Toivoisin vastausta ihmiseltä joka tietää miten etiketti menee: Eli kun olen syönyt ravintolassa, onko moukkamaista vai hienoeleistä "auttaa" tarjoilijaa ja pinota esim. samanlaisia lautasia kasaksi, vai jättää levälleen kaikki siihen nenän alle ja odottaa kun tullaan pois hakemaan?
Asia on monesti mietittänyt, ja kun käyn isolla porukalla syömässä, se helpottaisi tarjoilijan työtä kovasti. Olenko moukka jos autan tarjoilijaa? Siis kyse on nyt paremmista rafintoloista, ei mistään huoltsikkapaikoista.
ruokaravintolassa
34
11620
Vastaukset
- NainenVantaa
Ehkei nyt ihan moukkamaista, mutta ehkä hieman alatyylistä. Paremmissa paikoissa ei kuulu tyyliin ruveta tarjoilijan töitä tekemään. Ja heidän on helpompikin kenties yksi kerrallaan niitä käsivarrelleen pinota. Sitä paitsi sinä maksat siitä palvelusta, joten anna heidän palvella.
En muista koskaan nähneeni, että asiakkaat pinoisivat lautasia - ja olen työni puolesta kuitenkin hienoissa ravintoloissa syönyt. Nuo huoltsikkapaikat ovat sitten luku sinänsä, niissähän voi joutua jopa itse viemään koko kattauksen tarjotinkärryyn.- viedä lautasia pois
Ottakaapa tämä tavaksi! Minä jätän aina pöytään! Palkatkoot lisää työvoimaa, hinnat ovat huoltsikoillakin ravintolatasoa, joku floridanleike 11,90. Kyllä siihen rahaan saavat viedä lautasetkin pois!
- samoin toimin myös
viedä lautasia pois kirjoitti:
Ottakaapa tämä tavaksi! Minä jätän aina pöytään! Palkatkoot lisää työvoimaa, hinnat ovat huoltsikoillakin ravintolatasoa, joku floridanleike 11,90. Kyllä siihen rahaan saavat viedä lautasetkin pois!
Toden totta. Sen ymmärtäisi jos pöperö oisi 5 egee mutta kun tosiaanon kympin isommalla puolen, en vie kyllä koskaan pois niitä siihen kärryyn!
- Itku
Hyvin menee
- fsfsf
viedä lautasia pois kirjoitti:
Ottakaapa tämä tavaksi! Minä jätän aina pöytään! Palkatkoot lisää työvoimaa, hinnat ovat huoltsikoillakin ravintolatasoa, joku floridanleike 11,90. Kyllä siihen rahaan saavat viedä lautasetkin pois!
Valitettavasti tuosta ei seuraa lisätyövoiman palkkaaminen vaan entisen työvoiman taakan kasvaminen ja haukkuminen. Että kiitos vaan. Lisätyövoimaa ei palkata, koska henkilökunnasta on aina helpointa ja tehokkainta säästää.
- Pinoton hiiri
Ehdottomasti EI pidä alkaa pinota mitään, vaan tarjoilija hoitaa kokonaan alusta loppuun.
- asiaan
EHDOTTOMASTI EI SAA PINOTA. On hienoa, että asiakas auttaa ja ajattelee tarjoilijaa, mutta tässä tekee monesti karhunpalveluksen. Tarjoilijan on helpoin ottaa tyhjät pois siitä paikasta missä ne ovat ja helppo pinota ne niin kuin haluaa ja pystyy kantamaan.
Muistan, että joskus 80-luvulla oli vielä tapana pinota kaikki lautaset yhdeksi pinoksi ja kruunata koko komeus jalallisella lasilla johon oli sullottu servetti. Onneksi tuo on jo mennyttä. (eihän kukaan kanna kotonakaan noin) - eppulainen
jos istut esim perimmäisessä nurkassa minne hankala ylettyä niin ojentaa lautanen sellaisenaan. pahinta mitä voit tehdä oikeastaan on tarttua tarjoilijan tuomiin lautasiin tai tarjottimeen kiinni! muutaman kerran avulias aatu on ottanut lasiprikasta kiinni ja syliinhän ne meni.
