vanttiruuveista

kysymyksiä

Olisi vanttiruuvien uusiminen edessä kun eivät vanhat näytä enää kunnolla pelittävän. Ajattelin pysyä tutuissa Hasselforsin vanttiruuveissa kun ovat nykyisessä veneessänikin jo reilut 20 vuotta palvelleet. Mutta mikähän on ero pronssisen ja HST version välillä (kyseessä 6mm vaijerille tarkoitettu versio, A=12mm) ... vai onko niillä mitään oleellista eroa, hintahan on sama.
Toinen kysymys liittyypi sitten vanttiruuvien huoltoon, millähän niitä kannattaisi voidella että pysyisivät pelikunnossa mahdollisimman pitkään. Elikkäs mitkä ovat hyväksi havaitut voiteluaineet ja mitä pitäisi ehdottomasti välttää. Jos asiallisia vastauksia saisi kun olen itse vielä aloittelija näissä veneilyasioissa :)

8

2016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eksä

      Voiteluun löytyy ihan vanttiruuviöljyä, jota myy esim Jotiko Marine Helsingin Unioninkadulla. itse olen laittanut ohuesti hyvälaatuista "meri" vaseliinia. Kuivana kun kiristää vanttiruuvit nin kierteet kyllä leikkaa ennenkuin vantit on kireällä.

    • ruuveista

      Periaatteessa pronssinen ei jämähdä yhtä herkästi, kuin RST.

      Itselläni on osatakila ilman barduunoita, joten vantit pitää vetää tosi kireällä. Kyselin ohjeita mastokorjaamosta 8 v sitten ja näillä ohjeilla ei ole ollut ongelmia, vaikka olen kiristänyt ja löysännyt vantit laiturissa. Periaatteessahan homma pitäisi tehdä purjeet ylhäällä aina alapuolen kiristys kerrallaan.

      Keväällä kierteiden puhdistus tärpätillä ja hieman vesivasliinia kierteisiin. Kiristys 1/2-kierrosta kiinni ja 1/8-aukipäin. Avonaisia vanttiruuveja ei saa kiertää ontolta osalta, koska ruuvi voi vääntyä!

      Korjaamon kaveri mukaan pahin, mitä voi tehdä, on syksyllä avatessa ruiskuttaa ohutta öljyä (CRC) kierteisiin. Öljy kuljettaa kierteisiin likaa ja silloin ruuvi voi leikkaantua kiinni. Keväällä kiinnileikkautunutta vanttiruuvia hän ei kuulemma ole nähnyt, joten siksi olen uskaltanut kiristää vantit laiturissa.

    • H323

      Itse vaihdoin juuri noihin pronssisiin Hassleforsseihin enkä ole katunut, hyvin toimivat. Vaihdon syy oli kiinnileikkautunut RST ruuvi, ja keväällä jämähti.

    • H323

      Itse vaihdoin juuri noihin pronssisiin Hassleforsseihin enkä ole katunut, hyvin toimivat. Vaihdon syy oli kiinnileikkautunut RST ruuvi, ja keväällä jämähti.

    • Sir BB
      • Jos haluat eliminoda vanttiruuvien ongelmat niinkuin vinssien, niin voitele Krytoxilla.
        Kallis se on, mutta onhan sinulla mistä ottaa.


      • Sir BB
        LonelyBird kirjoitti:

        Jos haluat eliminoda vanttiruuvien ongelmat niinkuin vinssien, niin voitele Krytoxilla.
        Kallis se on, mutta onhan sinulla mistä ottaa.

        joka ei tiedä miten vinssit ja vaarnat voidellaan?


      • lyhyesti
        Sir BB kirjoitti:

        joka ei tiedä miten vinssit ja vaarnat voidellaan?

        Kyllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      287
      3534
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      42
      2537
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      84
      2130
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      109
      1973
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      47
      1872
    6. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      31
      1667
    7. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      128
      1495
    8. Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.

      Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi
      Savonlinna
      21
      1203
    9. Nainen sä olet

      Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest
      Ikävä
      65
      1157
    10. Oho! Martina Aitolehti uhoaa ex-mies Esko Eerikäiselle: "Sata tonnii, niin..."

      Martina Aitolehti pitää ex-miehensä Esko Eerikäisen kanssa Martina & Esko podcastia. Pariskunta on ollut naimisissa ja h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1151
    Aihe