Huh huh... talo on myynnissä ja kohta pistetään auto ja moottoripyöräkin tyrkylle. Muutetaan siis iso osa elämästä rahaksi ja tullaan kokeilemaan, miltä se elämä siellä rajan takana maistuu.
Hurjalta tuntuu. Täällä meillä on kaikki hyvin, mutta silti pitää kääntää koko elämä päälaelleen.
Toivotaan, että eskarilaisemme sopeutuu helposti ja saa uusia ystäviä... ja koko perhe viihdytään! Ettei tarvi katua!
Positiivisella asenteella ja avoimin mielin! :)
Hurjalta tuntuu. Täällä meillä on kaikki hyvin, mutta silti pitää kääntää koko elämä päälaelleen.
Toivotaan, että eskarilaisemme sopeutuu helposti ja saa uusia ystäviä... ja koko perhe viihdytään! Ettei tarvi katua!
Positiivisella asenteella ja avoimin mielin! :)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä se siitä vaikka paikanvaihdos on aina raskasta puuhaa. Kyllä täällä viihtyy kun asiat alkaa olemaan paikoilaan ja pääsee normaalin päiväjärjestykseen.
Toivon kaikkea hyvää teille!
ettei lapsesi menetä suomen kieltään. Täällä sitä on vaikea pitää yllä. Puhukaa ainakin kotona suomea.
Kaikkea hyvää sinulle ja perheellesi!
Tulkaa kuitenkin sillä mielellä, että että...
Minäkin olin aikoinani hyvin idealistinen yms.
Toivon tosiaan, että kaikki menee hyvin. Mutta...
täällä on paljon enemmän susia! Olen itse muuttamassa takaisin Suomeen...
Opeta lapsillesi suomea!
Meiltä terkut teille! Meilläkin oli Suomessa kaikki ok, mutta ihan uteliaisuuttamme ja "uutta potkua" hakiessamme tänne vuosi sitten muutimme, tarkkaan harkittuamme. Eli noviiseja ollaan, nyt alkaa tuntuun siltä että asiat ovat alkaneet pyöriä ja ovat kohdillaan. Eihän tämmöisen muuton vaikutuksia tiedä, ennenkuin kokeilee. Meillä mennyt kaikki paremmin kuin uskottiin, alussa tietty lapsilla hirmu ikävä takaisin tuttujen ja kavereiden luo. Nyt uusia kavereita täällä ja todellakin saa pitää huolen siitä ettei suomen kieli unohdu, nuorempi varsinkin kun tahtoo vain puhua ruotsia, vaikka sitä ei täysin hallitsekkaan. Kaikkea hyvää teille, tänne muutosta selviää hengissä:)
puhutte suomea lapsilleenne.
Mutta ei se haittaa että lapset oppivat ruotsia. Tutkimusten mukaan lapset voivat opetella kolme kieltä yhtäaikaa eikä siitä ole mitän haittaa äidinkielelle eikä lapsen kehitykselle muutenkaan.
Kiitoksia kaikille kivoista viesteistä.
Asiat on alkanu mallikkaasti järjestymään, kiitos internetin. Nykyään tämä muutto ei tosiaan ole samanlainen hyppy tuntemattomaan kuin ennen.
-työsopimusasiat, asunto ja lapsen koulunkäyntiasiat ovat hoituneet tätä kautta niin helposti
-internetissä on jopa tutustunut samassa kaupungissa asuviin ihmisiin!
Eli ei tarvi olla aivan "Ö-aapisenlaidalla" kun uutta elämää aloittelee!
Ei suomenkieli unohdu jos lasten kanssa puhutaan suomenkieltä. Voi olla että jossain vaiheessa haluavat ainoastaan puhua ruotsia, mutta minulle kun tulivat puhumaan ruotsia niin en mukamas ymmärtänyt heitä vaikka täydellisesti puhun ruotsia.
Suomenkielen voi myös säilyttä jos lapset ovat suomenkielisessä päiväkodissa ja koulussa. Minun tyttö käyny samassa suomenkielisessä koulussa ja päiväkodis koko ajan eikä halua edes unohtaa suomenkieltä. Poikani taas kävi 7 ensimmäistä vuotta ruotsinkielistä koulua koska ei lähettyvillä ollut suomenkielistä. Silloin meinasi tulla uupelo mutta en antanu periksi koska suomenkieli on tärkeä jos meinaa kommunikoidda suomalaisten kanssa.
oli aivan pakko vastata takaisin:) en todellakaan tarkoittanut että suomen kieli olisi unohtumassa jo nyt, poika vain jaksaa yrittää ruotsiksi, innoissaan uudesta kielestä. miksi me vanhemmat alkaisimme ruotsia kotona puhumaan, tuntuisi aivan hullulta, kaukaa luontevalta, ja meiltähän ne sen väärin oppisivat:) kotona kieli on nyt ja aina suomi, vaikka tulevaisuudessa ruotsia lapset puhuisivatkin enemmän.
millään tavalla olla töykeä.
Ruotsissa on tärkeä ruotsinkieli ja on hyvä jos sen oppii ja opettelee. Lapsille se tulee automaattisesti kun ovat ulkona.
Onnea elämälle ja oikein kaunista kesää