ESY, EVY, EHA jne. ???

Hei,

Voisiko joku selittää kaikki nämä eri lyhenteet, jotka liittyvät erityisopetukseen? Mistä sanoista ne oikein tulevat?

Paljon kiitoksia!
1214317
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

E=erityis
S=sopeutumaton
Y=yleisopetuksen opetussuunnitelma

V=vammautunut (tarkoittaa neurologista vammaa)

HA=harjaantumisopetus eli älyllisesti kehitysvammaisten opetus

EMU=mukautettu opetus (vanha termi, nykyään puhutaan yksilöllistetystä opetuksesta)

EO=erityisopettaja

ELO=erityisluokanopettaja

ELTO=erityislastentarhanopettaja

Äänestä
  • kiitokseni jo tulivatkin perille... =)

    Sellainen kommentti, että yläasteella suurin osa erityisopetusta kaipaavista taitaa mennä nimikkeiden ESY ja EMU alle?!

    Muuten, olisihan nuo kai pitänyt itsekin hokata. Y oli suurin mietinnän kohde.

    Äänestä

  • selittäisitkö kirjoitti:

    kiitokseni jo tulivatkin perille... =)

    Sellainen kommentti, että yläasteella suurin osa erityisopetusta kaipaavista taitaa mennä nimikkeiden ESY ja EMU alle?!

    Muuten, olisihan nuo kai pitänyt itsekin hokata. Y oli suurin mietinnän kohde.

    Joo, näin se käytännössä taitaa mennä. Yläkoulun puolella vaihtoehdot ovat ESY tai EMU. Syyn luulen kumpuavan siitä, että ne jotka kuntoutuvat (EVY:istä), kuntoutuvat alakoulun aikana ja ne joilla vaikeudet jatkuvat, heitä on kuitenkin sen verran vähän, että heidät on kätevintä sijoittaa noiden kahden nimikkeen alle.

    Parasta olisi, jos erityisluokille voisi valikoitua oppilaita vähän laajemmasta porukasta, niin että herkät sopeutumattomat voisivat olla omassa porukassaan ja kaikkein heikoimmat Emut omassaan, mutta tämä olisi jo taivas ;-)

    Äänestä

Sorry vaan, mutta näitä lyhenteitä ja termejä ei enää "ole olemassakaan".

Äänestä
  • Totta, näitä termejä ei käytetä enää luokista puhuttaessa, mutta ne ovat edelleenkin käytössä diagnooseissa ja lausunnoissa. Ihan käyttökelpoisia termejä kuvaamaan lasta/nuorta.

    Äänestä

EHA-luokka on harjaantumis luokka, jossa opiskelee siis vammaisia oppilaita.
ESY ja EVY on entisiä tarkkis-luokkia, eli niissä opiskeelee oppilaita joilla on keskittymis/ sopeutumis vaikeuksia.

Äänestä
  • EVY ei ole entinen tarkkis. EVY on tarkentuneiden diagnoosien tuoma lisä erityisluokkien kirjoon. V=vammautunut - ja nyt puhutaan neurologisista vammoista.

    Äänestä

  • elmolle kirjoitti:

    EVY ei ole entinen tarkkis. EVY on tarkentuneiden diagnoosien tuoma lisä erityisluokkien kirjoon. V=vammautunut - ja nyt puhutaan neurologisista vammoista.

    neurologiset häiriöt yleensä..vamman laajuus on utopiaa kaikille..

    Äänestä

ehat on kehoja

Äänestä

Jonnet taas koneen ääressä...

Äänestä

ESY = Erittäin Sairaat Yksilöt

Terveisin entinen ESY-Luokkalainen, vaikka todellisuudessa suurin osa ESY-Luokkalaisista onkin ihan "normaaleja" jos ei keskittymishäiriötä lasketa.

Äänestä

Onko kukaan kuullut EMM luokasta?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


selittäisitkö kirjoitti:

Hei,

Voisiko joku selittää kaikki nämä eri lyhenteet, jotka liittyvät erityisopetukseen? Mistä sanoista ne oikein tulevat?

Paljon kiitoksia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu