tiedonsiirtonopeus?

Mikä pitäisi olla tiedonsiirtonopeus kbit/s jos
on käytössä 512/512 -nopeuksinen ADSL?
91681
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

60.

Äänestä
  • Adsl 512/512 nopeus lasketaan kaavalla 512/10 = 51.2kt/s. 8 jako antaa liaan suuren luvun, koska 2kt menee tíedon siirtoon ja muihin.

    Äänestä

  • masak kirjoitti:

    Adsl 512/512 nopeus lasketaan kaavalla 512/10 = 51.2kt/s. 8 jako antaa liaan suuren luvun, koska 2kt menee tíedon siirtoon ja muihin.

    Eli siis sun mielestä 8 bittiä / 10 on yks tavu?

    Kyllä tosta 512 000 bitistä menee se 512 000 bittiä tiedonsiirtoon.

    Äänestä

Tiedonsiirtonopeus on 512 000 bittiä sekunnissa, eli 512kb/s

Teoreettinen tiedostonsiirtopeus taas on

512 000 / 1024 / 8 = 62.5KB/s

Tähän ei koskaan päästä, sillä kontrollidata, virheet ja niiden takia pakettien uudelleenlähetys yms. vie osansa.

Eli jos pitää vaikka lähettää 8KB(8192B) 512B segmenteissä (eli 16 kpl) tcp/ipn yli. Sovitaan ettei otsikoita pakata.

Jokaiseen segmenttiin tulee lisäksi TCP-otsikko (20B), IP-otsikko (20B) = 552B

Lisäksi yhteyden muodostus , kuittaukset ja yhteyden sulkeminen tommoset 12 * 40B kontrollipaketteja.

16 * 512B
16 * 40B
12 * 40B
= 9312B

Dataa oli se 8KB, eli ei-hyötydataan menee

(640+480)/9312 = 12%

Kun toi menee vielä ethernet-verkossa, niin pitää lisätä vielä ethernet-kehyksen otsikot lisäksi.

Eli aika turvallisesti voi laskea oman nopeuden tälleen.

512 000 / 1024 / 8 * 0.85 = 53.125 KB/s

Toi hävikki tietenkin vaihtelee jos käytetään otsikoiden pakkausta, eri pituisia segmenttejä yms.

Seuraava kysymys on tietenkin, että miks Kazaasta tulee kuitenkin vaan 0.42KB/s blaablaa. Tähän voi olla paljonkin syitä: Netissä on ruuhkaa, sillä on 56k motu, siltä imuttaa jo 400 spedeä jne.

Äänestä
  • Paitsi, että 512Kbps on 64KB/s eikä 62,5KB/s

    Äänestä

Jos aivan nihilistiksi heittäydyn ja vastaan tarkelleen siihen mitä kysyttiin (Mikä pitäisi olla tiedonsiirtonopeus kbit/s jos
on käytössä 512/512 -nopeuksinen ADSL?), on vastaus 512kbit/s. Olettaen, että kysyjällä on käynyt hanska ja on haluttu tietää 512/512 -yhteyden nopeus muodossa kB/s, vastaus on 512/8 l. 64 kB/s. Tämä siis teoriassa. Käytänössähän aivan täyteen vauhtiin, jonka kaistanleveys tarjoaisi, tuskin koskaan ylletään.

Äänestä
  • Riippuu linjoista ym, mulla näyttää ulkomaan nopeus maximissaan 414,5 ja todellinen imutus nopeus on maximi 54,2kb.(Wintoosan oma imutus ohjelma) Kotimaan testi näytti 431,5 (n.56kb) eli pitäis varmaan olla jossain runkoverkossa kinni että päästäis edes lähellekään tonne 500 paikkeille.Muuten selostakaas joku miksi muutaman kerran on tullu file 0.6-0.7megaa muutamassa sekunnissa, onko serverin puolella jotain kontrolli häikkää vai mikä eikä kyse oo mistään tekstin imppaamista vaan video clipseista.Niin ja miksi dc sekä dc samaan aikaa käytettäessä voidaan ylittää toi luku 54-56kb/s reippaasti , yhteen laskettuna)Ja pelkkää Kazaa liteä käytettäessä myöskin.

    Äänestä

  • 512/512 kirjoitti:

    Riippuu linjoista ym, mulla näyttää ulkomaan nopeus maximissaan 414,5 ja todellinen imutus nopeus on maximi 54,2kb.(Wintoosan oma imutus ohjelma) Kotimaan testi näytti 431,5 (n.56kb) eli pitäis varmaan olla jossain runkoverkossa kinni että päästäis edes lähellekään tonne 500 paikkeille.Muuten selostakaas joku miksi muutaman kerran on tullu file 0.6-0.7megaa muutamassa sekunnissa, onko serverin puolella jotain kontrolli häikkää vai mikä eikä kyse oo mistään tekstin imppaamista vaan video clipseista.Niin ja miksi dc sekä dc samaan aikaa käytettäessä voidaan ylittää toi luku 54-56kb/s reippaasti , yhteen laskettuna)Ja pelkkää Kazaa liteä käytettäessä myöskin.

    jos sinulla on esim. 512/512Kbps ADSL niin sen nopeus on 512Kbps. Lopullinen nopeus määräytyy siitä, miten sitä kaistaa käytetään. Kun siirrät esim. tiedostoa koneellesi niin ei sieltä tule pelkästään sitä tiedostoa vaan ohjaustietoja, virheenkorjausta sun muuta, jotka syövät osan kaistasta. Riippuu verkkoliikenteen tiedonsiirto formaatista, miten paljon nämä asiat syövät kaistaa niin siksi saattaa maksimisiirtonopeudet olla vähän erilaiset.

    Äänestä

  • Joku kirjoitti:

    jos sinulla on esim. 512/512Kbps ADSL niin sen nopeus on 512Kbps. Lopullinen nopeus määräytyy siitä, miten sitä kaistaa käytetään. Kun siirrät esim. tiedostoa koneellesi niin ei sieltä tule pelkästään sitä tiedostoa vaan ohjaustietoja, virheenkorjausta sun muuta, jotka syövät osan kaistasta. Riippuu verkkoliikenteen tiedonsiirto formaatista, miten paljon nämä asiat syövät kaistaa niin siksi saattaa maksimisiirtonopeudet olla vähän erilaiset.

    ahaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ADSL kirjoitti:

Mikä pitäisi olla tiedonsiirtonopeus kbit/s jos
on käytössä 512/512 -nopeuksinen ADSL?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu