vaille!
Se on mukavaa että saatte vanhat ihmiset kiikkutuoleista pakko työmaillenne. Kun he ei kehtaa olla tulemattakaan ja apteekitkin rikastuu kun saa särkylääkkeitä ja mobilaattia myytyä.
hermostu tuolla tapaa heti projektin alkumetreillä. Tulee vielä verenpaineen kanssa ongelmia;)
Minä olen aikaisemminkin väittänyt että tärkein kysymys ei ole "mitä?" vaan "missä?". Näyttää että kaikki urakkahinnat tuplaantuu kun mennään Nurmijärven eteläpuolelle. (Mulle vielä viime keväänä yksi kaveri tarjosi muuraavansa lecan eristeharkkoa 1,5€/kpl verokirjalla Lahdessa. Tähän varmaan saamme Marko.lta kommentin?)
Hintahan on aika ok . Pitää vaan muistaa tuohon hintaan lisätään vielä tekijälle kesälomarahat 22% , työajanlyhennysraha 3,6%, matkakorvaus sekä tietysti eläke ,sotumaksu . Sitten hänelle pitää palkata apumies (appiukko ei vältämättä käy , kun kaveri tekee urakalla täytyy appari olla myös ammattilainen) timpuri sitten laittaa linjat ja apumies ja timpuri yhdessä tekevät telineet tälle muurarille , timpurin täytyy olla myös mitoittamassa ovi ja ikkuna-aukot sekä aukkojen ylitykset tuossa oli vain pieni osa niistä töistä mitä harkkojen muuramisessa tarvitaan joten se 1,5€/kivi moninkertaistuu lopulta.
myyneeltä liikkeeltä tarjous, jos et itse viitsi mitään hanttihommia kuten kivien mättöä tehdä.
mun pappa ei tule sun työmaalle, kun sulla ei o edes talkoovakuutusta. älä edes vokottele.
Sitäpaitsi ennen oli tapana maksaa sama raha muurauksesta, minkä maksat kivestäkin. Siihen sisältyivät kaikki linjalangoista tellinkeihin.
niin saat porukankin töihin.
kysyjää kun tämä piti 51€/m2 kalliina mutta tuo 1,5€/harkko onkin sitten ok? Siitä tulee kuitenkin kaikkineen alle 20€/m2 muurarille ja sitten ehkä 10€/m2 apparille.. linjat sun muut ei kuulu kumpaankaan, tuntitöinähän niitä oli tarjottu.
No itse joka tapauksessa teetin kaikki tuntitöinä ja talo nousi halvalla, mutta ehkä niitä tekijöitä ei ole jonossa. Mulla kävi siinä tuuri, rauhallinen 5-kymppinen muurari ja poika apparina, laittelivat linjat ja rakentelivat telineet silloin kun en itse kerinnyt. Huimia on nuo puheet saman kokoisten talojen 60-70t€ pystytyksistä kun oma nousi reilulla 20t€:llä, tosin omaa tyotä siinä oli paljon.
tuolle appiukolle kun siellä päässä kivet taitavat "painaa" enemmän.. Hehee.. Ei vain, huumoria peliin kaverit. Niin ja muuten meidän työmaalle on tulijoita kyllä että välillä saa hermonsa menettää liiankin innokkuuden takia kuten tuo isäpappa, tahtoo tehdä liikaakin.
Nyt on vähän menoa . Sinulle näköjään Jii pitää vääntää rautalangasta asiat.
Hyvä Jii . Mutta et varmaan lukea. Olin jo mainninut edellisessä viestissä ,että en itse maksaisi 5 €/kivi pelkästä kivien latomisesta. Vaikka osaat laskea, et tiedä mitä lasketaan . Siis oikeasti et osaakaan laskea.
Muurarin palkka 1,5 €/kivi (ok hinta) 1.7 =on kerroin millä saadaan kulut laskettua.
eli 1,5 X 1,7= 2.475 €
Apparin palkka on 75% muurarin palkasta (rakennusliiton suositus) = 1.9 €
Timpurin palkka on kiveä kohti suurinpiirtein kuin se muurarin palkka eli vaikka 2.4 €/kivi
Joten 3 miehen työporukalla työkustannukset muurattavassa harkossa on 56€ m/2 sisältää siis kiven muuraamisen . Mutta on siellä vielä siivousta,raivausta,onteloita,palkkeja,ym.ym.
Näistä tulee vielä lisää kuluja.
Jotenkin vaan tällä palstalla kommentoivat kivitalokauppiaat haluavat antaa ihmisille sellaisen käsityksen että kivitalon tekeminen helppoa, kevyttä, siistiä ja ennenkaikkea edullista.
Pääkaupunkiseutu, 200 40 m2, työn teki hyvät kokeneet kundit, hinta 50 000e, sisälsi:
- perustusten lautoitus, raudoitus, valu
- kantavien harkkoseinien latominen, raudoitus, rasiat, valu
- onteloiden asennus ja valu
- kattoristikot, aluskate, kattotiilet
Hinta on kova mutta kohdillaan.
hintoja!
Esim:
katon osuus 7500eur?
muutama kymmenen kuutiota betonia teräksineen 2500eur?
eli työpalkat 40000eur?
montako viikkoa tekivät eli paljonko saivat tunnilta.
Eipä kannata maisteriksi opiskella!
vaan nenääs, pääset ongelle. Ahvena liikkuu nyt vilkkaasti kovin. Eikä maksa paljo. Ongi kalat ja opi perkaamaan!
ei irtoa 2500€:lla. PK seudulla ainakin tuolla saa pumpattuna about 10-15m3.
Mutta 42€/m2 kuulostaa minusta kohtuulliselta, jos siinä on raudoitukset, valut, tuennat yms. pikku jutut mukana. Rungopystytys ei kuitenkaan onnistu niin, että töitä tehdään viisi viikkoa putkeen vaan siinä tulee pakosti useamman päivän taukoja, koska valun kovettumista on ododtettava esim: ennen onteloita.
tehty talo (itse ja 339m2) kaivettu nenää ja kohta taas lähden ongelle.
Ahvenet osaan fileoida myös vasemmalla,
mutta nuo sun kysymykses on sitä luokkaa, että olis paras kun ostaisit valmistalon etkä kuvittelis jotain gryndaavasi. oikeesti.
Lämpöharkko 62,-/m2, kantavatseinät 52,-/m2
väliseinät 50,-/m2.Ontelo 140,-/kpl.
Ikkunat ovet 95,-/kpl.
Sisältää alv 22%, raudoitus, valu, rasioiden laitto,
telineiden pystytys, nurkkapukit, muottien laud. (rappuaukko)
Ei sisällä
Nostoja, telineitä,sos.tiloja yms. ei mitään rak.tarvikkeita.
Rakennusmestari valvomassa bet. valuja niinkun
bet.normit edellyttävät.
Huom.
Jos kulmia on esim.kuutta enemmän niin lisähintaa
1000,-/kulma/kerros,
Jos tasoeroja niin siitä tarjous erikseen.
Nämä on ohjeellisia.
Pitkä kokemus alalta.
kannoin tossa seinille n.2500kpl lammiharkkoja ilman nosturia kahteen kerrokseen...
viimenen kalikka oli juhlallista laittaa paikoilleen.. tee itte äläkä oon laiska