- voi pinota
siten että pöydässä kauimmaiset ojentaa lautaset pöydän päädyssä istuvaa kohti joka kasaa ne siihen pöydän päähän. Ja kyllä näin tehdään hienommissa piireissä, kerrankin oltiin töistä syömässä (iso IT firma) ja meidän pomo teki aloitteen tästä eleestä (dpl ins tai maisteri mutta kuitenkin ihan sivistynyt ihminen!) että kyllä kuuluu tapoihin paremmissa piireissä tämä!
- Herra
Kuvitteletko että it-firman ihmiset ja diplomi-insinöörit ovat jotenkin SIVISTYNEITÄ IHMISIÄ???!!!
Pahimpia junttinousukkaita mitä Suomi pinnallaan kantaa. Että kohteliaasti pinotaan lautaset kasaan, jätetään ruuantähteet, servetit ja aterimet sinne väliin... Niinkö?
Että keikkuuko, kyllä! Autoitko tarjoilijaa, ET!
Harvemmin kun lautanen tulee putipuhtaaksi nuoltua, eli niitä tähteitä jää aina. Ja kyllä ne avuliaat asiakkaat jättävät useimmiten ne ruuantähteet ja servetit sinne väliin. Haarukat ja veitset yleensä siirretään päällimmäiselle lautaselle.
Kivahan se on sitten ottaa sellainen keikkuva 10 lautasen pino ja lähteä viemään sitä kohti keittiötä.
Henkilökohtaisesti kerään lautaset mielummin omalta paikaltaan, jos en jonnekkin ylety niin pyydän ojentamaan.- mistään tarjoilijan
Janni kirjoitti:
Että kohteliaasti pinotaan lautaset kasaan, jätetään ruuantähteet, servetit ja aterimet sinne väliin... Niinkö?
Että keikkuuko, kyllä! Autoitko tarjoilijaa, ET!
Harvemmin kun lautanen tulee putipuhtaaksi nuoltua, eli niitä tähteitä jää aina. Ja kyllä ne avuliaat asiakkaat jättävät useimmiten ne ruuantähteet ja servetit sinne väliin. Haarukat ja veitset yleensä siirretään päällimmäiselle lautaselle.
Kivahan se on sitten ottaa sellainen keikkuva 10 lautasen pino ja lähteä viemään sitä kohti keittiötä.
Henkilökohtaisesti kerään lautaset mielummin omalta paikaltaan, jos en jonnekkin ylety niin pyydän ojentamaan.auttamisesta! Siinä tehdään vain tilaa syömisen jälkeen, yleensä ruuan jälkeen nautitaan muutamat drinksut ja kukaan ei viitsi siinä juoda niitä kun edessä makaa lautaset ruuantähteiden kera tuntikaupalla kun tarjoilijat eivät viitsi kerätä niitä pois. Siksi ne on hyvä kasata johonkin pois haisemasta.
- tarjoilijatar
mistään tarjoilijan kirjoitti:
auttamisesta! Siinä tehdään vain tilaa syömisen jälkeen, yleensä ruuan jälkeen nautitaan muutamat drinksut ja kukaan ei viitsi siinä juoda niitä kun edessä makaa lautaset ruuantähteiden kera tuntikaupalla kun tarjoilijat eivät viitsi kerätä niitä pois. Siksi ne on hyvä kasata johonkin pois haisemasta.
tuntikaupalla?missä ihmeessä oikein käyt syömässä?
ja ei se meitä auta jos pinoatte niitä, ymmärrän miksi(syy kyllä on se auttaminen..) mutta siitä enemmän kun haittaa, ojentaminen on parasta mitä voi tehdä..=) - Vitsin polkasit...
