En oikein tiennyt että mikä olisi paras paikka vastauksia ajatellen tälle aiheelle, joten ainakin aloitan täältä. Onko täällä ketään, joka olisi aikoinaan lähtenyt ulkomaille opiskelemaan poika-/tyttöystävän kanssa? Minulla ja poikaystävälläni on Britannia mielessä. Haluaisin kuulla kokemuksia tästä, koska se tuntuu melko hankalalta kuitenkin - pitäisi hakea samoihin kouluihin ja vielä päästäkin jonnekin. Sitten pitäisi hankkia yhteinen asunto (pelkälle yhden hengen helpompi varmaan hankkiutua jonnekin soluasuntoon).
Onko ajatus ihan mahdoton? Olemme siis molemmat vielä lukiossa emmekä koskaan vielä asuneet omillamme. (Ja kyllä, tiedän että olemme nuoria ja voimme erota ym. joten siitä ei ole tarvis muistuttaa).
Onko ajatus ihan mahdoton? Olemme siis molemmat vielä lukiossa emmekä koskaan vielä asuneet omillamme. (Ja kyllä, tiedän että olemme nuoria ja voimme erota ym. joten siitä ei ole tarvis muistuttaa).
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itseasiassa kahdestaan voisi olla jopa helpompi ja halvempi opiskella ulkomailla. Jokaisessa koulussa, joka asuntolamajoitusta tarjoaa, on erikseen majoitus perheille ym pariskunnille - niihin on mahdotonta sinkkujen edes hakea. Yksityiseltä vuokratessa taasen asuntojen vuokrahinnat on kautta koko Euroopan korkeat, eikä teillä liene ongelmaa jakaa yksiötä kahdestaan - samalla puolittuu myös vuokra :)
Hakuprosessi on yliopistoihin molemmille sama, ellette sitten ihan eri aloja suunnittele opiskella. Ei niihin yliopistoihin niin hankala ole sisälle päästä :)
Siis kaikin puolin halvemmaksi on teidän opiskelunne tulossa: kahdet kelan tuet ongelmaton asuminen yksiössä vuokran 'puolitus' jne. Ensimmäisen vuoden opiskelijat englannissa menee melkein suoraan soluasuntoon, joten laitatte vain molemmat hakupapereihin että seurustelette :)
Älkää tehkö asiasta ongelmaa, vaan olkaa iloisia mahdollisuudesta päästä ulkomaille opiskelemaan!
Kiitos paljon rohkaisevasta viestistä! :)
Aivan samaa mieltä tuon aiemman kirjoittajan kanssa. Älkää miettikö sitä sen kannalta kestääkö suhde, se kestää jos niikseen on.
Todennäköisesti uuden ja tuntemattoman vastaanottaa helpommin ihmisen kanssa, joka joutuu saman eteen.
Olen itse opiskellut pari vuotta ulkomailla ja toki kaikenlaista sattuu eteen, mutta siitä oppii.
Onnea ja menestystä, jos tai kun lähdette!
-Janne vm. 82-