2 gb VS. 4 gb

Itäsaksa2

Onko pelikäytössä tai vaikka 3D MAX (tai Bryce) käytössä mitään merkitystä onko muistia 2 vai 4 gigaa.

Käyttöön tulee vintoosa ultimaatti.

Isot pojat on sanoneet, että nykytasolla ei ole merkitystä onko muistia enempää kuin 2 gigaa. (Mutta kuitenkin 2 gigaa vähintään.)

6

821

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 24343

      Sama kuin vertaisi XP:n 1 giga vs. 2 gigaa.

      • Itäsaksa 2

        Tarkoitin sitä, että jossain sanottiin, että "normaaleissa" kuluttaja ohjelmistoissa ei ole käytössä vielä niin raskaita pelejä / ohjelmia, että yli kahden gigan keskusmuistilla olisi merkitystä.

        Vähän sama kuin jos esimerkiksi noin kahdeksan vuotta sitten olisi ollut Windows 98:sin aikana käytössä 512 mb, eihän siihen aikaan ollut koneessa mitään käyttöä kuin maksimissaan 128 tai 256 mb keskusmuistille. Kaikki sen yli olisi ollut täysin turhaa.

        En tiedä onko asia enään näin samassa suhteessa?


      • meinaan muistia...
        Itäsaksa 2 kirjoitti:

        Tarkoitin sitä, että jossain sanottiin, että "normaaleissa" kuluttaja ohjelmistoissa ei ole käytössä vielä niin raskaita pelejä / ohjelmia, että yli kahden gigan keskusmuistilla olisi merkitystä.

        Vähän sama kuin jos esimerkiksi noin kahdeksan vuotta sitten olisi ollut Windows 98:sin aikana käytössä 512 mb, eihän siihen aikaan ollut koneessa mitään käyttöä kuin maksimissaan 128 tai 256 mb keskusmuistille. Kaikki sen yli olisi ollut täysin turhaa.

        En tiedä onko asia enään näin samassa suhteessa?

        Windows xp käytössä uusimmat pelit vaativat 2gb että voi lähellekään pelata kunnon resoilla pelejä. Mitä luulet että vista vaatii kun pelkkä käyttis vie 700MB. Ilman muuta 4GB kannattaa laittaa jos meinaa pelejä pelata ja tulevaisuutta ajattelee.

        Huom. windows 98 ei ollut tukia muisteille kun 128-256MB asti. Ylimääräisestä muistista ei sen takia hyötynyt mitään. Windows xp:ssä rajoittuu myös muistin käyttö 3GB asti jolloin 4GB ostettaessa yhdestä gigasta ei ole mitään hyötyä. Mutta vistassa on jo muisti tuet otettu huomioon ja siinä on tuplasti suuremmat muistivarannot mahollista ottaa käyttöön.

        Elikkä kuten aina on sanottu. Ylimääräisestä muistista ei ole koskaan haittaa. Joten parempi laittaa kerralla muistia niin riittää.


    • Preerian McLammas

      kundiltani ja oli sitä mieltä ettei ole vielä tullut vastaan peliä jossa 4Gt auttaisi pelin pyörimiseen paremmin kuin 2Gt. Väitti että ainakin kaikki pelit tällä hetkellä mahtuvat alle 1,5Gt ja kun käyttis ottaa noin 500Mt niin ei ole havainnut ongelmaa. Muistutti että kantsii pitää lyhyttä käynnistystiedostoa ja jos koneessa Office niin sen automaattihaut pois päältä. Vaikuttaa kuulemma paljon.

      • tuo riittää..

        hyvin ainakin windows xp käyttöön mutta vista vaatii enemmän muistia. 2GB muistilla voi jotkut enemmän muistia vaativat pelit alkaa tökkimään. Jos peli tarkoitukseen tänä päivänä pitää kone laittaa niin mielestäni 2GB on minimi XP:Lle ja vistalle 4GB.


    • Marko*

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      121
      8676
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      430
      7927
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      10
      5518
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5159
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4989
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      237
      3487
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3204
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      35
      3096
    9. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      85
      3089
    10. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      25
      2690
    Aihe