Johan vitsin polkaisit... Ai jos joku inssi pinoaa lautaset niin sitten se on oikea maan tapa? Kiitsa hymystä!! :))
- Kuoliaaksinauratettu
Sinullapa on erikoinen käsitys siitä, ketkä ihmiset tai mitkä piirit ovat "hienompia" ja "sivistyneitä": IT-firmat, pomot, diplomi-insinöörit ja maisterit!!!
Ellet jo olisi naurattanut minut kuoliaaksi, kuolisin viimeistään nyt. - : ))
mistään tarjoilijan kirjoitti:
auttamisesta! Siinä tehdään vain tilaa syömisen jälkeen, yleensä ruuan jälkeen nautitaan muutamat drinksut ja kukaan ei viitsi siinä juoda niitä kun edessä makaa lautaset ruuantähteiden kera tuntikaupalla kun tarjoilijat eivät viitsi kerätä niitä pois. Siksi ne on hyvä kasata johonkin pois haisemasta.
Kiitos hymstä! Hehe, kannattaisikohan valita rafla ensi kerralla paremmin, jos ne siinä tuntikausia lojuu... Jossain Rossossa niin varmasti tapahtuukin, mutta jos oikeasta raflasta puhutaan niin EI.
- Jatta
Tarjoilijan on helppo kasata lautaset asiakkaan edestä, pinota ne käteensä, poistaa ruoan tähteet lautasilta ja laittaa ruokailuvälineet yhteen kasaan. On inhottavaa ottaa pöydän päästä lautaskasa josta pursuaa ruoantähteitä lautasten välistä. Ja ruokailuvälineet on pinottu niin,että varmasti jokunen putoaa kun pinoon koskee.Tarjoilijan itse keräämät lautaset on myös helppo jättää astianpesijälle siisti pino.
Siis ei pinota.. KIITOS - käynyt paikassa
tarjoilijatar kirjoitti:
tuntikaupalla?missä ihmeessä oikein käyt syömässä?
ja ei se meitä auta jos pinoatte niitä, ymmärrän miksi(syy kyllä on se auttaminen..) mutta siitä enemmän kun haittaa, ojentaminen on parasta mitä voi tehdä..=)jossa tarjoilija haki kyllä pois mieheni lautaset, mutta ei minun lautasiani. En tosin tiedä miksi. Joten taisin pinota niitä kasaksi, että saisin tilaa. Miksi muuten tarjoilija tekee tuolla tavalla? Onko se jotain vihtuilua vai? Oman kokemukseni mukaan tarjoilijat on joissakin paikoissa ihan psykopaatteja.
- tarjoilija...
tekee työtään ja sinä olet NAUTTIMASSA hemmottelusta! Lakaisetko sinä kampaajalla lattian hiustenleikkuun jälkeen ( auttaisi varmaan kampaajaa).
- ...pinoat lautaset
Tarjoiluetiketti menee niin että likaiset lautaset kannetaan pois samalla lailla kuin ne tuodaan pöytään; kasataan omina kokonaisuuksinaan käsivarsille. Lautasia ei KOSKAAN pistetä "nippuun" eli pinota samassa pöydässä jossa asiakas istuu/on istunut, vaikka se työtä helpottaisikin.
- asiassa
muutamat asiakkaat oikeasti haluavat itse lakaista karvansa :D Harvassa ovat, mutta niitä on. Syytä en tiedä.
- lexander
minä kun aikoinani ryhdyin ulkoasiainministeriön diplomaatiksi lähetystöön, niin valmennuskurssilla neuvottiin, että palvelushenkilökunta hoitaa myös asioiden poisoton, joten "virallisen protokollan" mukaan anna tarjoilijan huolehtia kaikesta.
- lexander
pistä ruokailuvälineet kello 5 asentoon, niin se on merkki tarjoilijalle, että lautasen voi korjata pois. Jos jätät ne "levälleen" niin tarjoilijalta toivotaan santsiannoksen tarjoilua, mikäli annostelu on tapahtunut tarjottimelta, eikä suoraan lautaselle.
