Elikkä ihan uteliaisuuttani kyselen että minkä painosia rotikkanne on tarkoitan siis noin puol vuotiaita koiria
paino
yttrt
91243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ikä reilu 8 kk painoa 36kg ja korkeutta 58,5cm.
kohta vuoden, paino 50kg ja korkeutta 62cm.
puol vuotiaana tais painaa 35kg.
uros painaa viiskymmentä ja rapiat. Mikä on minusta oikein hyvä kun katsoo ulkomuotoa. lihakset hyväkyntoiset ja näkyvissä.
Nykyään monet näyttelyrotikat (kuten muutkin kuin näytöt) syötetään tarkoituksella lihaviksi. Minusta ei ole kiva katsoa rotikkaa joka on liian lihava, eikä jaksa mitään, selkeästi se massa ympärillä on vain hyllyvää ihraa. Rotikka nimittäin on roteva timmimmässäkin kunnossa, laiha sen ei kuitenkaan tule missään nimessä olla!
En kyllä muista mitä oli tuossa puolenvuoden iässä painoa.
on nyt 9kk ja painoa 32kg ja siihen saa jäädä. Valitettavasti on jaloissa sellainen sairaus, jolloin parempi tyrehdyttää painon nousu kokonaan. =(
silloin joskus kun se oli puoli vuotias. Mutta aikuinen rotikka painaa siinä 40-60kg. Narttu on pienempi ja kevyempi kuin uros.
Minulla on nyt 7kuukauden ikäinen tytteli painoa on 29kiloa aika laihan näköinen muttei liian :)
painoa löytyy 44kg ja risat:)
meidän poika 7kk ja 32 kg säkä n.62cm, ei liian lihava taikka laiha. kylkien luiden tulee tuntua nuorella rottweilerilla kun tunnustelet käsillä kylkiä pitkin. Nuoren koiran ei tule olla liian lihava kun ajatellaan lonkkia:)
Johan on läskii porukkaa ei voi muuta sanoo.
nuori koira pitää ehdostomasti pitää kevynä niin lonkkine kun varsinkin kyynerientakia koska ne vaurioituvat kasvussa jos on liian painava. rotikka on etupainoinen siksi suurempi merkitys kyynerillä.
likka on nytten 1,4kk ja painaa 35kg korkeutta on 59 ja pikkasen sais pudottaa painoa nytten.
narttu kehittyy 2 vuotiaaksi noin aj uros 3 vuotiaaksi eli meittikää nyt pikkasen mikä kokosii koiranne on.. ihan niiden ittensä parhaaksi.