Syyllisyydellä pallottelu

acim la i nen

IOK:n mukaanhan ulkoinen maailma on vain peilikuva sille mitä sydämessämme on, niin "hyvässä" kuin pahassakin. Meidän tulisi olla kiitollisia siitä että peilikuvat on annettu koska juuri niiden avulla päästään teknisesti käsiksi siihen mitä tiedostamattomassa on, muuten kaikki "saasta" pysyisi ikuisesti siellä emmekä voisi koskaan pelastua.

Olen seurannut hoitokokouskeskustelua vanhoillispalstalla. Siellä ilmeisesti kuvitellaan että kun peilikuvan näyttäjä saadaan tunnustamaan syntinsä on ongelma poissa päiväjärjestyksestä. Mutta eipä olekaan. Syyllisyys siirtyy vain näennäisesti toiselta toiselle mutta EI POISTU systeemistä. IOK näyttää tien toimivaan ratkaisuun, vaan mites sen vanhoillisille selität, kun se täytyisi opettaa harhaopin avulla?

5

893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harjoittelija

      Niinpä juuri. Kun pitäisi nähdä se lähimmäisen syyttömyys. Ensimmäinen virhe oli siinä kuinka "Aatami" syyti "Eevaa".
      Sitä ei poista se että minä uskon itseni Jeesuksen verellä pestyksi. Sellainen ei ole mahdollista, tai sellainen usko on varmaan mahdollista, mutta IOK.n mukaan jokaisen on opittava elämään ilman syyllisyyttä joka saavutetaan kun opitaan näkemään lähimmäinen syyttömänä.
      Helppoa kuin heinänteko varsinkin näin sanallisesti.

      • acim la i nen

        Mitä tarkoitat Jeesuksen verellä pesemisellä? Miten tuo verelläpesuhomma käytännössä tapahtui? Minusta tuo kuulostaa tavanomaiselta huuhaa-kristillisyydeltä, mutta huomaa, että tämä on minun mielipiteeni ja sen ei tietenkään tarvitse olla sinun mielipiteesi.


      • Harjoittelija
        acim la i nen kirjoitti:

        Mitä tarkoitat Jeesuksen verellä pesemisellä? Miten tuo verelläpesuhomma käytännössä tapahtui? Minusta tuo kuulostaa tavanomaiselta huuhaa-kristillisyydeltä, mutta huomaa, että tämä on minun mielipiteeni ja sen ei tietenkään tarvitse olla sinun mielipiteesi.

        Ilmeisesti lauserakenteeni on jokseenkin epäselvä.

        Kammoksun siis juuri noita erilaisia uhriin perustuvia pelastuksen malleja. Mielestäni mikään uhri eli veri ei voi pelastaa ketään.


      • acim la i nen
        Harjoittelija kirjoitti:

        Ilmeisesti lauserakenteeni on jokseenkin epäselvä.

        Kammoksun siis juuri noita erilaisia uhriin perustuvia pelastuksen malleja. Mielestäni mikään uhri eli veri ei voi pelastaa ketään.

        Jälkeenpäin tajusin vasta mitä tarkoitit. :)


      • ???
        acim la i nen kirjoitti:

        Jälkeenpäin tajusin vasta mitä tarkoitit. :)

        pöljä kommentti mutta kuiteski:
        kristityt on pesty verellä.
        melkistä kaikki "uskovat" on
        pesty verellä.
        shit happens.

        love


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      124
      4902
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      195
      4693
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      11
      2348
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      1997
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1741
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      37
      1518
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      10
      1338
    8. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1235
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      84
      1209
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1065
    Aihe