- Hovmästare
Tarjoilijan työnä on tarjoilla, johon kuuluu myös likaisten astioiden poiskerääminen, kaataa viiniä ja vettä jne. Perinteisesti tarjoilija kerää lautaset vasempaan käteensä siten, että yksi lautanen on tuettuna kolmella keskimmäisellä sormella alhaalta ja peukalolla ja pikkurillillä päältä. Toinen lautanen asetetaan etureuna kämmenen päälle ja takareuna käsivarren päälle.
Alempana olevaan lautaseen tarjoilija kerää ruoantähteet sekä ruokailuvälineet.
Tarjoilijan on helpompi tehdä työtään, jos lautaset ovat jokaisen aterioitsijan edessä, josta tarjoilija ne kerää. Joten ethän mielellään, varsinkaan hienommassa ravintolassa/tilaisuudessa, kerää lautasia pinoksi pöydän päähän.
P.S. Tarjoilija ei ole palvelusväkeä eikä piika/renki. Hän on pikemmin seremoniamestari, joka huolehtii illan kulusta tarjoilun osalta ja on ammattilainen, joka osaa asiansa. Ei siis myöskään napsuttelua tai viheltelyä. Ystävällinen käden kohotus ja vinkkaus riittävät.- Hostess
Asiakas älköön koskeko lautaseensa muutoin kuin syödessään. Jos tarjoilija ei ylety kurkottamaan jonnekin nurkkapaikalle, hän ilmaisee sen asiakkaalle. Silloin voi annoksen ottaa vastaan (kannattaa varoa, lautanen voi olla polttavan kuuma) tai astioita kerättäessä ojentaa lautasen. Mutta ei ikinä pinottuna. Etiketti menee näin, ja myös tarjoilijoiden koulutuksessa käydään läpi tietyt palveluetiketin perusasiat:
-Kun lautasen saa korjata pois, ruokailija asettaa aterimet "klo 5" -asentoon. Tämä on se koodi, jonka ymmärtää niin sivistynyt asiakas kuin tarjoilijakin, ja sekaannuksilta vältytään.
-Pöydän yli ei tarjoiljan toimesta kaadeta juomaa, ojenneta lautasia tai edes plokata mitään asiakkaiden ollessa pöydässä. Tästä on poikkeus ainoastaan tilanne, jossa pääsy pöydän toiselle puolelle on estynyt, esim siksi koska pitkä pöytä on niin että toisella puolella asiakkaat istuvat selkä seinää vasten. Muutoin asiakkaat palvellaan aina siltä puolelta pöytää jossa he istuvat, ja mahdollisuuksien mukaan kunkin asiakkaan oikealta puolelta.
-Hovmästaren tossa aikaisemmassa kommentissaan kertoi, miten lautaset plokataan oikein. Toki vasenkätinen tarjoilija toimii usein "peilikuvana", mutta periaate on silloinkin sama. Lisäksi tarjoilija asettaa aterimet sille sormien varassa olevalle lautaselle ristiin, veitset haarukoiden alle, koska silloin ne eivät putoile niin helposti.
-Ruoantähteitä jne ei koskaan jätetä pinottavien lautasten väliin, jos kyseessä on asiansa osaava tarjoilija ja parempi ravintola. Ne kaapitaan siihen sormien varassa olevalle lautaselle. Myöskään erilaisia lautasia (iso, pieni, epätavallisen muotoinen) ei plokata sekaisin kiikkeräksi pinoksi, vaan samanlaiset lautaset päällekkäin, isoimmat alle. Tämä siis silloin kun kyseessä on pieni seurue ja sen jäsenillä erilaiset annokset, jotka on kasattu erilaisille lautasille. Isommilta seurueilta, joilla on samat annokset, plokataan lautaset lautaslaji kerrallaan ja vasta siinä vaiheessa, kun pöydässä on viimeinenkin asiakas lopettanut ruokailunsa. Nopeimmat syöjät joutuvat tällöin odottelemaan likaisen lautasen kanssa, kunnes se hitainkin on lopettanut. Etiketti menee näin, kyse ei ole tarjoilijan laiskuudesta tai välinpitämättömyydestä vaikka sellaistakin on joskus joku nousukas insinöörinplanttu vihjannut.
