Kyselläänpä täältäkin suunnasta...
Ekaa kertaa omatoimimatkalle menossa ja vähän askarruttaa nuo lennot. Menemme syksyllä Balille ja matkakokemuksia ei nyt ihan kauheasti ole ehtinyt kertymään. Kysymys kuuluu; onko mahdollista selviytyä Frankfurtin kahden tunnin vaihdosta kunnialla vai onko enemmän kuin todennäköistä, että jäämme koneesta? Finnairhan ei kai selvitä matkatavaroitakaan perille asti (MASilla loppumatka). Jostain olen myös lukenut Frankfurtin painajaismaisesta lentokentästä...onko se sitä?
Vaihto Frankfurtissa
10
2054
Vastaukset
- ongelmia
Kyllä kahdessa tunnissa selviytyy vaihdosta, jos vain eka lento on ajallaan. Minulla on usein ollut paljon lyhyempikin vaihtoaika.
Olen viettänyt kerran kokonaisen vuorokauden Frankfurtin lentokentällä. Esim Mûnchen tai Charles De Gaulle on mielestäni paljon pahempi. En muista, että Frankfurt oisi mitenkään se kaaoottisempi kuin suuret kentät yleensä.
Tuo on outoa, jos matkatavarat eivät kulkeutuisi automaattisesti ekalta lennoltanne toiselle, vaikka lentoyhtiö vaihtuukin... En muista, että minun olisi koskaan millään välillä tarvinnut uudestaan tsekata matkatavaroita välilaskun aikana, vaikka lentoyhtiö ja terminaalikin on vaihtunut (saman kentän sisällä)... Väittäisin, että tavaranne kuitenkin siirretään transferissa suoraan toiselle lennolle... Joku voi korjata, jos tietää tämän arvelun vääräksi.- Kyrä
Miks sitä pitää ottaa matkalaukku. En ymmärrä .Vietkö sinne jälkiuunileipää ja talkkunaa.??
- yrjokaarle
jokin aika sitten ilmoittaa lopettavansa matkatavaroiden edelleen buukkauksen "vieraiden" lentoyhtiöiden jatkolennoille, kustannus syistä. Se on sitä palvelua.
- P & Team
Kyrä kirjoitti:
Miks sitä pitää ottaa matkalaukku. En ymmärrä .Vietkö sinne jälkiuunileipää ja talkkunaa.??
Talkkunan lisäksi ajattelin ottaa mukaan myös Turun sinappia ja ruisjauhoja. Ja sulle suosittelisin uuden elämän hankkimista, kun ei nähtävästi vanhassa ole kehumista...
- P & Team
yrjokaarle kirjoitti:
jokin aika sitten ilmoittaa lopettavansa matkatavaroiden edelleen buukkauksen "vieraiden" lentoyhtiöiden jatkolennoille, kustannus syistä. Se on sitä palvelua.
Näin minäkin muistelisin. Siksi mietinkin, onko tuo kaksi tuntia riittävä aika. Luulisi siinä kuitenkin kerkeävän, mutta toisaalta olisi kiva kuulla vielä vähän rohkaisevia kommentteja :)
- kumpaan saavutte ja lähdette
P & Team kirjoitti:
Näin minäkin muistelisin. Siksi mietinkin, onko tuo kaksi tuntia riittävä aika. Luulisi siinä kuitenkin kerkeävän, mutta toisaalta olisi kiva kuulla vielä vähän rohkaisevia kommentteja :)
Vaihdon nopeus Frankfurtissa riippuu ihan mihin terminaaliin saavutte ja mistä jatkolento lähtee. Jos matkatavarat tulevat nopeasti ja pääsette jonottelematta jatkolennon lähtöselvityksen läpi, niin ei mitään hätää, vaikka terminaali olisikin eri. Mutta jos jommassakummassa päässä on odottelua, niin voi kyllä tulla kiire jos joudutte vaihtamaan terminaalia siinä välissä. Oikeastaan ainoa, mitä voi etukäteen tehdä, on selvittää portit ja reitit etukäteen edes suunnilleen, ettei sitten mee siihen kummasteluun turhaa aikaa.
