Ennen pidin susia riistarosvoina, ja varmaan olisi nalli palanut jos em. elukka olisi tullut vastaan metsällä. Nykyään pidän susikannan vahvistumista pelkästään positiivisena asiana, ne pitävät kettu, supi ja ilves populaation pienenä, ja metsäkanalintujen määrä lisääntyy. Tästäkö johtuisi nykyiset hyvät lintuvuodet Kuhmossa?
Entinen
vihaaja
102656
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ovat myös syöneet suvet kaikki hirvet.
Vai kaikki hirvet on syöneet...ompa vajavaiset tiedot sulla kun syksyksi saa ennätysmäärän hirvenkaatolupia metsästysseurat.
Vai ennätysmäärä seuroilla. Se ei kyllä rajanpinnassa tainnu toteutua kun yhtä hirveä piti syksy jahdata ja sekin oli vaikea saada kun sudet ovat säikytelleet niin ettei pysy haukussa vaan painaa ku elläin pitkin mehtiä. Ka kait se oli ennätys se yksi lupa vai oliko se peräti kaksi.. Ei niitä susia tietenkään sukupuuttoon pidä tappaa oikeus se on sillähi jolokotella vaen jos liian rohkeita ovat niin silloin pittää päästää susi sussien taivaaseen.Tai jos sinne muihin eu maihin, kun siellä tuntuu pula olevan ja hinku suojella , niin ei kun vaen suet häkkiin ja matkalle. Niin tassautuu tämä tilanne ja kaekilla on keskimäärin yhtä hyvät oltavat niin susilla kuin ihmisilläkin.
Ei voi kun nauraa tommosille saamattomille metsästäjille että koko syksy yhden hirven perässä eikä saada sitä kaadettua. Parempi semmoisten saamattomien nyhveröiden on maata vaan sohvalla viikonloput. Sudempa syytä että ei saada kaatoja.....heh heeeee.
No kukapa se niitä hirviä edes kehtaa pyytää... Linnustus on oikeata metsästystä!!!
Puhut vähän mutta asiaa.
Ei taida olla tälläisillä turhan hahattelijoilla tilastollista eikä muutakaan tietoa . Sehän on totta että alueella jolla on paljon susia on arat hirvet jotka juoksevat pitkin mettiä , ei siinä pysähdytä koiran haukkuun eikä odottamaan josko sen saisi hollille ja kunnon osuman. Sitä kun pyrkii metsästämään niin ettei saaliit jää metsään ravat pihalla.On sitä kokemusta mehtuusta ,jossa yhtenä päivän saadaan kahdeksan hirveä nurin kun on hyvä kanta, eikä niitä kukkaan muu paljo hättyyttele. Ei se ole miehien huonoudesta kiinni , hyviä ukkoja kaikki. Passaa siellä hirnua niin paljo kun huvittaa ,vailla asianmukaista tietoa. Kovia mehtämiehiä kaikki tyynni, me peitotaan tullen mennen tuollaiset turhan naurajat...
Joo osa hirvimiehistä hyvä että jaksavat siirtyä autoltaan makkaratulille 5 metrin päähän Hk:n sinistä paistamaan ja siinäpä se päivä sitten meneekin. Sitten tullaan makaamaan sohvanpohjalle ja sytetään susia kun ei saatu hirveä nurin...heh heheeee.
yksi makkaranpaistaja laukoo päättömyksiä...
..hirvipopulaatiot kurissa, ei joittenki hiton mehtämiesten. Menkää ampumaradalle ampumaan jos niitten pyssyjen kanssa on pakko pelleillä.
Tappoviettiin voitte hakee apua vaikka mielenterveyspalvelujen puolelta.