-On valtava moka tarjoilijalta, jos asiakkaan edestä ei ole plokattu edellisen ruokalajin katteita ennenkuin tuodaan seuraava eteen tai ennenkuin tuodaan jälkkäridrinksut / lasku. Paremmissa paikoissa tämä on itsestäänselvyys. Huonommissa voi tarjoilijaa ystävällisesti pyytää korjaamaan ylimääräiset astiat pöydästä, jos hän ei itse sitä tajua.
-Myös tyhjät lasit ja tuopit kuuluisi kerätä pois juomakierrosten välissä tai rennommassa tilaisuudessa, jossa asiakkaat tilailevat omaan tahtiinsa, aina ohimennen ja jollekin lisää juomaa viedessään jottei pöytä pursuile likaisia laseja. Valitettavan usein näkee, että vaikka muuten tarjoilu menisikin etiketin mukaan, niin tässä kohtaa lipsutaan.
-Jos pudotat haarukkasi, älä kurkota uutta katetusta naapuripöydästä. Henkilökunta luottaa siihen, että katetuissa pöydissä on kaikki niihin kuuluvat katteet, jotta saapuvat asiakkaat voidaan ohjata niihin. Tarvitessasi uuden aterimen tms, pyydä tarjoilijaa tuomaan sellainen.
-Pyri asioimaan saman tarjoilijan kanssa koko vierailusi ajan. Yleensa sali on jaettu vastuualueisiin, ja palveluprosessin aloittanut tarjoilija vastaa aluejaon mukaisesti pöydästäsi. Pöytäänohjauksen suorittaa usein hovimestari, ja seuraava pöytääsi saapuva tarjoilija on sitten se 'oma tarjoilijasi'. Toki suolat ja uudet haarukat voi pyytää keltä tahansa toiseltakin joka sattuu olemaan sopivasti hollilla, mutta tilaukseen ja laskutukseen liittyvät asiat kannattaa hoitaa sen oman tarjoilijan kanssa. Jos jostain syystä ei selkeästi käy ilmi, kuka pöydästänne vatsaa, voi kysyä sitä. Muista myös, että tarjoilija hoitaa aivan hienoimpia ravintoloita lukuunottamatta myös muutamia muita pöytiä, joten välillä saattaa menna muutama minuutti ennenkuin hän saapuu taas seurueenne luokse. Luota siihen, että ei teitä ole unohdettu, vaan asiansa osaava tarjoilija osaa seurata tilannetta ja huomioi teidän heti kun mahdollista. - Kellonosaaja
Hostess kirjoitti:
Asiakas älköön koskeko lautaseensa muutoin kuin syödessään. Jos tarjoilija ei ylety kurkottamaan jonnekin nurkkapaikalle, hän ilmaisee sen asiakkaalle. Silloin voi annoksen ottaa vastaan (kannattaa varoa, lautanen voi olla polttavan kuuma) tai astioita kerättäessä ojentaa lautasen. Mutta ei ikinä pinottuna. Etiketti menee näin, ja myös tarjoilijoiden koulutuksessa käydään läpi tietyt palveluetiketin perusasiat:
-Kun lautasen saa korjata pois, ruokailija asettaa aterimet "klo 5" -asentoon. Tämä on se koodi, jonka ymmärtää niin sivistynyt asiakas kuin tarjoilijakin, ja sekaannuksilta vältytään.
-Pöydän yli ei tarjoiljan toimesta kaadeta juomaa, ojenneta lautasia tai edes plokata mitään asiakkaiden ollessa pöydässä. Tästä on poikkeus ainoastaan tilanne, jossa pääsy pöydän toiselle puolelle on estynyt, esim siksi koska pitkä pöytä on niin että toisella puolella asiakkaat istuvat selkä seinää vasten. Muutoin asiakkaat palvellaan aina siltä puolelta pöytää jossa he istuvat, ja mahdollisuuksien mukaan kunkin asiakkaan oikealta puolelta.