Moon tehnyt ilmeisesti ton saman vaihdon 2004 syssyllä. Lasku 9:55 ja startti 12:00. Sillon ainaski pysyttiin kokoajan siinä 2-terminaalissa ja aikaa oli ihan riittävästi. Ehti hyvin käydä tuopillakin. Tosin Finski vielä sillon selvitti kamat perille. Kyllä sen pitäis silti riittää kun tosiaan vähän kahtelee reittejä valmiiksi. Terminaalin vaihtohan onnistuu bussilla. Musta ainaskin se 2-terminaali oli enämpikin hiljanen ku kaoottinen.
Vaihtanette sit vielä KLässä konetta ja jatkatte MASilla Denbasariin? Niinattä sekin spelaa samassa terminaalissa. AirAsiallahan on oma terminaali ja sinne on kyllä matkaa koko kentän ympäri.
Terkut: Pera- P & Team
Pera-papan neuvoja jo tässä vähän odottelinkin! :)
Sulla kun toi Malesia-tieto tuntuu olevan hanskassa. Reitti ja lennot menee just niin kuin arvelitkin. Kiitos rauhoittavista sanoistasi! On helpottavaa tietää, ettei tarvitse vaihtaa terminaalia ja muutenkaan sinkoilla kentällä. MASilla mennään Frankfurtista koko matka loppuun asti, eikä se ollenkaan huoleta, siinä kun on aikaa vähän sekoillakin. Tuo kaksi tuntia kyllä vähän mietitytti, mutta kaipa siitä sitten selviydytään kunnialla! Kiitos kaikille vastanneille. - kentttä
P & Team kirjoitti:
Pera-papan neuvoja jo tässä vähän odottelinkin! :)
Sulla kun toi Malesia-tieto tuntuu olevan hanskassa. Reitti ja lennot menee just niin kuin arvelitkin. Kiitos rauhoittavista sanoistasi! On helpottavaa tietää, ettei tarvitse vaihtaa terminaalia ja muutenkaan sinkoilla kentällä. MASilla mennään Frankfurtista koko matka loppuun asti, eikä se ollenkaan huoleta, siinä kun on aikaa vähän sekoillakin. Tuo kaksi tuntia kyllä vähän mietitytti, mutta kaipa siitä sitten selviydytään kunnialla! Kiitos kaikille vastanneille.Romppeet, oli sitten talkkunat messissä tai ei lähtöselvitetään edelleen normaalisti perille puulaakeista riippumatta jos lennot määränpäähän on yhdellä matkalipulla.
Kaksi tuntia on joka tapauksessa ruhtinaallisesti aikaa Frankissa. Itse tulin vastikään 50 minuutin vaihdolla sis. passintarkastuksen, terminaalin vaihdon junalla, turvatarkastuksen tsekkauksen mikä onneksi onnistui suoraan lähtöportilla (kannattaa tosiaan jättää ne ruisjauhopussit kotiin ja mennä käsipakaasilla). Ja vielä ehdin (turhaan) etsiä erästä tavaraa duty freestä. Muuten piti kyllä aika haipakkaa, jäi bisset juomatta. Frankfurt on selkeä kenttä vaikka lääniä riittääkin.
- Sen kautta mennyt
Finnair menee samalle terminaali alueella olevaan terminaaliin frankfurtissa, ei muuta kun kerros ylöspäin ja olet oikeassa terminaalissa. Muistaakseni finnair menee terminaali 1 ja Malesian koneet lähtevät terminaali 2. En usko että ongelmia on odotettavissa. Tietenkin ei kannata jäädä haaveilemaan frankfurtin aulaan, vaan heti inffoon josta saat ohjeet minne on seuraavaksi mentävä. Frankfurtin kenttä on todella selkeä, sitä saksalaista järjestelmällisyyttä viimeiseen asti. Kenttä tosin on todella pelkistetty jopa aneeminen sisustukseltaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834483Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu253258Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392914Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172727- 162700
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432567Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172559Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142095Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737