Tietääkö joku hyvää kangasta, mikä eristäisi äänen tehokkaasti? Entä miten se kannattaisi ripustaa ulko-oven sisäpuolelle välioveksi, että se mahdollisimman hyvin eristäisi ääniä rappukäytävään ja päinvastoin? Kaikki puhe kuuluu pienestä asunnosta rapuun :(
Verho välioveksi eteiseen
5
14746
Vastaukset
- aurinkovilli
tiiviisti kudottu Räsymatto on ihan jees tohon tarkoitukseen.
esim.paneeliverhotangolla ripustus varmaankin onnistuisi, jos oven vieressä on tyhjää tilaa maton leveyden verran.
Ihan verhoiksi sitten sopivat tuohon tarkoitukseen luonnollisesti paksumman puoleiset tiiviit kankaat. Semmoinen tietty pehmoisuus ei ole pahasta.
kaksinkertaisesti ommeltu paksumpi(esim. verhoilu-)kangas vaimentaa myös.
Ennenkuin ostat kankaita tai maton,testaile vaikka muutaman kaverin kanssa vaimennuksen tasoa eri materiaaleilla. omalla matolla/päiväpeitolla/viltillä. yksi kuuntelee käytävässä, yksi pitää vaimenninta ja yksi metelöi :) - parhaaksi
ääntäeristäväksi oviverhoksi petauspatjan, ompele toiseen päähän vain lenksut ja laita koukut kattoon. Kyllä ääni psyy poissa. Vähänkin vetoiseen eteiseen voi lisäksi laittaa tuulikanteleen, joka sekoittaa äänet aika hyvin.
- peukku68
kankaan on oltava aika paksu ja raskas jotta se imee äänen. Laittaisin itse samettia ja vuoraisin vielä toisella kankaalla jotta väliin jää ilmaa. Tosin ei tuo petarikaan hullulta kuukosta kun se siihen oven eteen ripustaa.
Jos mahdollista niin verho kannattaa laitaa vähän matkan päähän ovesta jolloin väliin jää vielä ilmatilaa vaimentamaan lisää.
Tarkasta myös oven tiivisteet kuntoon ja postiluukku kiinni asentoon. - cedrik
Itse olen käyttänyt patjaa tilapäisenä ääneneristeenä ja tuntui toimivan. Uusi tiiviste oveen paransi myös ääneneristystä. Itselläni on kaksi ovea, joten eristys on aika hyvä ilmankin.
Kun toinen ovi oli poissa, käytin patjaa kun halusin nukkua rauhassa..- ilman patjaa
Jos patja seistä törröttää oven edessä pystyssä, niin on siinä aika paha nukkua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2264339Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii702797Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942463- 472373
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431667Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5561419Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961344- 571340
- 781339
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251206