-Hovmästaren tossa aikaisemmassa kommentissaan kertoi, miten lautaset plokataan oikein. Toki vasenkätinen tarjoilija toimii usein "peilikuvana", mutta periaate on silloinkin sama. Lisäksi tarjoilija asettaa aterimet sille sormien varassa olevalle lautaselle ristiin, veitset haarukoiden alle, koska silloin ne eivät putoile niin helposti.
-Ruoantähteitä jne ei koskaan jätetä pinottavien lautasten väliin, jos kyseessä on asiansa osaava tarjoilija ja parempi ravintola. Ne kaapitaan siihen sormien varassa olevalle lautaselle. Myöskään erilaisia lautasia (iso, pieni, epätavallisen muotoinen) ei plokata sekaisin kiikkeräksi pinoksi, vaan samanlaiset lautaset päällekkäin, isoimmat alle. Tämä siis silloin kun kyseessä on pieni seurue ja sen jäsenillä erilaiset annokset, jotka on kasattu erilaisille lautasille. Isommilta seurueilta, joilla on samat annokset, plokataan lautaset lautaslaji kerrallaan ja vasta siinä vaiheessa, kun pöydässä on viimeinenkin asiakas lopettanut ruokailunsa. Nopeimmat syöjät joutuvat tällöin odottelemaan likaisen lautasen kanssa, kunnes se hitainkin on lopettanut. Etiketti menee näin, kyse ei ole tarjoilijan laiskuudesta tai välinpitämättömyydestä vaikka sellaistakin on joskus joku nousukas insinöörinplanttu vihjannut.
-On valtava moka tarjoilijalta, jos asiakkaan edestä ei ole plokattu edellisen ruokalajin katteita ennenkuin tuodaan seuraava eteen tai ennenkuin tuodaan jälkkäridrinksut / lasku. Paremmissa paikoissa tämä on itsestäänselvyys. Huonommissa voi tarjoilijaa ystävällisesti pyytää korjaamaan ylimääräiset astiat pöydästä, jos hän ei itse sitä tajua.
-Myös tyhjät lasit ja tuopit kuuluisi kerätä pois juomakierrosten välissä tai rennommassa tilaisuudessa, jossa asiakkaat tilailevat omaan tahtiinsa, aina ohimennen ja jollekin lisää juomaa viedessään jottei pöytä pursuile likaisia laseja. Valitettavan usein näkee, että vaikka muuten tarjoilu menisikin etiketin mukaan, niin tässä kohtaa lipsutaan.
-Jos pudotat haarukkasi, älä kurkota uutta katetusta naapuripöydästä. Henkilökunta luottaa siihen, että katetuissa pöydissä on kaikki niihin kuuluvat katteet, jotta saapuvat asiakkaat voidaan ohjata niihin. Tarvitessasi uuden aterimen tms, pyydä tarjoilijaa tuomaan sellainen.
-Pyri asioimaan saman tarjoilijan kanssa koko vierailusi ajan. Yleensa sali on jaettu vastuualueisiin, ja palveluprosessin aloittanut tarjoilija vastaa aluejaon mukaisesti pöydästäsi. Pöytäänohjauksen suorittaa usein hovimestari, ja seuraava pöytääsi saapuva tarjoilija on sitten se 'oma tarjoilijasi'. Toki suolat ja uudet haarukat voi pyytää keltä tahansa toiseltakin joka sattuu olemaan sopivasti hollilla, mutta tilaukseen ja laskutukseen liittyvät asiat kannattaa hoitaa sen oman tarjoilijan kanssa. Jos jostain syystä ei selkeästi käy ilmi, kuka pöydästänne vatsaa, voi kysyä sitä. Muista myös, että tarjoilija hoitaa aivan hienoimpia ravintoloita lukuunottamatta myös muutamia muita pöytiä, joten välillä saattaa menna muutama minuutti ennenkuin hän saapuu taas seurueenne luokse. Luota siihen, että ei teitä ole unohdettu, vaan asiansa osaava tarjoilija osaa seurata tilannetta ja huomioi teidän heti kun mahdollista.Korjattakoon sen verran, ettei tuo "kelloasento" ole klo. 5 vaan 25 yli 5.
- lautaset
Tottakai ne saa pinota. Toki täällä jotkut tarjoilijat väittää toista mutta ravintolassa sinä olet asiakas ja saat pinota lautaset jos niin haluat.
- Hostess
Toki, jos haluat antaa itsestäsi etikettiä tuntemattoman, törpön ja sivistymättömän mutta hyväntahtoisen höntin vaikutelman - ole hyvä ja pinoa. Ne joille on opetettu ehkä jo kotona (ravintola)käytöstavat tai joilla ei ole säälittävää 'asiakashan saa pinota ihan kiusallaankin jos haluaa' -asennetta, antavat tarjoilijan kerätä ja pinota lautaset. Se kun on tosiaan heidän työtään.
- asiakkaana
Hostess kirjoitti:
Toki, jos haluat antaa itsestäsi etikettiä tuntemattoman, törpön ja sivistymättömän mutta hyväntahtoisen höntin vaikutelman - ole hyvä ja pinoa. Ne joille on opetettu ehkä jo kotona (ravintola)käytöstavat tai joilla ei ole säälittävää 'asiakashan saa pinota ihan kiusallaankin jos haluaa' -asennetta, antavat tarjoilijan kerätä ja pinota lautaset. Se kun on tosiaan heidän työtään.
antaa itsestäni juuri sellaisen vaikutelman kuin haluan eikä se kuulu palvelusväelle tippaakaan. toisilla ravintola elämykseen kuuluu snoppailu ja muka sivistynyttä esittäminen, meillä jotka olemme oikeasti sivistyneitä ravintolaan voi välillä mennä ottamaan rennosti ja esittää ei niin sivistynyttä.
- Sinäkö sivistynyt?
asiakkaana kirjoitti:
antaa itsestäni juuri sellaisen vaikutelman kuin haluan eikä se kuulu palvelusväelle tippaakaan. toisilla ravintola elämykseen kuuluu snoppailu ja muka sivistynyttä esittäminen, meillä jotka olemme oikeasti sivistyneitä ravintolaan voi välillä mennä ottamaan rennosti ja esittää ei niin sivistynyttä.
Sivistynyt ihminen osaa edes oikeinkirjoituksen alkeet. Sinä et hallitse ala-asteenkaan oppimäärää siinä asiassa.
Säälittää oikein tuollaisten moukkien puolesta, kun ette itse ymmärrä hävetä, ettekä tiedä, missä paikkanne on. - Hovmästare
asiakkaana kirjoitti:
antaa itsestäni juuri sellaisen vaikutelman kuin haluan eikä se kuulu palvelusväelle tippaakaan. toisilla ravintola elämykseen kuuluu snoppailu ja muka sivistynyttä esittäminen, meillä jotka olemme oikeasti sivistyneitä ravintolaan voi välillä mennä ottamaan rennosti ja esittää ei niin sivistynyttä.
Tarjoilijat eivät ole palvelusväkeä. He tekevät omaa työtään ihan samanlailla kuin pankkineiti.
Jos kutsut tarjoilijoita palvelusväeksi niin samalla halveksut heitä, joten miksi edes käyt ravintolassa. - kertoo jo sekin
Sinäkö sivistynyt? kirjoitti:
Sivistynyt ihminen osaa edes oikeinkirjoituksen alkeet. Sinä et hallitse ala-asteenkaan oppimäärää siinä asiassa.
Säälittää oikein tuollaisten moukkien puolesta, kun ette itse ymmärrä hävetä, ettekä tiedä, missä paikkanne on....että pölvästi pitää etikettiä ja käytöstapoja vastakohtaisena rennosti ottamiselle. Voi raukkaa. No minkäs sille mahtaa jos joku ei osaa käyttäytyä. Ei ole minun asiani alkaa kaiken maailman pässejä opettamaan, kyllä se olisi pitänyt jo kotona / koulussa / intissä / normaalielämän kanssakäymisessä nuo käytöstavat oppia.
Katsokaas kun nuo käytöstavat menevät aika helpolla sinne selkäytimeen. Sen jälkeen ei tarvitse pinnistellä, vaan rentoutuessaankin osaa käyttäytyä.
Kannattaa opetella. Uskaltaa sitten mennä sinne parempiinkin paikkoihin rentoutumaan.
Tämä siis sille 'minä asiakas, sinä palvelusväki' -tyypille. - Hostess
Hovmästare kirjoitti:
Tarjoilijat eivät ole palvelusväkeä. He tekevät omaa työtään ihan samanlailla kuin pankkineiti.
Jos kutsut tarjoilijoita palvelusväeksi niin samalla halveksut heitä, joten miksi edes käyt ravintolassa....ei tuo kyseinen tyyppi ehkä kunnon ravintoloissa käykään, enintään pizza-mehmet / rosso-tasoisissa paikoissa. Siis päätellen hänen tekstistään.
Eivät peruskäytöstavat ole mitään snobbailua tai sivistyksen esittämistä. Jos ihminen on sitä mieltä, että ne ovat tuota, se kertoo ennenkaikkea kyseisestä ihmisestä itsestään. Samoin tekee myös ylimielinen asenne ravintolan henkilökuntaa kohtaan.
Joidenkin olisi vaan kerta kaikkiaan fiksumpaa syödä kotonaan. Olisi juuri niin hyvää ruokaa ja seuraa kuin itse itselleen järjestää.
- kauppataiteilija
VAROITUS; PUUDUTTAVAA FAKTAA!!
Teknistä tietoa tilastonikkareille ja tietämättömille..
"Oikeassa ravintolassa" tarjoilija korjaa tyhjän lautasen pöydästä yhden lautasen kerrallaan!!
Oikeakätinen vasempaan käteensä sormiensa väliin. Seuraava lautanen menee puolittain ranteen päälle (seuratkaa ammattitaitoisen tarjoilijan työskentelyä). Lautasen numero kaksi haarukka/veitsi asetetaan kämmenen/sormien päällä lepäävälle lautaselle. Samalla lautasen numero kaksi ruoan tähteet voi "skrapata" alemmalle lautaselle. Ja näin etenee koko pöytäseurueen lautasten blokkaus.
Ikävintä ja nolointa tarjoilijalle on nostaa kahdella kädellä pöydältä usean lautasen pino johon lautasten väliin on jätetty aterimet, servetit, ruoantähteet jne.
Horjuvaa lautaspinoa keittiöön tiskiin kuljettaessa sekä epämääräistä pinoa tiskipisteessä selvittäessään tarjoilija hukkaa ainoastaan aikaa. Siis: jos haluat nopeaa tarjoilua, jätä lautaset eteesi aterimet klo viiden kohdille ja kaikkien on mukava olla. Tarjoilukin sujuu viivästymättä!!!
Toki tavoissa on variaatiota, Viiden tähden ravintoloissa tarjoilu pelaa niin, että tarjoilija tuo ja vie ainoastaan kaksi lautasta kerrallaan, ilman "skrapaamista". Yhden tähden ravintoloissa toki voi nähdä vielä "horjuvaa tornia".
Mutta hyvät ihmiset muistakaa, tarjoilijan työ on yhtä vaativaa siinä missä muukin. Myönnettäköön, että muuttuvassa yhteiskunnassa, missä palveluammatteja on enemmän kuin laki sallii, on vaikea löytää täydellistä henkilökuntaa. Suurin osa heistä on kuitenkin vain opiskelurahaa haalivia "hällävälisiä"
Terv. nimim. Tuleva kauppatieteilijä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama295089Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä644081Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve773647Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732708Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1502506Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602368Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl792189Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272147- 1351674
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko401538